Бразилия вече 20 години няма победа срещу европейски тим в елиминации

Националният отбор на Бразилия удължи негативната си серия срещу тимове от Европа във фаза на директните елиминации на Световните първенства по футбол след като по-рано днес „селесао“ загуби от Хърватия след дузпи в първия четвъртфинал на Мондиал 2022.

Така Бразилия вече повече от 20 години няма победа срещу отбор от Стария континет в елиминациите. Последният успех на южноамериканцието е от Мондиал 2002 в Япония и Южна Корея, когато те победиха с 2:0 Германия във финала. Точни за „селесао“ тогава на два пъти беше Роналдо.

Самбата приключи, Хърватия сложи край на бразилските мечти

В Германия през 2006 бразилците отпаднаха от Франция на четвъртфиналите, а четири години по-късно в Южна Африка те бяха спрени от Нидерландия отново в същата фаза. У дома през 2014 те бяха унижени от Германия с 1:7 на полуфиналите, след което загубих Нидерландия в малкия финал с 0:3. Преди четири години в Русия Белгия се оказа твърде силна за бразилците в четвъртфиналите.

В същия период Бразилия има четири победи и две равенства срещу представители на Стария континент, но в груповата фаза на Световните първенства. През 2006 те победиха Хърватия с 1:0, след което през 2010 завършиха 0:0 с Португалия, у дома тяхна жертва отново бе Хърватия, този път с 3:1. В Русия през 2018 и на Мондиал 2022 те срещнаха отборите на Сърбия и Швейцария, като и в двата случая „селесао“ победи с 2:0 Сърбия. Срещу Швейцария те записаха едно равенство (1:1) в Русия и една победа (1:0).

Снимки: Gettyimages