Лудогорец върви уверено към поредната си титла на България. “Орлите”, очевидно, за още една година няма да имат проблеми да бъдат на върха, а най-вероятно и през следващите сезони ситуацията няма да бъде по-различна. Тимът е на друго ниво спрямо местните си съперници в почти всички отношения и много трудно може да бъде достигнат и изпреварен в крайното класиране на някой шампионат, а дори и да се случи някой сезон, то това ще е по-скоро стечение на обстоятелствата, отколкото логично отражение на реалността.
Лудогорец обаче до момента се проваля в една от основните си цели - да изгради собствени кадри и да ги интегрира като ключова част от първия отбор. Към момента от плодовете на школата се възползват предимно другите тимове от родния елит. Клубната база на разградчани със сигурност е най-добрата в България, а съвсем спокойно може да се сравнява и с голяма част от съоръженията в Западна Европа. Не случайно академията на Лудогорец бе номинирана за Футболна академия на 2021 заедно с клубове от ранга на Валенсия, Спортинг (Лисабон) и Абърдийн. Факт е, че не малка част от футболистите в efbet Лига в някакъв период от развитието си са минали през школата на Лудогорец, но за да бъде работеща в правилна посока една академия, нейната основна цел трябва да е снабдяването на първия отбор на клуба със собствени кадри. Спечелените титли, купи и мачове от юношеските формации са на заден план в това отношение. Извинението, че школата на Лудогорец е все още млада и трябва да мине време, за да започне да дава плодове вече започва да става все по-малко валидно година след година. Академията се развива и предоставя отличните си условия вече почти десет години. Време, което е напълно достатъчно да се създаде изцяло собствен кадър, който да се превърне в титуляр за първия отбор или поне да бъде постоянна част от него.
Много от вас сега сигурно ще се контрират “Ами Доминик Янков?”. Наистина полузащитникът може да бъде използван за аргумент в обратната посока, но трябва да се отчете факта, че Янков се присъединява към Лудогорец на 16 години, когато малко или много футболната му основа вече е изградена. Разбира се няма как да се омаловажи приносът на “орлите” в доизграждането му, но не може да се забрави факта, че преди да се премести в Разград, Доминик вече осем-девет години е тренирал футбол. Дори и да приемем Янков за част от школата на Лудогорец, то той може да се приеме по-скоро за щастливо изключение, а не за логичен резултат на търсена тенденция.
Спортният център на Лудогроец е изграден на два етапа, като първият приключва през 2012 г., а вторият през 2017 г. След последното си разширение базата разполага с общо девет тренировъчни терена, като шест са с естествено покритие и три с изкуствено. Комплексът предлага всички необходими условия за тренировки, възстановяване, изграждане и развитие на деца, юноши и млади футболисти. Вторият отбор на Лудогорец играе вече седми сезон във Втора лига, а от тази година има и трети тим, който всъщност е формацията на “орлите” до 19 години и участва в Североизточната Трета лига. През миналата година наборът, който участваше в Елитната юношеска група до 19 години стана шампион, а назад във времето още един път бе спечелена титлата. В Елитната група до 17 отборът също има успехи в последните сезони.
За тези години освен, че имаше възможност да изгради свои собствени футболисти, Лудогорец имаше отлични предпоставки да вземе, ако не всички най-перспективни деца в България, то поне една много голяма част от тях. Засега обаче целта не успява да се изпълни, ако не броим донякъде изключението Доминик Янков. На доста момчета се възлагаха надежди, че могат да бъдат тези които ще направят големия пробив в първия отбор, като шанс получиха играчи като Светослав Ковачев, Олег Димитров, Денислав Александров, Венцислав Керчев, който в интерес на истината изигра 26 мача като титуляр, когато бе на 18-19 години, но тогава в сила бе правилото, че в стартовия състав трябва да има поне един млад футболист и доста често бе заменян на почивката, а понякога дори и по-рано. Списъкът може да бъде допълнен и с още доста играчи, които са стигали до преддверието на първия тим, но са си тръгвали след няколко мача като резерва. Повечето от тях в момента са част от други родни тимове, което говори за правилната работа в изграждане професионални играчи, но това не би трябвало да "топли" особено много ръководството на "орлите", след като тези състезатели не са част от техния тим. Освен гореспоменатите футболисти, през школата на Лудогорец още са минали футболисти като Ерол Дост от Славия, Даниел Наумов от ЦСКА 1948, Димитър Митков от Локомотив (София) и още доста други.
Далеч съм от мисълта, че футболистите от школата нямат необходимите качества за първия състав. Факт е, че много малко от момчетата са получили някакъв шанс за изява, а още по-малко за адаптиране и интегриране в първия тим. С въвеждането на новото правило за премахване на ограниченията за регистрация на чужденци извън европейския съюз ще става и все по-трудно да го получат. Разбира се всеки клуб има право да избира пътя си на развитие и цялостната политика. В Разград доброто представяне в Европа винаги е било сред приоритетите. Ако обаче Лудогорец има за цел да използва академията си за захранване на първия отбор, а не на останалите тимове от efbet Лига, засега се проваля.
През май месец 2018 г. собственикът на “орлите” Кирил Домусчиев написа в социалните мрежи след два мача, в който предимно момчета от школата играха срещу Берое и Ботев (Пловдив) и постигнаха две равенства:
"Мачовете с Берое и Ботев показаха, че школата на Лудогорец работи на пълна пара. Рожбите на нашата академия се противопоставиха успешно на два от силните отбора в елита. Момчета, браво! Надеждата ни е един ден да бъдете основата на Лудогорец. Чака ви още много работа. Пътят към върха е дълъг и труден, но всички усилия си заслужават".
Четири години по-късно краят на пътя все още не се вижда.
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.