Женско първенство по футбол: ЛП Супер Спорт - Спортика 0:2

Тотална доминация! Байерн шампион за 30-и път (видео + галерия)

Байерн (Мюнхен) е новият-стар шампион на Германия! Хегемонът в Бундеслигата спечели титлата за осми пореден и общо 30-и път след успех с 1:0 при гостуването си на Вердер (Бремен). Роберт Левандовски отбеляза своя гол №31, за да узакони доминацията на баварския гранд, който си осигури първото място два кръга преди края на сезона. Отборът на Ханзи Флик има с 10 точки повече от втория Борусия (Дортмунд), който не може да стопи изоставането си с оставащи само три мача.

Успехът на "Везерщадион" не дойде лесно, макар че Байерн беше господар на терена през цялото време. Левандовски се разписа малко преди почивката, но в 79-ата минута Алфонсо Дейвис получи червен картон, а в последните секунди на редовното време блестяща намеса на Мануел Нойер попречи на Юя Осако да изравни и да отложи празненствата.

Байерн е в серия от 11 шампионатни победи, 7 от които след подновяването на първенството през май. Мюнхенският колос гарантира 12 от последните си 14 титли на чужд терен и постигна 19-а поредна победа срещу Вердер. През есента бременци изненадващо поведеха на "Алианц Арена", но после бяха пометени с 1:6.
В състава на Ханзи Флик се завърнаха Роберт Левандовски и Томас Мюлер, които не играха срещу Борусия (Мьонхенгладбах) заради наказания. Полякът бе начело в листата на стрелците с 30 попадения, а Мюлер имаше впечатляващите 20 асистенции. Серж Гнабри и Кингли Коман бяха титуляри по двата фланга на атаката, а в средата на терена действаха Йошуа Кимих и Леон Горетцка, който е в отлична форма и вече вкара 6 гола след зимната пауза. Четиримата бранители пред Мануел Нойер бяха Бенжамен Павар, Жером Боатенг, Дейвид Алаба и Алфонсо Дейвис.
На резервната скамейка останаха Алваро Одриосола и Люка Ернандес, за които се предполагаше, че ще започнат от първата минута. Иван Перишич и Хавиер Мартинес имаха леки здравословни проблеми и не попаднаха в групата за двубоя. От нея поради травми отсъстваха още Тиаго Алкантара, Никлас Зюле, Филипе Коутиньо и Корентен Толисо.
Вердер направи огромна крачка към оцеляването си в елита с разгромния успех срещу Падерборн (5:1), но все още е под чертата. Тимът на Флориан Коофелт има равен брой точки с 16-ия Фортуна (Дюселдорф) и с три по-малко от Майнц 05, който е на спасителното 15-о място.
37-годишният наставник на бременци бе лишен от услугите на трайно контузения Йомер Топрак, но нямаше други кадрови проблеми. В предни позиции започна Юя Осако, подкрепян от Леонардо Битенкурт и Милот Рашица. Триото Кевин Фогт, Максимилиан Егелщайн и Дейви Клаасен имаха тежката задача да се противопоставят на мощната халфова линия на Байерн. На вратата бе Иржи Павленка, а защитното каре оформиха Теодор Гебре Селасие, Никлас Мойсандер, Милош Велкович и Марко Фридъл.
Байерн бързо притисна домакините в търсене на ранен гол. Защитата на Вердер изглеждаше неорганизирана, но устоя на първоначалния натиск. В 9-ата минута Битенкурт центрира към далечната греда и там Гебре Селасие засече от въздуха, но ъгълът беше прекалено малък и топката излезе в аут. Баварците отговориха с удар на Коман, който също не попадна в очертанията на вратата.
54 Байерн шампион за 30-и път!
В 18-ата минута Егелщайн опита далечен изстрел, но и този път не се наложи Нойер да се намесва. В средата на полувремето Кимих нацели гредата, но страничният рефер беше вдигнал флага за засада.
Над "Везерщадион" заваля дъжд, но той не попречи на футболистите на Байерн да наложат още по-сериозно надмощие. В 24-ата минута Мюлер намери Коман, а французинът стреля неточно с глава.  В 33-ата Боатенг опита да изненада Павелка с далечен шут, но стражът на Вердер внимаваше.
Малко преди почивката баварците все пак стигнаха до гол. Боатенг копна към Левандовски, той овладя топката на гърди и я прати във вратата. Ситуацията беше разгледана с помощта на ВАР за евентуална засада, но такава нямаше и попадението бе зачетено.
Коофелт направи смяна на почивката, пускайки Себастиан Лангкамп вместо Фогт. Вердер обаче все по-ряко получаваше възможности да минава в противниковата половина. Байерн доминираше изцяло и в 55-ата минута Левандовски красиво отклони топката във вратата с пета, но този път засада имаше и резултатът остана 1:0.
След час игра Лева направи пропуск с глава от няколко метра, а малко по-късно Павар беше близо до гол с изстрел от далечна дистанция. Мюнхенци с лекота стигаха до наказателното поле, но все нещо не им стигаше, за да отбележат решаващия втори гол.
В 76-ата минута Нойер излезе почти до центъра, за да пресече дълъг извеждащ пас към резервата Джошуа Сарджънт. В 79-ата Алфонсо Дейвис получи пресилен втори жълт картон и Байерн остана в намален състав, но времето до края не беше много.
Кингсли Коман още веднъж показа техника и скорост, но Павелка спаси удара му.  Ханзи Флик извади Гнабри, за да пусне Люка Ернандес на мястото на изгонения Дейвис. Численото неравенство не се усети по никакъв начин, а в разредените пространства контрите на Байерн станаха още по-опасни.
В 87-ата минута играчите на Вердер поискаха дузпа за игра с ръка на Боатенг, но реферът Харм Осмерс добре видя, че ударът беше отблизо, а защитникът на баварците държеше ръката си плътно до тялото. В края на двубоя се появи и ветеранът Клаудио Писаро, който има забележителн постижения и с двата отбора. Перуанецът не получи шанс да се разпише, но такъв се откри пред Осако в 90-ата минута. Японският нападател отправи много коварен удар с глава и принуди Нойер да демонстрира великолепния си рефлекс.
"Бременските музиканти" са с третата най-слаба атака (35 гола) и втората най-пропусклива защита (65 гола) в Бундеслигата. Байерн пък има рекордните 93 гола след 32 кръга и със сигурност ще се опита да достигне до кота "100".
Голямата цел пред баварците е да приключат кампанията с требъл. На 4 юли те ще играят във финала за Купата на Германия срещу Байер (Леверкузен), а в Шампионската лига са почти сигурни четвъртфиналисти, след като сразиха Челси с 3:0 в Лондон.