Втородивизионен турски тим нанесе първа загуба на Левски за годината

Отборът на Левски изигра най-слабата си проверка през тази зима и отстъпи с 0:1 срещу турския Генчлербирлиги, който е на 12-то място в местната втора дивизия. Това бе четвъртата контрола за “сините” от подготвителния лагер в Белек, като родният тим остана без победа и за първи път не отбеляза гол през тази година. Единственото попадение в мача бе дело на Илкер Каракаш в 71-ата минута от дузпа. Двата тима удариха по една греда, като за “сините” това стори Ради Цонев, а преди това и гол на Бари бе отменен заради спорна засада.

Двубоят бе изгледан от собственика на "сините" Наско Сираков и новото попълнение на тима Сундберг, който пристигна днес в лагера на тима. Столичани имаха инициативата, но продължават да имат проблеми със завърсващата фаза на играта.

Мъри направи общо пет промени в състава от последния мач. Николай Михайлов, който изостава с игровите минути от Пламен Андреев, пази пълни 90 минути. Драган Михайлович, Радослав Цонев, Здравко Димитров и Уелтон също започнаха от първата минута. Така бразилецът стартира за първи път от началото на мача. Те замениха младите Галчев, Марин Петков, Асен Митков и Андриан Краев. Болките на Димитър Костадинов отшумяха и също стартира от първата минута, като титуляр отново бе и последното ново попълнение Филип Кръстев.

Защитата пред Михайлов бе Михайлович, Ван дер Каап, Кордоба и Цунами. Ради Цонев и Филип Кръстев бяха опорни халфове, а Димитров, Костадинов и Уелтон бяха зад Билал Бари.

Подмладеният състав на 26-кратните шампиони показа добра игра срещу словенците и срещу 12-ия от Втора лига на Турция и днес търсеше първи успех през 2022 година. Съперникът бе в по-добро функционално състояние, тъй като шампионатът им е в разгара си, но изпадналият през миналата година от турската Суперлига състав не се представя добре през тази кампания. Противникът на Левски е в серия от четири поредни загуби, в които бе отбелязал два гола и допуснал цели десет. Двубоят със "сините" бе репетиция преди домакинството тази неделя на втория в класирането Анкарагюджю.

Първият удар към една от двете врати бе дело на Метехан, който стреля с глава, но Михайлов нямаше проблем и спаси. “Сините”, които бяха по-активни в първите минути, стигнаха до чисто положение в 25-ата минута, когато Костадинов пропусна сам срещу вратаря Рамазан Кьоше. Стражът изби, топката попадна в Ради Цонев, който подаде на Билал Бари и Левски вкара гол, но той бе отменен поради спорна засада.

Турският тим отвърна с един опасен удар, минал на сантиметри от вратата на Михайлов, който беше покрил своя ъгъл. Дебютиращият от първата минута за столичани Уелтон също пробва своя късмет с техничен изстрел, минал покрай лявата греда на Генчлербирлиги.

В 38-ата минута страхотно изпълнение на Цонев от пряк свободен удар се отби в сглобката на горния ляв ъгъл на вратата. Близнакът бе един от най-активните на терена с №10 на гърба си.

Първото зимно попълнение на 26-кратните шампиони Ноа Сонко Сундберг пристигна в лагера на отбора и се появи на стадиона в средата на първата част, за да гледа своите нови съотборници.

Втората част започна по-добре за играчите в “червено-черно”, които владееха инициативата, но първото чисто положение дойде в 60-ата минута. Първо Михайлов се намеси, а след това резервата Каракаш изпусна да даде аванс на Генчлербирлиги.

При следващата атака Уелтон, който не успя да влезе добре в мача и да се адаптира на този терен, проби отлично и подаде към Костадинов, но защитник се намеси и бившият играч на Септември и Царско село пропусна.

Последваха четири смени за българите, като Галчев, Краев, Петков и Горанов се появиха на терена. Галчев веднага пробва рефлекса на вратаря, а след това се намеси и предотврати гол в своята врата. Малко по-късно 16-годишният Митков също се появи на терена. В 70-ата минута Михайлов показа добър рефлекс, топката се отби в гредата, а при добавката нападател изпревари стража, който го фаулира и реферът отсъди дузпа. Зад топката застана Каракаш, който хладнокръвно отбеляза.

"Сините" пуснаха още от младите си играчи, а веднъж Кордоба пропусна да изравни. Кръстев също имаше шанс, но стреля слабо с левия крак.

Левски опита да стигне до равенството, оставяйки доста пространства в защита, но нов гол в мача така и не падна. Проверката бе добра за столичани, но определено представянето бе доста по-разочароващо от това срещу Марибор.

Първите три двубоя столичани завършиха наравно - 1:1 с поляците от Гурник (Забже), отново 1:1 с чехите от Бохемианс и 2:2 с лидера в Словения Марибор.

Следващата проверка е срещу Динамо (Киев) на 4 февруари.

ЛЕВСКИ - Генчлербирлиги 0:1
0:1 Каракаш (71-д)

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Драган Михайлович, Хосе Кордоба, Килиян ван дер Каап, Цунами, Радослав Цонев, Филип Кръстев, Димитър Костадинов, Здравко Димитров, Билал Бари, Уелтон
Резерви: Йоан Загоров, Патрик-Габриел Галчев, Марин Петков, Иван Горанов, Андриан Краев, Асен Митков, Антоан Стоянов, Денис Динев, Димитър Андонов

ГЕНЧЛЕРБЕРЛИГИ: 1. Рамазан Кьоше, 4. Арда Кижилдаг, 14. Мерт Метехан, 18. Гюл Гьокхан, 13. Баир Мухамед, 8. Дмитро Гречушкин, 19. Ералп Сердарчан, 2. Артан Йомюрчан, 6. Олександър Белиаиев, 9. Елеке Блесинг, 7. Ситиаху Салалич;

Резерви: 44.  Убеид Адияман, 41. Йонур Алп Сарман, 99. Аталай Гьокче, 15. Илкер Каракаш, 16. Баран Башугит, 11. Рахметулах Беришебек, 22. Фуркан Шекер, 20. Абудлах Шахиндере, 5. Мерт Кула, 3. Муса Шахиндере, 17. Бариш Аличи, 26. Сами Гьокхан Алтипармак;