Вратарска грешка донесе трудна победа на Испания (видео)

Испания постигна минимална победа с 1:0 над Швейцария в мач от 3-ия кръг в Лигата на нациите. Гола вкара Микел Оярсабал в 15-ата минута след много груба грешка на вратаря Ян Зомер. По този начин Ла Роха оглавява еднолично класирането в група 4 с актив от 7 точки, а швейцарците са на дъното с едва 1 точка.

Преди няколко дни "фуриите" направиха 0:0 с Португалия в контрола, а Швейцария загуби с 1:2 от Хърватия. Днес "кръстоносците" играха приятен футбол и не бяха далеч от равенството, но Давид Де Хеа беше безпогрешен.

Атаката на Испания водеше 17-годишният талант на Барселона Ансу Фати. Микел Оярсабал, Дани Олмо и Феран Торес също имаха предимно офанзивни фунции, а зад тях действаха Серхио Бускетс и Микел Мерино. На вратата бе Де Хеа, а четиримата бранители бяха Хесус Навас, Серхио Рамос, Пау Торес и Хосе Гая.
Сред резервите на Луис Енрике останаха Ерик Гарсия, Серхио Каналес, Даниел Себайос, Серхио Регилон, Родриго и Жерард Морено.
Селекционерът на гостите Владимир Петкович заложи на двама нападатели в лицето на Харис Сеферович и Адмир Мехмеди. Защитата пред Ян Зомер бе съставена от петима, а в халфовата линия се разчиташе на Гранит Джака, Ремо Фройлер и Джибрил Соу.
На пейката започна Джердан Шакири, който доскоро беше под карантина. Стивън Цубер и Марио Гавранович също не бяха титуляри.
Испания няма загуба от края на 2018 година, когато падна с 2:3 от Хърватия в Лигата на нациите. Швейцарците пък са без победа през каалендарната 2020-а.
От самото начало направи впечатление стремежът на гостите да изнасят топката с къси подавания, без да се притесняват от пресата на испанците. Фати, който по-рано днес беше избран за Играч на месеца в Ла Лига, не спираше да се движи, а включванията на крайните бранители Хесус Навас и Гая правеха задачата на "кръстоносците" още по-трудна.
Първата голова ситуация обаче беше пред Де Хеа и той се справи блестящо. Атаката премина през Силван Видмер, а левият бек Лорис Бенито потърси близкия ъгъл, но стражът на Манчестър Юнайтед плонжира и изби в корнер.
В 15-ата минута Испания поведе, но не благодарение на добре орагнизирана атака, а след подарък от страна на Зомер. Вратарят на Швейцария не изрита топката напред, а опита пас към Джака. Подаването беше неточно, халфът се подхлъзна, а Мерино чукна към съотборника си в Реал Сосиедад Оярсабал и той вкара за 1:0.
Испанците продължиха да доминират в притежанието на топката, но до средата на полувремето нямаха други точни удари освен головия. В 29-ата минута Хесус Навас центрира към Феран Торес, който стреля с глава, но Зомер спаси. Гостите в няколко ситуации успяха да отнемат топката в средата на терена, но не и да разгърнат контрите си докрай. В 39-ата минута Дани Олмо проби до аутлинията и центрира, но топката беше изчистена, а в самия край на полувремето при идентично положение Зомер се намеси предвидливо след флангово подаване на Гая.
През втората част швейцарците се постараха да изнесат играта по-близо до противниковата половина. Домакините пък се организираха към по-директен футбол. В 50-ата минута Ансу Фати проби, но не можа да намери свой съотборник в наказателното поле. В 52-ата младокът отново напредна опасно, но беше спрян от Нико Елведи.
Оярсабал беше близо до втория си гол в мача след нова грешка на Зомер, но шутира в аут, а пред другата врата Мехмеди принуди Де Хеа да показва класа. Влизането на Серхио Каналес и дебютанта Адама Траоре не донесе очаквания ефект и испанците все повече се дърпаха зад центъра. В игра за гостите пък влезе Шакири.
В 61-ата минута Мерино пропусна добра възможност да удвои аванса на Ла Роха. В 68-ата Рамос имаше претенции за дузпа за игра с ръка на Фабиан Шар, но реферът
Али
Палабъйък правилно подмина ситуацията. Четвърт час преди края Серхио Бускетс загуби топката в опасна зона, но съдията отсъди нарушение, а такова нямаше.
В последните минути Испания изцяло се бранеше, а центриранията пред вратата на Де Хеа не бяха едно и две, но стражът на домакините не трепна нито веднъж.
Следващият мач на тима на Луис Енрике е като гост на Украйна, а Швейцария ще има визита на Германия.