Септември (София) (U16) - ЦСКА-София (U16) 2:0

След над 30 години Ботев (Пд) празнува на "Герена"!

Трагичното представяне на Левски на стадион “Георги Аспарухов” през този сезон завърши с рекордната седма домакинска загуба (шеста на "Герена"), която бе нанесена от Ботев (Пловдив). “Сините” отстъпиха с 1:2 от “канарчетата” в последното си домакинство през тази кампания и разочароваха верните си фенове за пореден път. Живко Атанасов изведе Левски напред още в 4-ата минута, но с дебютните голове на Емануел Току в 46-ата и 49-ата минута гостите записаха исторически успех.

Пловдивчани нямаха успех в храма на “сините” от септември 1990 година, когато побеждават с 3:2, а последната им победа в столицата бе през далечната 1997 година, когато победиха с 1:0 на стадион “Васил Левски”. Така след повече 30 години феновете на “канарчетата” видяха своите любимци да си тръгнат като победители от дома на Левски.

Столичани бяха в серия от 24 мача без поражение, в които имаха 22 победи срещу този съперник. Последните четири мача от сезона отборът бе спечелил 10 точки, а Ботев бе в поредица от седем срещи без успех и с едва две точки в тях.

Буквално преди мача 26-кратните шампиони бяха попарени и мечтите им за бараж се изпариха, тъй като Черно море спечели седмото място и този двубой се превърна в протоколен.

68 Левски - Ботев (Пловдив) 1:2

Живко Миланов направи две промени от равенството 1:1 с Царско село. Капитанът Николай Михайлов бе титуляр за втори път през тази пролет и за първи път пред своите фенове, след като игра на “Коматево”. Това бе последният мач на националния вратар, тъй като клубът не иска да му поднови контракта, който изтича в края на сезона. Младият Марин Петков също бе титуляр. Двамата замениха Звонимир Микулич и Билал Бари.

Пред Михайлов в защита започнаха Ивайло Найденов, Атанасов, Начо Монсалве и Патрик Габриел-Галчев, Мартин Райнов и Драган Михайлович бяха опорните халфове, а Димитров, Марин Петков и Мартин Петков бяха зад Андриан Краев.

Азрудин Валентич направи цели шест рокади от равенството 0:0 с Черно море. Георги Аргилашки, Конате, Атанас Илиев, Мишел Еспиноса, Станислав Роботов и Мартинс се завърнаха от първата минута. Те замениха Янко Георгиев, Марио Младеновски, Славчо Шоколаров, Бирес Бонев, Салиф Сисе и Мите Цикарски. Джонатан, Виктор Генев, Филип Филипов, Реда Рабей и Емануел Току бяха останалите титуляри.

Двубоят започна отлично за “сините”, които още в 4-ата минута имаха предимство в резултата. Автор на гола стана Живко Атанасов. Централният бранител бе съобразителен в наказателното поле на “канарчетата” след удар в гредата на Мартин Петков. Нападателят нацели гредата с глава след центриране от корнер на Димитров. Това бе четвъртото попадение за защитника при първия му сезон на “Герена”.

В 9-ата минута гостите можеха да изравнят, но след рикошет в защитник топката мина над гредата. Анди Краев, който все още търси първото си попадение за клуба, не успя да удвои в 25-ата минута. Той получи топката от Галчев финтира Генев, но стреля в аут с левия крак.

Малко по-късно в 32-ата минута Михайлов спаси домакините. Атанас Илиев майсторски преодоля Монсалве и излезе очи в очи със стража, който с отличен рефлекс с лявата ръка изби в ъглов удар.

Малко преди края на първата част Джонатан се опита да прехвърли Михайлов, но опитният вратар следеше ситуацията и нямаше проблем.

Втората част започна ударно за гостите, които в рамките на четири минути не само изравниха, но дори поведоха. Емануел Току се превърна в герой за пловдивчани, след като първо изравни в 46-ата минута, а в 49-ата минута донесе пълен обрат.

Защитата на “сините” обаче има сериозна вина, тъй като остави ганаецът да стреля два пъти от 14-15 метра без да бъде обезпокояван и да матира Михайлов. Двете попадения дойдоха след центриране от корнер, а стражът и в двата случая дори не видя топката минала през множество негови съотборници.

Интересното е, че това бяха буквално първите голове за 20-годишния футболист, който в досегашните си 14 мача не се бе разписал нито веднъж.

Синята агитка и в Сектор “А” и Сектор “Б” не спря да подкрепят своите играчи, ами дори още повече започна да пее за Левски, палейки и факли, но това не помогна на “сините”. Играчите на Миланов бяха в нокаут и нямаха идея как да отвърнат на удара.

Борислав Цонев и Радослав Цонев влязоха в игра, а по-късно на терена се появи и Бари.

Гостите разчитаха на контраатака, като веднъж Атанасов се намеси добре, а веднъж и Михайлов. Домакините натискаха хаотично и без идея. Мартин Петков имаше добра възможност, младокът обаче стреля далеч от целта.

Буквално в 94-ата минута Стивън Петков, който се появи малко по-рано, пропусна да накаже бившия си тим. Таранът пое топката и стреля силно от пет метра, но Роботов с бедрото си изби топката, която влизаше в мрежата.

Така бултрасите празнуваха след над три десетилетия и върнаха усмивката си в края на сезона срещу отбора, който заедно с Локомотив (Пловдив), е най-голям дразнител в техните очи. Ботев обаче завършва на десето място въпреки този исторически успех.

"Сините" записаха поражения като домакини от Лудогорец, Берое, Арда, Черно море, Царско село, Ботев (Пд) и ЦСКА-София, като само от "червените" паднаха на "Васил Левски". Само шест победи бяха постигнати от 16 домакинства, което е абсолютен антирекорд на клуба.

Последния кръг Левски гостува на Черно море, а Ботев приема Царско село. Двата гранда изпращат един тъжен сезон, надявайки се на по-добри дни през следващите години.

ЛЕВСКИ - БОТЕВ (ПД) 1:2
1:0 Атанасов (4)