Нидерландия ликува след най-зрелищния мач от началото на Евро 2020

Нидерландия надви Украйна с 3:2 в мач от група “С” на Евро 2020. Около 20 000 зрители на “Йохан Кройф Арена” в Амстердам видяха най-атрактивния двубой от старта на първенството. Домакините поведоха с 2:0 в началото на второто полувреме, но допуснаха изравняване. Все пак, късно попадение на защитника Дензъл Дъмфрис донесе трите точки на тима на Франк де Бур.

Другите голове за "оранжевите" бяха дело на Жоржиньо Вайналдум в 52-ата минута и Ваут Вегхорст в 59-ата. Андрий Ярмоленко намали четвърт час преди края, а Роман Яремчук (79') смълча феновете на домакините, за да дойде попадението с глава на Дъмфрис, който преди почивката пропусна две чисти положения.

“Лалетата” се завърнаха на финали на европейско първенство за първи път от 2012 година, а украинците записват трето поредно участие. И двата отбора могат да са доволни от показаното днес, но загубата поставя Украйна в трудна ситуация и тимът ще трябва на всяка цена да спечели срещу Северна Македония в следващия кръг.

В атаката на домакините започнаха бъдещото ново попълнение на Барселона Мемфис Депай и голмайсторът на Волфсбург Ваут Вегхорст, който наскоро реализира първото си попадение за националния отбор. Тримата в средата на терена бяха Жоржиньо Вайналдум, Мартен де Роон и Френки де Йонг. По двата фланга стартираха Дензъл Дъмфрис и Патрик ван Аанхолт, в защитата си партнираха Стефан де Фрай, Дейли Блинд и Юриен Тимбер, който замести контузения Матайс де Лихт, а на вратата застана 38-годишният Маартен Стекеленбург

Големият отсъстващ в състава на Нидерландия беше капитанът Вирджил ван Дайк, който не успя да се възстанови навреме за еврофиналите, а в дните преди шампионата травма получи Дони ван де Беек

Селекционерът на Украйна Андрий Шевченко заложи на системата 4-1-4-1. Тийнейджърът Иля Забарний и Микола Матвиенко бяха двойка централни защитници, а по фланговете се разчиташе на Олександър Караваев и Виталий Миколенко. Пред отбраната бе Олександър Зинченко, а по-офанзивни функции от футболиста на Манчестър Сити имаха Серхий Сидорчук и Руслан Малиновский. Атаката водеше Роман Яремччук, подкрепян по крилата от Андрий Ярмоленко и Олександър Зубков. Под рамката беше Георгий Бушчан от Динамо (Киев).

На пейката останаха Микола Шапаренко, Тарас Степаненко и натурализираният бразилец Марлос, който се появи в игра още преди почивката.

В двете си контроли преди първенството Нидерландия направи 2:2 с Шотландия и разгроми с 3:0 Грузия. Подобно на тима на Франк де Бур, Украйна също демонстрира добра форма в навечерието на шампиона с победи срещу Северна Ирландия (1:0) и Кипър (4:0).

100 Нидерландия - Украйна 3:2

В квалификациите и двата отбора бяха убедителни. Нидерландия се класира, заемайки второ място в група с Германия, а Украйна изпревари настоящия европейски първенец Португалия и Сърбия.

В исторически план съперниците се бяха срещали само два пъти, и то в контроли. През 2008 година Нидерландия печели с 3:0, а две години по-късно мачът помежду им завърши 1:1.

Началото беше изключително динамично и с постоянни атаки към двете врати. Ярмоленко създаде напрежение пред Стекеленбург, но след кратко разбъркване защитниците в оранжево успяха да изчистят. Последва контра на домакините, при която Депай напредна и шутира с левия крак, но Бушчан спаси.

В 5-ата минута дойде и първото стопроцентово положение. Вайналдум отклони технично към Дъмфрис, но десният бек стреля право в тялото на украинския страж. Само две минути по-късно самият Жоржиньо Вайналдум имаше възможност да открие резултата, но прати топката на сантиметри над напречната греда.

Нидерландците не пропускаха да стрелят при всяка възможност, но това се отнасяше и за техния съперник. Украйна се опитваше да търси с дълги пасове Ярмоленко и Зубков, а Яремчук се връщаше близо до централната линия, за да играе с топката. Нападателят на гостите отправи един удар в 15-ата минута, но не затрудни Стекеленбург.

Още преди да е изминал четвърт час Шевченко трябваше да прави принудителна смяна заради контузия на Зубков. Играчът на Ференцварош отстъпи мястото си на Марлос, като това не доведе до никакви вътрешни размествания в състава.

След кратък период на затишие, нидерландците отново вдигнаха темпото. Пресата на "оранжевите" сериозно затрудняваше техния съперник, но украинската защита не се поддаваше на паника. В 27-ата минута Вегхорст излезе срещу Бушчан, но не можа да го заобиколи и да се озове срещу опразнената врата.

Стекеленбург внимаваше и не позволи да бъде изненадан от Ярмоленко, който шутира с по-слабия си десен крак. Пред другата врата Ван Анхолт опита подобно изпълнение, но от по-далечна дистанция и също неточно. В 39-ата минута бомбен изстрел от воле тества Бушчан, но той за пореден път се намеси адекватно. Секунди по-късно Дъмфирс получи нов шанс да изведе Нидерландия напред, но от няколко метра не уцели добре топката и я прати в аут.

Въпреки че до почивката не падна гол, мачът определено си заслужаваше, а емоциите през второто полувреме не бяха по-малко. Нидерландия отново притисна противника и съумя да поведе в 52-ата минута. Много активният през целия двубой Вайналдум се озова на точното място и използва неубедителна намеса на Бушчан.

Вратарят на Украйна изби топката след остро центриране на Дъмфрис, но топката отиде на крака на Вайналдум, който я заби под гредата. Това беше първа грешка на блестящия до момента Бушчан, но тя доведе до гол във вратата му.

Вайналдум се разписа за 23-и път с екипа на националния отбор, а с представянето си доказа, че напълно заслужено носи капитанската лента. В 55-ата минута Вегхорст можеше да се разпише след пас на Депай, но стреля във вратаря. Гостите определено се стъписаха след получения гол и много скоро бяха наказани за втори път.

В 59-ата минута Дъмфрис проби отдясно и се справи с Миколенко, който падна на тревата. Последва пас към Вегхорст и този път снажният нападател не сгреши. положението беше разгледано за евентуална засада, но такава нямаше и Нидерландия вече се радваше на комфортен аванс.

По всичко изглеждаше, че "лалетата" са си свършили работата. Не се виждаше как Украйна може да отвърне, защото отборът на Шевченко почти не минаваше центъра след почивката. Легендарният бивш нападател на Динамо (Киев) и Милан извади неубедителния Марлос и вместо него пусна Шапаренко, което се оказа добър ход.

Удар на Яремчук подсказа, че украинците не са се предали. В 75-ата минута Ярмоленко стреля фалцово с левия крак и намери далечния ъгъл на вратата, пазена от Стекеленбург. Ветеранът нямаше какво да стори, а попадението на Ярмоленко определено е най-красивото от началото на първенството.

Сега беше ред на "оранжевите" да усетят напрежението. Гостите пък станаха още по-агресивни и търсеха начин да стигнат до изравнителен гол. Това се случи в 79-ата минута след груба грешка в нидерландската защита. Малиновский центрира от пряк свободен удар, а Яремчук беше забравен в близост до Стекеленбург и с глава вкара за 2:2.

Без да създаде нищо опасно в атака през второто полувреме, само за няколко минути Украйна успя да навакса пасив от два гола. Яремчук майсторски се вклини между защитниците на Нидерландия, а ударът му не остави шансове на Стекеленбург.

Украинците дори повярваха, че могат да стигнат до пълен обрат. Ясно беше, че Нидерландия ще рискува в преследване на победата и за Ярмоленко и компания ще има много свободни пространства. Вместо това, в 85-ата минута резервата Нейтън Аке центрира, а Дъмфрис се реваншира за предишните си пропуски и от значително по-сложна ситуация отбеляза гола за крайното 3:2 в полза на "лалетата".

Нидерландия впечатли с динамика и разнообразие в атака, но има много слабости в дефанзивен план. Отборът на Франк де Бур едва ли ще срещне проблеми в груповата фаза, а Украйна ще трябва да търси максимума срещу Северна Македония и Австрия, ако иска да се добре до директните елиминации.