Късен гол донесе победа за Англия над Германия насред Берлин

Англия победи Германия с 2:1 на „Олимпиащадион" в приятелска среща, играна в Берлин пред погледа на 74 244 зрители. Старите врагове си размениха по един гол след вратарски грешки и през повечето време предпочитаха тактическото надлъгване. По-интересните положения бяха пред вратата на германците, което намери и изражение в резултата.

Първите двайсетина минути на мача преминаха предимно в борба за надмощие в средата на терена. Англичаните разчитаха на пробиви през центъра, докато немците залагаха на дълготрайни разигравания и опитваха и пробиви по крилата.

В 23-ата минута след два поредни ъглови удара в полза на Англия при изпълнението на втория вратарят Адлер се размина с центрирането и кълбото падна в краката на Агбонлахор, който не съумя да нанесе решаващ удар. Грешката му поправи централният защитник Матю Ъпсън, който с шпагат довкара кълбото в мрежата, откривайки резултата.

Ъпсън - 1:0 за Англия

Домакините реагириха и в 26-ата минута имаха възможност да възстановят равенството. Троховски отправи опасен удар, отразен в ъглов удар от стража на островитяните Джеймс. Изпълнението на корнера не породи нова опасност.

След половин час игра стана факт и първият жълт картон в мача. Шон Райт-Филипс влезе доста опасно в единоборство в краката на дебютанта за Германия Компер и съдията Бусака не се поколеба да го накаже за интервенцията. Домакините бяха близо до изравняване в 33-ата минута. Центриране на Швайнщайгер от пряк свободен удар беше засечено с глава от Вестерман, но топката прелетя над вратата на Англия. До края на полувремето и немците и англичаните имаха по още две по-опасни положения, но не успяха да променят резултата.

Второто полувреме започна с промени в стартовите състави. Треньорът на Германия Льов замени неубедителния вратар Рене Адлер с Тим Вийзе, Патрик Хелмес смени Мирослав Клозе в атаката, а младата надежда Марко Марин се появи за сметка на Джоунс. Фабио Капело също извърши промяна на вратата, заменяйки Дейвид Джеймс със Скот Карсън, а в атака извади Дефоу за Дарън Бент.

Симон Ролфс пробва късмета си с удар от далечно разстояние в 48-ата минута, но стреля над вратата. Смените в немския състав промениха облика на офанзивната му игра. „Бяло-черните" започнаха да организират по-разнообразни и остри набези към противниковата врата. Първият удар към вратата за англичаните дойде в 56-ата минута, когато Стюърт Даунинг обстрелва по земя от далечно разстояние, но неточно. Минута по-късно Льов предприе нова смяна, пускайки Лукаш Подолски на мястото на Марио Гомес.

Така Германия заигра с изцяло подменено нападатенло дуо в търсене на изравнителен гол. В 62-ата минута резервата Дарън Бент можеше да удвои преднината, но пропусна отлична възможност. След като се откъсна от немската защита, оставайки очи в очи с Вийзе, тъмнокожият нападател изгуби равновесие и стреля покрай вратата. Пропускът му се оказа решителен, тъй като минута по-късно Герамния изравни.

В ответната атака германците придвижиха кълбото бързо в половината на съперника. Англичаните привидно овладяха ситуацията, но неразбирателство между Джон Тери и Скот Карсън позволи на дебнещия Патрик Хелмес да открадне топката между двамата. Останал сам срещу вратата стрелецът си свърши работата за 1:1, отплащайки се за доверието на Льов. При изравнен резултат специалистът предприе промяна в защитата, давайки почивка на Фридрих за Тасчи в 68-ата минута.

Хелмес - 1:1

Вратарят Тим Вийзе се намеси решително в 71-ата минута след коварно изпълнение на пряк свободен удар от Даунинг. Топката летеше към долния му ляв ъгъл, но с плонж стражът изби. Той се превърна в герой за домакините две минути по-късно, пресрещайки успешно нахлуващия в наказателното поле Йънг.

Резервата Марко Марин можеше да обърне резултата в полза на Германия, но мощният му удар в 74-ата минута беше избит от Скот Карсън. Англия на свой ред чрез Шон Райт-Филипс в 77-ата минута можеше да поведе. Синът на бившия национал на страната Йън Райт напредна до пеналта и стреля силно, но отново Вийзе успя да закачи кълбото, което се отби в левия страничен стълб.

Капитанът Джон Тери изкупи вината си при изравнителния гол в 83-ата минута. Защитникът надскочи Вестерман в наказателното поле и засече центриране от пряк свободен удар, изпълнен от Даунинг. Топката влетя в далечния ъгъл, смълчавайки трибуните на „Олимпиащадион" за 2:1 за Англия. Попадението обаче беше оспорено от германците, които претендираха за нарушение на Тери срещу Вестерман, но съдията счете, че всичко е било по правилата.

В оставащите минути до края домакините пресираха в търсене на изравнителен гол, но можеха да запишат и по-тежка загуба. Във втората минута на добавеното време асистентът за втория гол Даунинг отправи мощен удар от наказателното поле, но Вийзе успя да избие. Ново попадение не падна и послединят съдийски сигнал на швейцареца Масимо Бусака дойде при резултат 2:1 за Англия.

Германия - Англия 1:2(0:1)

0:1 Ъпсън (23 мин)
1:1 Хелмес (64)
1:2 Тери (83)

Германия (4-4-2): Адлер (46 мин - Вийзе), Фридрих (68 - Тасчи), Мертезакер, Вестерман, Компер (77 - Шефер), Швайнщайгер, Джоунс (46 - Марин), Ролфс, Троховски, Клозе (46 - Хелмес), Гомес (57 - Подолски)

Треньор: Льов

Англия (4-4-2): Джеймс (46 мин - Карсън), Джонсън, Ъпсън, Тери, Бридж, Бари, Карик, Райт-Филипс (93 - Крауч), Даунинг, Дефоу (46 - Бент), Агбонлахор (77 - Йънг)

Треньор: Капело

Жълти картони: Райт-Филипс (А)

Съдия: Бусака (Швейцария)