Левски пропусна да разгроми украинци, но все пак стигна до първа победа, 16-годишен изпусна дузпа

Отборът на Левски най-накрая стигна до първа победа през тази година. “Сините” надвиха с 2:1 украинския Верес в последната си проверка от подготовката в Турция. Марин Петков бе точен още в първата минута, а в 21-ата минута Асен Митков пропусна дузпа. Капитанът Сезгийчук изравни в 44-ата минута след бърза контраатака, докато Здравко Димитров даде нов аванс на "сините" в 62-ата минута.

Успехът е напълно заслужен срещу деветия в Украйна, тъй като преди почивката вратарят на украинците освен дузпата спаси още няколко чисти положения. Ники Михайлов пък още в началото запази вратата си от изравняване. В началото на втората част играч на противника бе изгонен, но на негово място влезе друг футболист по изричното разрешение на Стоилов.

“Сините” се понравиха в големи моменти преди почивката, като пресираха противника, отнеха много топки и създадоха доста положения, но ахилесовата пета си остават грешните решения при последния удар.

Двубоят в Белек стартира в 12:00 часа, тъй като “сините” днес имат чартърен полет за България. Момчетата на Станимир Стоилов показаха добра игра в по-голямата част от предните си пет контроли, но нямаха успех. Те завършват лагера с една победа, 4 равенства и една загуба.

Мъри направи три промени в състава. Михайлов, Ван дер Каап и Радослав Цонев замениха Андреев, Кордоба и Андриан Краев. Капитанът Николай Михайлов се завърна под рамката на вратата. Хосе Кордоба не тренира няколко дни, но влезе през втората част, тъй като Килиян ван дер Каап си партнира със Сонко Сундберг, но на почивката излезе, за да хване самолет за Нидерландия, като се очаква в София на 9 февруари.

Така "сините" бяха подредени по следния начин пред Михайлов - Драган Михайлович, Килиян ван дер Каап, Сонко Сундберг и Цунами в защита, Радослав Цонев и Филип Кръстев пред тях, а 16-годишният Асен Митков бе в ролята на плеймейкър. Марин Петков, Уелтон и Билал Бари действаха в атака.

Собственикът Наско Сираков, изпълнителният директор Иво Ивков и председателят на УС на клуба Даниел Боримиров изгледаха на живо срещата, след което се прибират заедно с футболистите в България.

Левски откри резултата още в първата минута. Марин Петков пресече едно подаване на защитата на съперника и се озова сам срещу вратарят. Младокът успя да преодолее вратаря и реализира за 1:0, а попадението е негово първо през тази зима.

Отлична контраатака на Левски изведе четирима играчи в синьо в голова ситуация, но след удар на Бари топката бе избита с ръка от защитник. Реферът отсъди дузпа, а изненадващо Мъри Стоилов обяви 16-годишният Митков като изпълнител. Юношата на Левски се засили, но стреля леко в долния десен ъгъл на вратаря Юшчишин, който спаси. Това стана в 21-ата минута.

В оставащите минути украинците влизаха по-остро особено в краката на Уелтон. Левски се опитваше да играе продължително с топката, като я движеше по земята и създаваше проблеми на противника. В 30-ата минута Юшчишин със страхотен рефлекс спаси вратата си. Този път той парира удар на Ван дер Каап от 12 метра.

В 33-ата минута вратарят на украинците отново бе на висота. Този път той парира удар с глава на Бари отблизо, а при добавката Уелтон стреля извън целта.

Добрата игра на Левски продължи, но за тяхно нещастие и тази на противниковия вратар. Той спаси първо хубав удар на Цонев, който отиваше в горния десен ъгъл на вратата му, след което Бари не уцели вратата, преди да бъде спасен удар на Петков от 17 метра. Най-старото правило във футбола обаче, че когато не вкараш, ще ти вкарат, за пореден път бе доказано в 44-ата минута. Светкавична контраатака на Верес завърши с гол. Левски се бе оголил при корнер в своя полза и на скорост Сезгийчук бе изведен сам срещу Михайлов и с хубав финт го свали на земята, след което реализира.

На почивката Галчев, Краев и Кордоба се появиха в игра, като влязоха вместо Сундберг, Ван дер Каап и Михайлович, халфът пък игра централен защитник. Десният защитник се включи активно и веднага създаде напрежение в защитата на Верес. В 48-ата минута Кобак бе изгонен с директен червен картон за много груб фал срещу Цунами. Треньорът на украинците веднага се извини и помоли Станимир Стоилов да бъде пуснат нов играч на мястото на изгонения, българският специалист веднага даде своето съгласие. Така двата тима останаха с по 11 играчи на терена.

Малко след това Костадинов, Димитров и Денис Динев влязоха вместо Петков, Цонев и Митков, като Краев бе преместен в халфовата линия.

Отличен пробив на Уелтон в 62-ата минута и гол на Димитров върнаха преднината на Левски. Бразилецът проби през трима защитници и майсторски намери Димитров на втората греда, къдеето играчът с №11 без проблем вкара за 2:1. Това е неговото второ попадение в Турция след гола срещу Марибор, когато също влезе от пейката.

Последните е 20 минути от мача Костадинов бе нападател, а ляво крило Иван Горанов. Украинците опитаха да стигнат до равенството след много смени направени от синия треньор, но без да създават чисти положения.

Горанов пропусна да завърши центриране на Димитров, а в 82-ата минута гол с глава на Верес бе отменен поради свирено преди това нарушение срещу Горанов. Нов гол нямаше и резултатът остана 2:1 в полза на Левски, който записа първи успех за 2021-а година.

Първите три двубоя столичани завършиха наравно 1:1 с поляците от Гурник (Забже), отново 1:1 с чехите от Бохемианс и 2:2 с лидера в Словения - Марибор, в четвъртия си сблъсък загубиха с 0:1 от втородивизионния турски тим Генчлербирлиги, а в предната си проверка завърши 1:1 с шампиона и носител на Купата на Украйна - Динамо (Киев).

ЛЕВСКИ 2:1 ВЕРЕС
1:0 Петков (1)
1:1 Сезгийчук (44)
2:1 Димитров (62)

ЛЕВСКИ (4-1-4-1): Николай Михайлов, Драган Михайлович, Килиян ван дер Каап, Сонко Сундберг, Цунами, Радослав Цонев, Асен Митков, Филип Кръстев, Марин Петков, Уелтон, Билал Бари
Резерви: Хосе Кордоба, Андриан Краев Патрик-Габриел Галчев, Димитър Костадинов, Здравко Димитров, Денис Динев, Иван Горанов, Антоан Стоянов, Димитър Андонов

ВЕРЕС: 99. Юшчишин, 22. Савошко, 6. Айси, 14. Махниев, 19. Данилюк, 32. Петко, 77. Полюлях, 10. Кобак, 89. Гайдучук, 97. Гечев, 7. Сезгийчук
Резерви: 24. Гук, 23. Брук

Левски започна контролите с хикс срещу поляци със световен шампион и странно съдийство
Левски с равенство срещу чехи, двама тийнейджъри титуляри за "сините"