Очаквайте: Balkan Grand Prix 6

Коста Рика взе последната квота за Мондиал 2022

Коста Рика победи с 1:0 Нова Зеландия в интерконтиненталния плейоф в Доха и стана последният отбор, който си осигури участие на финалите на Световното първенство по футбол. В герой за отбора на Луис Фернандо Суарес се превърна Джоел Кембъл. Бившият нападател на Арсенал отбеляза единствения гол още в 3-ата минута.

Нова Зеландия имаше немалко възможности да изравни, но ги пропиля. В 39-ата минута попадение на Крис Ууд беше отменено заради нарушение в атака, а в средата на втората част Коста Барбарусес получи червен картон и остави новозеландците с човек по-малко.

Коста Рика ще участва на най-големия футболен форум за трети пореден и общо шести път. Досега най-добото постижение на тима е четвъртфинал през 2014 година. В Катар Кейлор Навас и компания ще са в една група с Германия, Испания и Япония

Костариканците стигнаха до плейофа, като заеха четвърто място в квалификациите в зона КОНКАКАФ, отстъпвайки само по голова разлика на третия САЩ, който се класира директно за финалите в Катар.

Нова Зеландия преодоля три етапа на квалификации в зона Океания, като в тях записа само победи и не допусна нито едно попадение във вратата си.

За Коста Рика това беше второ участие в интерконтинентален плейоф след 2009 година, когато тимът загуби с 1:2 от Уругвай. Новозеландците пък играха директен мач за класиране на Световно първенство за четвърти пореден път. През 2009 година те успяха да спечелят срещу Бахрейн, но през 2013-а и 2017-а останаха с празни ръце след загуби съответно от Мексико и Перу.

Двата отбора не се бяха срещали в официален двубой, но имаха една контрола помежду си през 2007 година, в която Коста Рика се наложи с 4:0.

Голът на Кембъл падна при първата опасна атака в мача. 17-годишният Джуисън Бенет проби по левия фланг и центрира, а Кембъл отклони топката и я прати точно до гредата. Последва натиск на Нова Зеландия, но Кейлор Навас на няколко пъти демонстрира високата си класа.

Отмененият гол на Крис Ууд не отчая "кивитата" и през второто полувреме те продължиха да доминират, но след червения картон на Барбарусес задачата им стана много сложна. Опитният халф влезе като резерва в 60-ата минута, а в 67-ата извърши грубо нарушение в центъра. Първоначално съдията Мохамед Абдула Хасан му показа само жълт картон, но след като преразгледа ситуацията, изгони футболиста на Нова Зеландия.

Дори в намален състав новозеландците имаха шанс да се доберат до равенство и да пратят мача в продължения, но Навас спаси удари на Клейтън Люис и Крис Ууд.

Снимки: Gettyimages