България би Северна Македония и в последната контрола (видео + галерия)

Волейболистите от националния отбор на България се наложиха над Северна Македония с 3:1 (25:23, 25:17, 22:25, 25:20) и в последната 4-а контрола помежду им, играна този следобед в зала "Христо Ботев" в столицата.

31 България - Северна Македония
В първите две проверки нашите се наложиха съответно с 3:2 и 3:1, а вчера в София също спечелиха с 3:1 гейма. Приятелските срещи бяха част от подготовката на националите за предстоящата европейска квалификация в Израел (12-17 януари), където съперници на България ще бъдат домакините и Австрия.

Селекционерът на България Силвано Пранди започна с много променен стартов състав в сравнение с приятелската среща вчера. Италианският специалист заложи на Георги Сеганов като разпределител, Цветан Соколов - диагонал, Тодор Скримов и Аспарух Аспарухов - посрещачи, Алекс Грозданов и Николай Къртев - центрове и Владислав Иванов-либеро.

Въпреки промените българите тръгнаха много добре в първия гейм, като постепенно поведоха с 3:1, 5:2 и 9:6, за да се стигне до 11:5. Македонците успяха да намалят до 13:10 след атака в аут на Тодор Скримов и контра блок-аут на Александър Ляфтов, а след това до 15:14 след атака на звездата им Никола Гьоргиев и контра през центъра на Иван Андонов. България възстанови преднината си при 18:14 след серия от сервиси на Николай Къртев. Северна Македония отново стопи пасива си до 18:17 след блок-аут на Владо Милев и ас на Ляфтов. Резултатът стана 21:18 след две поредни директни точки от сервис на Скримов. В крайна сметка България спокойно взе гейма с 25:23 след успешна атака на Цветан Соколов.

Втората част стартира напълно равностойно до 10:10, след което Северна Македония поведе с 12:10. Българите веднага изравниха при 12:12, след което постепенно дръпна с 21:14 след серия от отлични сервиси на разпределителя Георги Сеганов. Българските "лъвове" затвориха без проблеми гейма при 25:17 и поведоха с 2:0.

За началото на третия гейм Силвано Пранди заложи на Димитър Димитров, Александър Николов и Стефан Чавдаров съответно на местата на Цецо Соколов, Тодор Скримов и Алекс Грозданов. Самата част започна равностойно до 6:6, след което Северна Македония дръпна с 8:6. Разликата стана 10:7 след грешка в атака на Димитър Димитров. Българите стигнаха до равенство при 11:11, но гостите от Северна Македония отново поведоха с 14:11 след атака на Александър Ляфтов и два аута на Димитров. "Трикольорите" за пореден път изравниха при 14:14 при сервис на Алекс Николов и благодарение на атаките на Аспарух Аспарухов. Равностойната игра между двата тима продължи до 21:21, след което македонците дръпнаха с 23:21 след нова атака на Ляфтов и блокада на Филип Савовски, за да намалят изоставането си в геймовете след 25:22 след атака на Никола Гьоргиев.

Четвъртата част тръгна по-добре за македонците, които дръпнаха с 5:2, но България веднага изравни при 5:5 след силна атака на Алекс Николов и контра от втора линия на Аспарух Аспарухов. Равенството се запази до 10:10, след което българите поведоха с 13:10 благодарение на по-добрата си игра на блокада и няколко добри сервиса на Алекс Николов. Разликата нарасна до 18:13, след което България спечели гейма с 25:20, а с това и мача с 3:1.

Най-полезен за българския тим бе Аспарух Аспарухов с 19 точки (2 блока, 2 аса, 56% ефективност в атака и 34% позитивно посрещане) за победата. Влезлият като резерва Александър Николов (3 блока, 47% ефективност в атака и 25% позитивно посрещане) и Николай Къртев (1 блок, 1 ас и 64% ефективност в атака) добавиха 10 и 9 точки за успеха.

За македонците Никола Гьоргиев заби 17 точки (3 аса и 35% ефективност в атака).

БЪЛГАРИЯ - СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ 3:1 (25:23, 25:17, 22:25, 25:20)