Бившият вратар на Левски спря “сините” във Варна

Отборите на Черно море и Левски изиграха много интересен двубой от 23-ия кръг на efbet Лига. Мачът на стадион “Тича” във Варна завърши 0:0, но основната причината за това е на вратарят на домакините Георги Георгиев, който през първата част цели четири пъти спря гостите пред гола. Бившият страж на столичани спря два пъти Бари и Мартин Петков, когато останаха очи в очи с него, а също така още при два удара на Бари показа добър рефлекс.

Домакините също имаха отлична възможност преди почивката, която Родриго пропиля. Последните минути “моряците” играха и с човек по-малко, тъй като капитанът Даниел Димов бе изгонен в 83-ата минута. Опитният играч получи два жълти картона в рамките на 60 секунди, което спря устрема на Черно море да търси победата в последните минути и да запише историческите две победи над Левски в един сезон от елита на България. Както е известно, през есента с човек по-малко момчетата на Илиан Илиев обърнаха 26-кратните шампиони с 2:1 на “Герена”.

57 Черно море - Левски

“Сините” останаха без поражение през тази пролет в шампионата, като с актив от 28 точки са на осмо място преди тежките мачове с Лудогорец, Локомотив (Пловдив) и ЦСКА-София.
За “Моряците” равенството е второ поредно в първенството, което ги одалечи от шестата позиция. Варненци са с 30 точки, докато директният им конкурент за първата шестица ЦСКА 1948 има четири повече, а в следващия кръг двата тима излизат на “Васил Левски” в пряк двубой.

Домакините направиха едва една промяна от равенство 1:1 с Монтана в последния си мач от първенството, Андраде смени Валела. Наставникът на "моряците" Илиан Илиев нямаше големи проблеми със състава. Той заложи на Георги Георгиев на вратата, а в защита на Виктор Попов, Даниел Димов, Влатко Дробаров и Цветомир Панов. Опорните халфове бяха Васил Панайотов, Стефан Велев, докато Андраде, Енрике и Илиан Илиев-младши действаха зад Зе Гомеш

Левски пристига с много трудности във Варна. Столичани бяха без треньора си Славиша Стоянович, който се възстановява в болница от COVID-19. Аут поради контузии бяха централните защитници Начо Монсалве и Ребин Сулака. Здравко Димиров също не е възстановен. Звездата Найджъл Робърта пък бе продаден и за първи път 26-кратните шампиони играха без него.

Отборът бе воден от Живко Миланов, който вече влезе в тази роля при загубата от Лудогорец с 0:1. “Сините” са с три промени от последната среща срещу Славия (1:0). Ивайло Найденов, Марин Петков и Билал Бари смениха Насиру Мохамед, Димитров и Робърта.

Звонимир Микулич бе под рамката, докато Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Георги Александров и Фейсал Рерас бяха в отбрана. Тома Даске и капитанът Мартин Райнов бяха опорните халфове, Драган Михайлович, 18-годишният Мартин Петков и 17-годишният Марин Петков, който дебютира от първата минута в елита, помагаха на Билал Бари.

Двубоят започна с едноминутно мълчание в памет на Иван Василев-Катила, който напусна този свят преди няколко дни. “Почивай в мир, Катил! Завинаги един от нас!”, гласяха двата транспаранта опънати от феновете на “моряците” за бившия защитник на клуба.

Първото голямо положение дойде в 8-ата минута, когато Бари излезе сам срещу Георгиев, но стреля в стража, който запази вратата си суха. Нападателят пък не се възползва от грешка на Димов, която му позволи да има този шанс.

В 12-ата минута след центриране от корнер на Мартин Петков Бари игра с глава, но Георгиев с една ръка спаси, а след това защитник изпревари Александров , който опита да се разпише в празната врата.

Три минути по-късно Михайлович изведе Мартин Петков, който очи в очи с Георгиев стреля силно, но бившият вратар на "сините" отново беше на висота и спаси. Топката попадна в Марин Петков, който симулира за дузпа пред Тодоров и получи жълт картон.
В 20-ата минута Велев се контузи и напусна принудително. Няколко минути по-рано той получи медицинска помощ, след като Даске влезе лошо в краката му, но така и не успя да остане на терена. На негово място влезе Пабло Гарсия.

Гостите пропуснаха още една отлична възможност в 26-ата минута, като стана голямо меле в наказателното поле на Черно море. Първо Александров свали топката на Даске, чийто удар бе избит от защитник, след което Бари стреля, но Георгиев отново плонжира и изби, топката попадна в Атанасов, който също стреля, но защитник на домакините отново блокира.

След 30-ата минута варненци създадоха смут в полето на Микулич, а в 32-ата минута Илиан Илиев направи сериозен пропуск с глава. Светкавична контраатака в 35-ата минута матира защитата на столичани, но Родриго стреля силно покрай гредата от седем метра, след като бе изведен от Зе Гомеш.

Панайотов от фаул стреля над гредата в 39-ата минута, а при следващата атака Мартин Петков направи пореден голям пропуск. 18-годишният нападател бе оставен непокрит в наказателното поле, където бе открит с хубаво центриране от Михайлович, но фронтално срещу Георгиев стреля от въздуха високо над вратата. Това вбеси Миланов, който иска неговите футболисти да покажат концентрация при завършващия изстрел. Буквално в последната минута на първата част Родриго стреля опасно, топката обаче отново мина покрай гредата на Микулич.

Втората част започна с изстрел на Гарсия. В 54-ата минута Михайлович проби отдясно, като мушна топката между краката на Димов, но стреля изключително лошо от добра позиция, докато Мартин Петков чакаше подаване на празна врата. Последваха по две опасни атаки, като липсваше последното подаване и от двете страни.

Микулич изби в корнер удар на Илиев в 65-ата минута, а секунди по-късно отново вратарят се намеси, след като спаси изстрел с глава на Панайотов от 6-7 метра. Грешка в защитата на “моряците” отново не доведе до гол за гостите в 67-ата минута, когато Мартин Петков бе в много добра позиция и от 11 метра стреля, но защитник изби в корнер.

Веднага след това Андриан Краев се завърна на терена след пауза от пет месеца. Офанзивният халф влезе на мястото на 17-годишния Петков, като секунди по-късно бе санкциониран с жълт картон, след като разби устата на Панайотов в единоборство за топката.

Исмаил Иса влезе за варненци, а Живко Миланов и Илиан Илиев се скараха, след което треньорът на Левски получи жълт картон. Меле пред вратата на столичани също не доведе до гол, а Георгиев направи първото си спасяване след паузата в 78-ата минута, когато без проблем парира изстрел отдалеч на Петков.

Капитанът на домакините Даниел Димов бе изгонен в 83-ата минута. Националът на България получи два жълти картона в рамките на една минута. Първо бе санкциониран, след като имаше разправия с Бари, а след това фаулира Краев при сблъсък за висока топка. Именно Краев пропусна с глава, като игра слабо с топката и тя отиде в намиращия се в засада Александров.

В последните минути Валери Божинов също влезе на терена. Буквално в последната минута Райнов пропусна с глава да се превърне в герой.

Така след 32 поредни мача в елита без нулево реми, този път двата тима не успяха да си вкарат гол, въпреки че не изневериха на статистиката и във седми пореден сблъсък във Варна има червен картон в мача между “сини” и “зелени”.

Хубавата новина за столичани след визитата в морската столица е завръщането на Карев, а също так, че тимът показа добро лице преди почивката и създаде повече положения на “Тича” отколкото в предните си няколко двубоя.

Тимът на Илиев може да е доволен от точката, след като не влезе добре в мача, а накрая и играха с човек по-малко. Лошата новина е, че лидер като Димов ще пропусне важната среща за шестото място, което е целта на отбора.

ЧЕРНО МОРЕ - ЛЕВСКИ 0:0

ЧЕРНО МОРЕ: Георги Георгиев, Виктор Попов, Даниел Димов, Влатко Дробаров, Цветомир Панов, Васил Панайотов, Стефан Велев, Андраде, Енрике, Илиан Илиев, Зе Гомеш.

ЛЕВСКИ: Звонимир Микулич, Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Георги Александров, Фейсал Рерас, Тома Даске, Мартин Райнов, Драган Михайлович, Мартин Петков, Марин Петков, Билал Бари

СЪДИЯ: Станислав Тодоров
Стадион: “Тича”

Снимки: Владимир Иванов