Десетима от Ботев и късметът пречупиха Славия в Коматево

Ботев (Пловдив) записа изключително важен домакински успех над Славия в среща от 12-ия кръг в efbet Лига. "Канарчетата" победиха столичани с 1:0, като единственото попадение бе дело на Елвис Ману (36) през първото полувреме. От 40-ата минута пловдивчани играха с човек по-малко след червен картон на Джеймс Ето'о. Славия може да съжалява, че не си тръгна поне с точка от Коматево, тъй като не се възползва от численото си преимущество. Също така гредите на цели четири пъти спряха възпитаниците на наставника Златомир Загорчич. Главен съдия на мача бе Георги Давидов.

В сблъсък помежду си се изправиха15-ият и 6-ият във временното класиране на шампионата, като разликата между тях преди днешния двубой бе 11 точки, а вече е 8. В предишния кръг Ботев загуби от последния Спартак във Варна с 2:3 и днес преследваше задължителен успех. Забелязва се съживяване в играта на Ботев, откакто Желко Копич замени Азрудин Валентич на треньорския пост.

Преди началото на двубоя Тодор Неделев връчи фланелка на живата легенда на Ботев (Пловдив) Петър Зехтински. От клуба наградиха и Виктор Генев за мач номер 100 на защитника с жълто-черната фланелка.

В 10-ата минута Антоан Бароан бе изведен сам срещу Светослав Вуцов. Нападателят копна топката, а стражът на гостите парира в корнер. Впоследствие се оказа, че французинът е бил в положение на засада. В 18-ата минута футболистите на Славия бяха много близо до това да поведат в резултата. Груба грешка при изнасянето на Ботев можеше да бъде жестоко наказана, ако не бе страничният стълб на вратата зад Хидайет Ханкич. Първо удар на Георги Вълчев беше отразен от стража, а след това при добавката Галин Иванов нацели гредата. Топката пък се разходи по голлинията, но не влезе във вратата.

21 Ботев (Пловдив) - Славия

В 20-ата минута отново гредата беше най-добрият приятел на Ханкич и Ботев. Този път Емил Виячки засече с глава центриране от десния фланг. Топката се отби в дясната греда, за разлика от първата ситуация. Това сякаш отвори мача и Ботев реагира с добра атака, при която Елвис Манус бе на чиста голова позиция. Мощният му шут обаче бе отразен от Светослав Вуцов, а след това защитата на Славия изчисти.

В 23-ата минута Вуцов на два пъти спаси тима си от това да инкасира гол. Първо талантливият вратар отрази удар на Антоан Бароан от близка дистанция, а след това бе достатъчно съобразителен и при шут на Елвис Ману. В 28-ата минута Емануел Току стреля над вратата.

В 36-ата минута Ботев поведе в резултата с гол на Елвис Ману. Детинска грешка на Людовик Соарес, който загуби топката при преса на Джеймс Ето'о, позволи на опорния халф да центрира по земя в наказателното поле. Там Ману изпревари персоналния си пазач и нанесе удар, при който топката мина през краката на Светослав Вуцов и се оплете в мрежата.

В 40-ата минута домакините останаха с човек по-малко след втори жълт и респективно червен картон на Джеймс Ето'о за спиране на опасна атака и нарушение срещу Тони Тасев. В добавеното време на първата част Иван Минчев можеше да изравни, но сантиметри го разделиха от красив гол след изпълнение на фаул.

В началото на второто полувреме Ханкич изби удар на Камело Нгуена в гредата, а след това и Крис Добрев не успя да добави от удобна позиция. В 52-ата минута Ханкич боксира коварен шут на Иван Минчев. На отсрещната врата в следващата минута Току стреля над гредата. Наставникът на Славия Златомир Загорчич опита да раздвижи играта на своя тим в атака, но без сериозен успех. "Белите" залагаха на центрирания от фланговете, които бяха лесна плячка за защитата на Ботев и стража Хидайет Ханкич.

В добавеното време на мача късметът показа, че днес не е със Славия. Центриране на Тони Тасев беше засечено с глава от Георги Вълчев, но отново гредата се намеси.

БОТЕВ (ПД) - СЛАВИЯ 1:0
1:0 Елвис Ману (36)

Стартови състави:

БОТЕВ: 13. Хидайет Ханкич, 2. Рой Херман, 4. Виктор Генев, 7. Мохамед Брахими, 10. Емануел Току, 11. Антоан Бароан, 15. Джеймс Ето‘о, 18. Самуел Супрайен, 22. Реда Рабей, 28. Елвис Ману, 44. Роберто Пунчец;

СЛАВИЯ: 21. Светослав Вуцов, 3. Ертан Томбак, 23. Емил Виячки, 37. Венцислав Керчев, 4. Людовик Соарес, 77. Георги Вълчев, 93. Кемело Нгуена, 73. Иван Минчев, 88. Тони Тасев, 11. Кристиан Добрев, 33. Галин Иванов;

СЪДИЯ: Георги Давидов
СТАДИОН: "Ботев 1912", Коматево
НАЧАЛО: 19:30 часа

СНИМКИ: Борислав Трошев, Sportal.bg