"Порнография за историята". Това е заглавието на едно холандско издание по адрес на мача ФРГ - Австрия от световното първенство в Испания през 1982 г. Двубоят завършва 1:0 за Бундестима и изхвърля от турнира сензацията Алжир. И до днес съмненията около тази среща са живи, макар, разбира се, да няма признания за нещо гнило нито от германска, нито от австрийска страна. Но нали уж където има пушек, там има и огън?
Въпросното 1:0 между братовчедите е последица от това, което се случва в късния следобед на 16 юни 1982 г. в Хихон. Принципно на Мундиал'82 се случват доста сензации (световният шампион Аржентина губи на откриването, бъдещият първенец Италия прави 1:1 с Камерун, еврошампионът от 1976 г. Чехословакия врътва 1:1 с Кувейт, дузпа спасява домакина Испания срещу Хондурас), като безспорният бисер е мачът Западна Германия - Алжир.
Маншафта пристига на Пиренейския полуостров като безспорен фаворит за титлата. Две години по-рано тимът на Юп Дервал печели европейската купа в Рим, а в дните преди световното капитанът Карл-Хайнц Румениге заявява, че ще е разочарован, ако той и колегите му не си тръгнат поне с бронзови медали от Испания. И логично. Вижте състава на западногерманците за дебютния им мач с Алжир.
На вратата е един от най-добрите вратари в света през 80-те години Харалд (Тони) Шумахер. Пред него са легендата на Хамбургер Манфред Калц, известен с т. нар. "Бананови пробиви" по десния фланг, либерото на Реал Мадрид Ули Щилике, Карл-Хайнц Фьорстер и левият бек Ханс-Петер Бригел, познат и като "Десетобоеца". В средата на терена Дервал залага на Волфганг Дремлер и завърналия се ветеран Паул Брайтнер, който е представител на халфовете тип "box to box". Малко по-рано Брайтнер обръсва характерната си брада срещу тлъста сума в реклама. По германските крила сноват Феликс Магат и 22-годишният бързак Пиер Литбарски, а напред са Кале Румениге и героят от финала на Евро'80 Хорст Хрубеш.
Срещу този мощен за времето си състав застават алжирците, които разполагат със свои местни кадри, плюс Нуредин Куричи от Бордо, Мустафа Дахлеб от Пари Сен Жермен и Фаоузи Мансури от Монпелие. Въпреки всичко обаче бомбата е хвърлена. Рабах Маджер (същият, който наказва Байерн пет години по-късно - бел. авт.) открива в 58-ата минута, ала в 67-ата минута Румениге изравнява. И докато германците подгряват за финален щурм, секунди след като бият центъра африканците вкарват втори гол чрез Лахдар Белуми. Сигурно в този миг Дервал не би бил по-смаян, дори ако небето над Хихон се разтвори и го погълне. Шокът е пълен.
До края европейските шампиони се хвърлят като обезумели напред и въпреки няколкото изгодни положения и слаломите през алжирската отбрана на Литбарски гол в африканската врата така и не пада. Така девет дни по-късно играчите на ФРГ са в следната ситуацията: равен или загуба срещу Австрия изхвърлят фаворита от Мундиал'82, а германска победа с три и повече гола разлика би коствала участието напред на Ханс Кранкъл и компания.
Още в първите минути западногерманците стигат до попадение чрез Хрубеш (считан по това време за един от най-добрите играчи с глава), който засича центриране отляво. Следват 2-3 пропуска пред стража Фридрих Концилия и това е. В 2/3 от мача двете съседски държави играят така, че вратарите могат спокойно да разлистят актуалната преса под рамката си. Концилия скоро търпи възмездие - в срещата Австрия - Франция от следващия кръг "петлите" сякаш играят на махленската игра "стеничка" пред вратата му.
Поведението на западногерманци и австрийци ядосва здраво испанската публика. Още в началото на второто полувреме на трибуните се веят бели кърпички, звучат освирквания и скандирания "Fuera" ("вън" - исп). Дори коментаторът на ARD не издържа на това и разсъждава на глас: "Господи, какво ли ще пише утре по вестниците от цял свят".
Може би най-тъжен от цялата работа остава селекционерът на Алжир Рашид Мехлуфи, който след историческата победа над Бундестима казва, че във футбола по-малките могат да се наредят редом до големите. Дни по-късно обаче неговите "пустинни лисици" напускат световното. Германия пък се разминава на косъм със световната титла три седмици по-късно.
За мнения, препоръки и идеи относно рубриката, моля пишете на: filip.drumchev@sportal.bg или в групата От скрина във Facebook
Всички материали в "ОТ СКРИНА" тук!