Бразилия защити шампионската си титла в мъжкия футбол🇧🇷🏆

Бразилия отново триумфира с титлата в олимпийския турнир по футбол при мъжете, като по този начин защити трофея си от Игрите от 2016 г. Във финала в Йокохама “златистите” надвиха Испания с 2:1 след продължения. Бившият играч на Барселона Малком донесе успеха с попадение в 108-ата минута. Преди това в редовното време съотборникът му Матеус Куня вкара за 1:0 в добавеното време на първото полувреме, а в 63-ата Микел Оярсабал изравни. В 38-ата, още при 0:0, Ричарлисон пропусна дузпа за Бразилия. Това е втори олимпийски трофей за “селесао”.

Бразилците бяха по-активни в по-голяма част от финала, като удариха и греда при 1:0. После обаче европейците не само че изравниха, а в края на редовното време на два пъти гредата ги спря за златото.

Ветеранът Дани Алвеш изведе южноамериканците с капитанската лента, като подобри собствения си рекорд за най-много купи в кариерата си - вече 44. Другите по-известни имена в състава на бразилците бяха тези на Диего Карлос (Севиля), Матеус Куня (Херта) и Ричарлисон (Евертън).

Героят на “фуриите” от полуфинала Марко Асенсио беше титуляр в атака заедно с Микел Оярсабал и Дани Олмо, но беше заменен още на почивката. Неуморимият Педри беше в състава и този път, записвайки рекордно 73-о участие през сезона в 9 различни надпревари.

И двата отбора започнаха открито, но трудно стигаха до положения. Първата възможност дойде в 16-ата минута и за малко да завърши с автогол в мрежата на Бразилия. Тогава Оярсабал свали с глава, а при опита си да избие централният защитник Диего Карлос чукна кълбото над собствения си вратар, но успя бързо да достигне топката и да я изчисти секунда преди тя да мине голлинията.

Ричарлисон пропусна да порази мрежата на испанците от много добра ситуация в 25-ата минута, стреляйки в аут. Грешно излизане на вратаря Унай Симон в 34-ата минута за малко да доведе до попадение за Бразилия, но европейците се измъкнаха в тази ситуация.

В 38-ата минута "златистите" получиха дузпа, която обаче Ричарлисон пропусна, шутирайки над гредата.

Нападателят на Евертън имаше още един шанс точно преди почивката, но футболист в червен екип блокира удара му. Веднага след това обаче съотборникът му Матеус Куня беше точен за 1:0 след грешка на Пау Торес.

За второто полувреме испанците излязоха с двама нови играчи - Карлос Солер и подписалият с Тотнъм Брайън Хил. За тяхна радост малшансът попречи на Бразилия да удвои в 53-ата минута, когато Ричарлисон пак пропусна. Този път той стреля, топката се отби в тялото на вратаря Унай Симон, след което се спря в напречната греда.

И все пак влизането на Солер се оказа добър ход, защото точно халфът на Валенсия центрира към Оярсабал за 1:1 в 63-ата минута.

Този гол като че смути латиноамериканците и испанците заиграха по-добре. В 85-ата обаче гредата спря и тях, като този път Оскар Хил центрира отдясно, но топката попадна върху напречния стълб. Три минути по-късно греда удари и другият Хил в състава на "ла роха" - Брайън Хил.

Бразилия си върна предимството в играта с началото на добавените две части по 15 минути, главно заради появата на Малком. За кратко време в наказателното поле на съперника се стигна до три опасности. Така чаканият гол за шампионите от Рио де Жанейро дойде в 108-ата, когато Малком с лекота задмина Хесус Вайехо и прониза Унай Симон за шампионското 2:1.