Самбата приключи, Хърватия сложи край на бразилските мечти

Хърватия отстрани Бразилия на четвъртфиналите на Световното първенство в Катар. Срещата завърши 0:0 в редовното време и 1:1 след продълженията, а при дузпите играчите на Златко Далич бяха безпогрешни и спечелиха с 4:2. В края на първото продължение Неймар откри резултата, а влезлият като резерва Бруно Петкович изравни в 117-ата минута.

"Шахматистите" стигат до полуфиналите на втори пореден Мондиал. В пети техен мач от директните елиминации на световно първенство от последните шест се стигна до продължения. Хърватия продължава напред и в петте случая, като единствената им загуба в този период е на финала през 2018 г. от Франция. В четири от случаите се стигна до дузпи. За място на финала хърватите чакат победителя от сблъсъка между Аржентина и Нидерландия.

Бразилия пък отпада на четвъртфиналите за четвърти път от последните си пет участия на световно първенство.

Хърватите стартираха доста агресивно и приложиха висока преса в половината на съперника. Те успяха да затруднят "кариоките" и владееха топката в по-голяма част от времето. Когато я губеха, ги очакваха опасни бразилски атаки. На два пъти Винисиус създаде проблеми на защитата на "шахматистите". Играчът на Реал Мадрид отправи и първия удар в петата минута, но той не затрудни Ливакович.

В началните минути тимът на Златко Далич играеше уверено и въобще не изглеждаше като аутсайдер в мача. В 12-ата минута Хърватия можеше да поведе. След като се справи с опита за преса на "кариоките" Юранович премина огромно пространство през центъра и пусна надясно към Пашалич. Той центрира остро, но Перишич се размина с топката и пропусна отлична възможност.

Постепенно Бразилия взе инициативата и започна да играе повече с топката, а отбраната на хърватите имаше сериозни проблеми с опазването на Винисиус. В 20-ата минута той отново проби отляво, направи двойно с Ричарлисон и стреля от добра позиция, но ударът бе блокиран от Ловрен. Последва опит на Неймар, но изстрелът бе прекалено лек, за да създаде трудности на вратаря.

55 Хърватия - Бразилия 1:1 (4:2 след дузпи)

От танците на "кариоките" срещу Южна Корея нямаше и помен, защото Хърватия играеше на изключително ниво и в някои периоди дори не даваше топката на съперника. Отлично организирана игра на "ватрените" обаче не водеше до голови ситуации, но пък органичаваше до минимум възможностите на Бразилия да атакува. Малко преди почивката Винисиус спечели фал в близост до наказателното поле. Ливакович не бе затруднен особено след удара на Неймар и лекия рикошет.

Тимът на Тите стартира на високо темпо втората част и бързо стигна до две възможности за гол. След грешка на Соса топката стигна до Рафиня отдясно. Той пусна към Пакета, а неговото остро подаване Гвардиол отклони топката и Ливакович трябваше да избива с крак.

Секунди по-късно бразилците имаха претенции за дузпа след игра с ръка на Юранович. Ситуацията бе разгледана малко по-късно и бе преценено, че не трябва да бъде отсъждано нарушение. Преди да се стигне до преглеждането Неймар и Винисиус пропуснаха добри възможности. Ударът на нападателя на ПСЖ бе блокиран, а Жуниор не успя да преодолее Ливакович.

След почивката определено "кариоките" доминираха и в 55-ата минута Неймар пропусна следващата възможност. Той бе изведен прекрасно от Ричарлисон и стреля, но Ливакович бе скъсил ъгъла и се намеси отлично. Тите направи промяна в нападението и пусна в игра Антони на мястото на Рафиня. По-късно и Родриго влезе на мястото на Винисиус, който се изгуби след почивката.

След кратко затишие положенията пред хърватската врата продължиха. Неразбирателство в защитата на "шахматистите" изведе Пакета на добра позиция, но за пореден път Ливакович бе висота и отрази удара. При последвалия корнер защитата на Хърватия имаше проблеми, но все пак успя да изчисти топката.

Далич също освежи атаката, като извади Крамарич и Пашалич и пусна на тяхно място Петкович и Влашич. Неймар пък пропусна нова добра възможност в 77-ата минута. той отново бе изведен от Ричарлисон и отново Ливакович се оказа непреодолимо препяствие. Вратарят се справи и с удар на Пакета малко по-късно.

Бразилците малко се изнервиха от това, че не могат да отбележат гол и това доведе до някои грешки. Пет минути преди края на редовното време Милитао можеше да промени това. Той стреля силно, но топката мина покрай вратата. До края "Селесао" направи още няколко опита, но защитата на съперника не им позволи да стигнат до нещо сериозно пред Ливакович.

"Кариоките" нямаха желание да се стига до дузпи и опитаха да стигнат до гол в първото продължение. Те бяха по-активни, но в 103-ата минута Хърватия организира отлична контраатака. Петкович проби отлично отляво и намери Брозович, който обаче стреля над вратата. В добавеното време на продължението Неймар се изяви като лидерът на Бразилия. Той разцепи защитата на съперника след двойно с Пакета, мина покрай вратаря и заби топката в мрежата. Това бе неговото 77-о попадение за националния отбор, с което изравни легендата Пеле.

Във второто продължение тимът на Тите отстъпи инциативата и до голяма степен пазеше преднината си. Хърватите обаче не се бяха предали и в 117-ата минута стигнаха до изравняване след комбинация между две от резервите. Оршич бе изведен от Модрич отляво, стигна до наказателното поле и намери Петкович. Напаадателят стреля към долния десен ъгъл на Алисон, а лек рикошет съвсем не остави шансове на вратаря.

Стигна се до дузпи, в които хърватите бяха безпогрешни. Родриго пък изпусна първата дузпа за Бразилия, а Маркиньос уцели гредата при последната. Така "шахматистите" печелят след изпълнение на дузпи за втори пореден път в Катар и за четвърти на последните две световни първенства.

ХЪРВАТИЯ - БРАЗИЛИЯ 1:1 (4:2 при дузпите)
0:1 - Неймар (105+1)
1:1 - Петкович (117)

Снимки: Gettyimages