Малмьо взе минимален аванс в скандинавското дерби

Малмьо ФФ победи с 2:1 ХИК Хелзинки в първи мач от втория квалификационен кръг на Шампионската лига. Антонио-Мирко Чолак и Андреас Кристиансен бяха точни за шведите, а Роопе Риски вкара попадението за гостите от Финландия, които създадоха доста проблеми на по-класния си съперник.

В предишния кръг Малмьо елиминира трудно Рига ФК след 1:0 у дома и 1:1 в Латвия. ХИК пък беше повече от убедителен срещу Будучност (Подгорица) и отстрани черногорския първенец с общ резултат 7:1. Преди това тимът от Хелзинки записа 9 поредни победи в местното първенство, но впечатляващата серия беше прекъсната със загуба от АК Оулу (1:2) през уикенда.

Противно на очакванията, първото полувреме беше равностойно. Едно от малкото положения в полза на Малмьо пропусна Сьорен Рийкс в 18-ата минута, но и намесата на вратаря Якоб Тонандер заслужава похвали. Антонио-Мирко Чолак постоянно държеше под напрежение бранителите на ХИК и успя да ги надхитри секунди преди почивката. Тогава хърватинът получи извеждащ пас от Инъсънт Бонке и откри резултата.

През втората част шведите вдигнаха темпото в търсене на втори гол, но такъв падна в тяхната врата. Отбеляза го Роопе Риски в 68-ата минута след асистенция на Филип Валентич. Само шест минути по-късно Андреас Кристенсен изпълни по много добър начин пряк свободен удар и донесе победата на Малмьо, но реваншът в Хелзинки няма да е лесен за отбора на Йон Дал Томасон.

Снимки: Вyldbaran