Левски остави ЦСКА-София на върха през зимата, след като ВАР бе главно действащо лице в Разград

Отборите на Лудогорец и Левски не успяха да излъчат победител и завършиха 0:0 в последната среща от календарната 2022 година от efbet Лига. Така “сините”, които останаха без победа в първенството в осми пореден мач, което е антирекорд за клуба, остави ЦСКА-София на върха в шампионата през зимата. “Червените” ще посрещнат празниците с 44 точки, докато “орлите” останаха с точка по-малко. “Сините” пък ще посрещнат 2023 година с пасив от 14 точки от лидера и на шеста позиция в първенството.

В главно действащо лице на стадион “Хювефарма Арена” се превърна ВАР, тъй като реферът Станислав Тодоров първо отсъди дузпа за шампионите в 30-ата минута, след което зачете гол на Георги Миланов в 63-ата минута. И в двете ситуации съдията бе викнат от Георги Кабаков да гледа повторения, като и в двата случая промени своите решение. Първо това ядоса домакините, след което и гостите, които в 70-ата минута пък удариха греда.

Интересното е, че "сините" прекъснаха серията си осем поредни загуби в първенството срещу "орлите", но записаха общо 20-и пореден мач без успех срещу Лудогорец за шампионат.

Само след три дни, на 4 декември, двата тима ще играят още един път, този път на осминафиналите за Купата на България, с което ще бъде закрит официално и професионалния футбол у нас за тази година.

23 Лудогорец (Разград) - Левски

Сисиньо и Бернард Текпетей бяха оставени на пейката на домакините, докато Ивелин Попов и Цунами изненадващо бяха резерви при “сините”, където компания им правеше Илиян Стефанов, който се завърна след контузия.

Анте Шимунджа започна с Падт под рамката. Фон Витри, Игор Пластун, Вердон и Антон Недялков бяха бранители. Пьотровски и Нареси бяха опорни халфове, докато Каули, Десподов и Рик действаха зад Игор Тиаго.

Мъри заложи на Пламен Андреев, а пред него имаше трима централи бранители в лицета на Килиан ван дер Кааап, Сонко Сундберг и Хосе Кордобра. Абдулахи Шеху, Андриан Краев, Георги Миланов, Филип Кръстев и Марин Петков бяха халфовете, докато Роналдо и Уелтон водеха атаката.

Теренът на "Хювефарма Арена" бе отличен, но имаше малко публика по трибуните, като температурата в Разград бе около нулата.

Двубоят бе равностоен, като в 18-ата минута Миланов имаше отлична възможност, но ударът му бе избит от Пластун в ъглов удар. Веднага след това и пред Роналдо се откри страхотен шанс, но и той стреля встрани от вратата на Падт.

Шампионите отвърнаха с удар на Десподов, който бе блокиран, а в 32-ата минута капитанът на "орлите" се откъсна на контраатака сам срещу Андреев. Крилото се забави и подаде лошо на Тиаго, който се подхлъзна и от легнало положение с гръб към вратата подаде към Рик, който стреля пред шпагата на Каап, а пред голлинията Кордоба изби. Рикоширалото кълбо се отби във вдигната ръка на нидерландеца, която летеше вече в посока централната част на терена, а не към вратата.

Съдията Станислав Тодоров веднага отсъди дузпа за шампионите, докато столичани протестираха. Георги Кабаков, който бе рефер на ВАР, викна своя колега да гледа ситуацията, след което опитният рефер от Шумен отмени дузпата.

В оставащите минути изстрел на Кордоба мина на сантиметри над горната греда, след като се отби в защитник на "зелените".

Втората част стартира с много по-мотивиран тим на шампионите, които тръгнаха доста активно. Още в 47-ата минута Пьотровски стреля, а Андреев плонжира и изби. Десподов би над гредата след това, а техничен удар на Каули бе блокиран.

След 55-ата минута обаче инициативата беше взета от играчите на Стоилов, които създадоха няколко възможности. Първо Уелтон стреля и Падт спаси, а секунди по-късно стражът парира изстрел на Миланов. Късметът бе на страната на шампионите и минута по-късно, когато Пьотровски за малко не си отбеляза автогол, след като Недялков изби топката в него.

Защитник изби в 60-ата минута удар на Миланов, а 120 секунди по-късно топката спря в мрежата на Падт след рикошет. Миланов стреля от 18 метра, кълбото рикошира в Роналдо и прехвърли Падт. Попадението беше зачетено, но Георги Кабаков отново извика Станислав Тодоров, който гледа повторение и реши да отменени попадението за нарушение на Миланов при опита да се освободи от Нареси.

Треньорите направиха общо пет смени едновременно - Попов, Стефанов Янков, Тисера и Текпетей замениха Уелтон, Роналдо, Десподов, Тиаго и Каули.

Веднага след това Попов намери страхотно след хубав финт и подаване Марин Петков, който удари гредата и топката мина по цялата голлинията.

Следващите минути "орлите" натиснаха повече и Доминик Янков направи сериозен пропуск в 80-ата минута, когато очи в очи с Андреев стреля покрай дясната греда.

Малко преди края гол на Текпетей пък бе отменен поради засада, която бе отсъдена доста преди да прати топката в мрежата на Андреев.

Асен Митков и Нейтън Ордър също се появиха в мач, в който "сините" получиха шест жълти картона, докато играчите на Лудогорец се отчетоха с четири жълти картона.

Накрая срещата завърши без голове и остави Лудогорец на второ място за коледните празници за първи път от 2014 година, когато бяха отново втори след ЦСКА, но с пасив от три точки. "Сините" пък ще се надяват да спечелят следващия сблъсък в неделя, за да могат да мечтаят да защитят трофея си в Купата на България, след като вече са далеч от борбата за златните медали. Това е благодарение на изключително слабата си серия през последните два месеца в първенството, където нямат победа от осми октомври.

Разградчани удължиха в убийствена серия срещу “сините” в шампионатни срещи. Левски вече няма победа над Лудогорец в цели 20 срещи, като последният успех на тима от “Герена” е отпреди повече от шест години, когато през 2016-а Божидар Краев отбелязва победния гол за 1:0.

За Купата на България обаче Левски има доста повече успех срещу Лудогорец в последно време. През миналата година двата отбора се срещнаха на полуфиналите и тимът от София победи на два пъти - 3:2 в Разград и 1:0 в София.

Последно двата състава се срещнаха за Суперкупата през септември, като тогава в редовното време двубоят завърши наравно 2:2, но при дузпите “орлите” бяха по-точни и взеха трофея.

ЛУДОГОРЕЦ 0:0 ЛЕВСКИ

ЛУДОГОРЕЦ (4-2-3-1): Падт; Фон Витри, Игор Пластун, Вердон, Недялков, Пьотровски, Нареси,  Каули, Десподов, Рик, Игор Тиаго
Старши треньор: А. Шимунджа

ЛЕВСКИ (4-2-3-1): Пламен Андреев; Шеху, Келиан ван дер Каап, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба, Андриан Краев, Филип Кръстев, Марин Петков, Георги Миланов, Роналдо, Уелтон
Старши треньор: С. Стоилов

СЪДИЯ: Станислав Тодоров
СТАДИОН: "Хювефарма Арена"
НАЧАЛО: 15:00 часа