Левски показа зъби и се опълчи на Динамо (Киев) с много добра игра

Отборът на Левски завърши наравно 1:1 с украинския гранд Динамо (Киев) в петата си контрола от подготвителния лагер на тима в Белек. “Сините” играха равностойно срещу почти изцяло титулярния състав на съперника, като на моменти дори и надиграваха Динамо и можеха да стигнат дори и до успеха. Витайли Буялский откри за украинците в 32-ата минута, а Димитър Костадинов изравни в 75-ата.

Двубоят се игра на стадион "Мардан", където преди няколко дни играчите на Мирча Луческу надиграха Лудогорец с 4:1. Цялото ръководство на “сините” - собственикът Наско Сираков, председателят на управителния съвет на клуба Даниел Боримиров и изпълнителният директор Иво Ивков, бяха на трибуните, за да гледат срещата на живо.

Момчетата на Станимир Стоилов все още нямат победа, като преди това записаха три равенства и едно поражение в контролите, но показват развитие в представянето си. Първите три двубоя столичани завършиха наравно 1:1 с поляците от Гурник (Забже), отново 1:1 с чехите от Бохемианс и 2:2 с лидера в Словения - Марибор, а в четвъртия си сблъсък загубиха с 0:1 от втородивизионния турски тим Генчлербирлиги.

Левски започна контролите с хикс срещу поляци със световен шампион и странно съдийство

Срещу шампионите и носителите на Купата на Украйна Мъри направи пет промени в състава от предната контрола. Сонко Сундберг дебютира за “сините”, като бе централен защитник в тандем с Хосе Кордоба при първия съдийски сигнал, но скоро се наложи да действа заедно с Килиън ван дер Каап.

Освен дебютанта Сундберг в състава се завърнаха младите Пламен Андреев (17 г.), Андриан Краев (22 г.), Асен Митков (16 г.) и Марин Петков (18 г.).

Младоците на Левски не се дадоха на лидера в Словения

Пред младия вратар Андреев, който бе капитан, в защита действаха Михайлович, Сундберг, Кордоба и Цунами, но панамецът бе заменен принудително още в 4-ата минута. Краев и Митков бяха опорни халфове, а Кръстев бе в ролята на плеймейкър. Петков и Уелтон бяха на двата фланга, докато Бари водеше атаката.

Левски с равенство срещу чехи, двама тийнейджъри титуляри за "сините"

Играчите на Луческу, които са на второ място в местното първенство, постигнаха две победи от пристигането си на лагера в Турция, като освен родните шампиони надвиха с 3:2 и сръбския Чукарички.

Втородивизионен турски тим нанесе първа загуба на Левски за годината

Срещата започна с добра комбинация на Левски, завършила с удар на Марин Петков, но над вратата. Още в четвъртата минута на мача пък Хосе Кордоба бе заменен от Килиан ван дер Каап заради силно главоболие.

"Сините" бяха по-активният отбор през първата част на полувремето и на два пъти Велтон можеше да открие. Един път ударът му от дистанция бе спасен, а след това не успя да вземе правилното решение, след като излезе на скорост сам срещу вратаря.

В 32-ата минута обаче Виталий Буялский откри резултата. Многоходова атака на украинците доведе полузащитника на стрелкова позиция и след рикошет топката влезе във вратата на Пламен Андреев.

В началото на втората част Динамо имаше два шанса да удвои. Първо Циганков намери Ванат в малкото наказателно поле, но нападателят не успя да засече топката. След това пък грешка в защитата Витиньо удари гредата след удар от малък ъгъл.

Скоро Левски успя да се съвземе и изравни играта. Кръстев стреля опасно от фаул, но топката мина над вратата. Михайлович също пробва шут, но стражът на Динамо спаси.

На отсрещната врата Ван дер Каап се отличи с ключова намеса при едно разбъркване и с шпагат спря удар на Де Пеня от непосредствена близост.

В 75-ата минута Левски успя да изравни. Грешка в центъра на терена и Димитър Костадинов напредна с топката и след като намери пролука да стреля изравни с удар, при който имаше и лек рикошет.

В следващите минути Левски можеше дори да стигне и до пълен обрат, но Бари и отново Костадинов имаха добри възможности, но в крайна сметка не успяха. При едно центриране от корнер в самия край Бари дори прати топката във вратата, но бе отсъдено нарушение на Цунами при въздушния двубой.

Така Левски записа престижно равенство срещу един от грандовете на Източна Европа и даде повод за оптимизъм за добро представяне през пролетта. "Сините" имат още една контрола преди прибирането си в България. В понеделник отборът се изправя срещу друг украински тим - Верес.

Контролата на “сините” срещу гранда от Киев бе една от най-престижните за тима в последните години. В историята си Левски имаше четири мача срещу украинците, в които не е записал нито една победа, въпреки че през 1980 година ги отстранява от Купата на УЕФА с равенство 1:1 в Киев и равенство 0:0 в София на реванша.

Преди 19 години двата клуба играха предварителните кръгове на Шампионската лига, като и двата мача Динамо победи с по 1:0. Настоящият треньор на Левски Мъри Стоилов бе титуляр и двата сблъсъка, а помощникът му Димитър Телкийски влезе резерва на реванша в Украйна.

ЛЕВСКИ 1:1 ДИНАМО (КИЕВ)
0:1 Буялский (32)
1:1 Костадинов (75)

ЛЕВСКИ (4-2-3-1): Пламен Андреев, Драган Михайлович, Сонко Сундберг,  Хосе Кордоба, Цунами, Андриан Краев, Асен Митков, Филип Кръстев, Марин Петков, Уелтон, Билал Бари

ДИНАМО (КИЕВ): 1. Бушчан, 5. Сидорчук, 19. Гармаш, 22. Витиньо, 25. Забарний, 29. Буялский, 34. Сирота, 44. Дубничак, 73. Скирун, 94. Кедзиора, 99. Антиух
Резерви: 6. Бурда, 9. Бражко, 10. Шапаренко, 14. Де Пена, 15. Циганков, 17. Ванат, 20. Караваев, 24. Тимчук, 28. Кулач, 41. Беседин, 71. Бойко, 89. Бол