Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Майсторско сбогуване на Ники Михайлов и Валери Божинов с Левски (видео+галерия)

Отборът на Левски завърши един от най-тежките си сезони с успех във Варна. “Сините” надвиха с 2:1 Черно море на “Тича” в мач от 32-ия кръг на efbet Лига и завършват на осмо място в крайното класиране. Големите герои за 26-кратните шампиони се оказаха най-опитните в тима - Николай Михайлов и Валери Божинов. Стражът стана играч на мача за втори път в последните две седмици, след като спаси вратата си поне 5-6 пъти, а нападателят отбеляза победното попадение в 89-ата минута. За двамата това бяха последните минути със синята фланелка.

Именно поради това бяха изпратени с бурни аплодисменти от агитката на “сините”, която подкрепяше тима до последните секунди. Интересното е, че и Михайлов и Божинов бяха с капитанската лента, когато вратарят спасяваше и когато нападателят отбеляза попадението.

Първият гол в мача бе на Васил Панайотов, който даде аванс на “моряците” в 17-ата минута, а брилянтен гол на Радослав Цонев в 69-ата минута донесе равенството след почивката.

Домакините могат да съжаляват, че не победиха предвид създадените положения и тоталното надиграване на противника през първите 65 минути. Гостите пък предвид успеха, който е втори срещу "моряците" за две седмици, трябва да съжаляват, че в предните два мача взеха само една точка на своя стадион и пропуснаха шанс да играят бараж.

43 Черно море - Левски

"Моряците” вече си бяха гарантирали седмото място в крайното класиране с 45 точки и ще играят бараж за евротурнирите, докато “сините” финишираха на осма позиция в този тежък за тях сезон с 41 точки.

Левски с нещо невиждано в елитния футбол на България

Двамата треньори бяха направили доста промени, като за гостите, които пристигнаха във Варна буквално три часа преди мача, дебютира 16-годишният Асен Митков. Халфът е от школата на тима, като зимата бе на лагер с отбора в Хърватия.

Наставникът Илиан Илиев смени цели седем футболисти от успеха над Царско село (1:0), който гарантира баража. Даниел Димов, Васил Панайтов, Исмаил Иса, Мартин Дичев, Файсел Касми, Андраде и Емил Янчев смениха Стефан Станчев, Влатко Дробаров, Цветомир Панов, Пабло Гарсия, Родриго, Илиан Илиев и Зе Гомеш. Иван Дюлгеров, Виктор Попов, Стефан Велев и Родриго бяха другите титуляри.

Миланов направи три промени от поражението с 1:2 от Ботев (Пловдив). Георги Александров, Митков и Билал Бари замениха Живко Атанасов, Мартин Райнов и Андриан Краев. Интересното е, че младият специалист помоли Драган Михайлович да пътува с отбора, след като бе решил да си ходи, за да играе.

Столичани започнаха с много млад състав, а седем от 11-те титуляри в срещата бяха израснали на “Герена”. Това са капитанът Николай Михайлов (32 години), Ивайло Найденов (23), Георги Александров (20), Патрик-Габриел Галчев (20), Асен Митков (16), Марин Петков (17), Мартин Петков (18). Осмият българин от първата минута бе 22-годишният Здравко Димитров, докато Михайлович, Начо Монсалве и Билал Бари бяха останалите титуляри.

Няколко хиляди по трибуните създадоха отлична атмосфера за игра. Още в 3-ата минута Иса стреля с глава от отлична позиция, но насочи топката в центъра на вратата и Михайлов спаси.

“Сините” отвърнаха с опасен удар с глава на Димитров, който се появи на терена с нова прическа, но ударът му не попадна в целта.

В 14-ата минута Михайлов спаси гостите, след като Иса изведе Касми зад защитата, но ударът на мароканеца бе отразен. Националният страж отново запази врата си секунди по-късно след изстрел на Дичев.

Найденов направи елементарна грешка и загуби топката в 17-ата минута, а след последвалата контраатака Черно море поведе. Михайлов първо отново с крак парира Галчев, който можеше да си вкара автогол при опита да изпревари Касми. При добавката топката попадна в Панайотов и халфът с удар от 16 метра даде заслужен аванс на "моряците". Голът е негов четвърти през тази камапния и втори във вратата на "сините", на които вкара и през есента.

Стражът на "сините" с поредното си спасяване изби в корнер удар на Касми, който отиваше в долния десен ъгъл.

Светкавична контраатака на "зелено-белите" в 27-ата минута завърши с поредното спасяване на 32-годишния вратар. Този път бе отразен удар на Исмаил Иса.

Пропуските на варненците продължиха, като Андраде и Родриго стреляха над вратата. Михайлов отрази слаб удар в 35-ата минута на Касми, който в 40-ата минута остана очи в очи с вратаря, но стреля на сантиметри над гредата.

На почивката Радослав Цонев смени дебютанта Митков, но въпреки това домакините продължиха да владеят инициативата и да търсят втори гол. За пореден път в този мач Михайлов спаси своя тим в 52-ата минута. Този път той спаси с една ръка удар на Попов, който нахлу на скорост в наказателното поле.

Борислав Цонев и Стивън Петков се появиха на терена, докато Панов и Василев влязоха за варненци.

“Сините” започнаха да поглеждат по-смело в преди позиции след промените. В 66-ата минута Боби Цонев стреля от фаул, а Дюлгеров трябваше да боксира, за да запази вратата си.

Три минути по-късно Радослав Цонев след фантастично изпълнение на пряк свободен удар изравни. Опорният полузащитник прати топката в горния десен ъгъл на Дюлгеров с изстрел от над 22 метра. Това е първото му попадение за клуба от над шест години и общо пето със синята фланелка.

Гостите си повярваха, докато домакините започнаха да играят по-твърдо. Голмайсторът на “сините” Ради Цонев можеше да бъде и изгонен, след като удари без топка Панайотов в главата при едно единоборство, но получи само жълт картон. Валери Божинов също влезе в игра.

Малко след това капитанът Ники Михайлов бе заменен, за да получи аплодисментите на своите фенове, тъй като това е последният му мач за родния му клуб, след като няма да му бъде предлаган нов контракт.

На негово място влезе 16-годишният Пламен Андреев, който в 84-ата минута направи и първото си спасяване в професионалния футбол. Той парира удар на Панайотов, което се оказа решаващо, тъй като в 89-ата минута Божинов, който пропусна в 85-ата минута, донесе пълен обрат за Левски.

Опитният нападател, който бе с капитанската лента, се разписа с глава след центриране на Димитров. Попадението бе негово първо за сезона в шампионата и последно за клуба, тъй като контрактът му изтича.

Бившият играч на Ювентус за трети път вкарва победен гол в последния си мач за “сините” преди да напусне. Той стори това през 2014-та година, когато вкара за 1:0 срещу Черно море, след което прати Левски в Европа с гола на баража срещу Етър (1:0) пред 2019-та година, а този път изпита удоволствието си да вкара своя 14-и гол с екипа на 26-кратните шампиони и да донесе трети пореден успех далеч от "Георги Аспарухов" в шампионата.

През тази кампания варненци победиха след 62 години Левски на "Герена" в мач от елита, като обърнаха "сините" с 2:1 през есента. Преди няколко седмици столичани надиграха своя противник във Варна, но срещата завърши 0:0. На 13 май "сините" записаха победа с 2:1 след три поредни мача без успех срещу този съперник, а сега записаха нов успех с 2:1, който е първи от април 2019 година на "Тича" и общо 25-и във Варна от 62 срещи.

ЧЕРНО МОРЕ - ЛЕВСКИ 1:2

1:0 Панайотов (18)
1:1 Р. Цонев (69)
1:2 Божинов (89)

ЧЕРНО МОРЕ: Иван Дюлгеров, Виктор Попов, Даниел Димов, Емил Янчев, Мартин Дичев, Фейсал Касми, Стефан Велев, Родриго, Васил Панайтов, Андраде, Исмаил Иса
ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Ивайло Найденов, Начо Монсалве, Георги Александров, Патрик-Габриел Галчев, Асен Митков, Драган Михайлович, Мартин Петков, Марин Петков, Здравко Димитров, Билал Бари