България на крачка от полуфинал в Световната лига след трудно 3:1 над Аржентина (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България са на крачка от класиране за полуфиналите в Световната лига. Момчетата на селекционера Камило Плачи надделяха много трудно над домакините на финалите от Аржентина с 3:1 (28:26, 25:23, 20:25, 25:23) в първия си мач от Група "D", игран тази нощ пред около 5000 зрители в зала "Естадио Истас Мавинас" в Мар дел Плата.
По този начин българите са много близко до класиране за полуфиналите на Лигата за втора поредна година. Втората среща на българските "лъвове" е срещу бронзовия медалист от Лондон 2012 Италия. Двубоят е утре (19 юли) отново от 03,00 часа българско време и ще бъде предаван пряко по TV7.

Мачът тръгна напълно равностойно до 4:4, след което България поведе с 6:4 след атака през центъра на Светослав Гоцев и силна контра по късия диагонал на капитана Тодор Алексиев. Разликата се запази до 8:6 след успешна атака по правата на Цветан Соколов. Последваха блок-аут на Родриго Кирога и ас на Бруно Романути и 8:8. Постепенно "гаучосите" дръпнаха с 12:10 след грешка от сервис на Тодор Скримов и ас на Себастиан Соле, което накара Камило Плачи да вземе тайм-аут. Въпреки това, последва контра на Романути и 13:10. Аржентина запази преднината си до 16:13 след нова успешна атака на Романути. Последваха две контри блок-аут на Себастиан Соле през центъра и на Кирога - 18:13 и второ прекъсване за Камило Плачи и България. Постепенно българите стопиха изоставането си до 18:20 след атака в аут на Романути и страхотен единичен блок на разпределителя Георги Братоев. Независимо от прекъсването на аржентинския наставник Хавиер Вебер последваха нови две атаки в аут на Романути и Федерико Перейра и 20:20. Аржентинците отново поведоха при 23:21 след контра на Пабло Крер. България успя да спаси два геймбола и да изравни при 24:24 след силна атака на Цецо Соколов и контра блок-аут на Тодор Скримов. Последва страхотна блокада на Скримов срещу Романути и 25:24. В крайна сметка момчетата на Камило Плачи измъкнаха трудно гейма с 28:26 след блок-аут на Соколов и нова атака в аут на Перейра от домакините.

И втората част започна напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Аржентина - 8:7 след атака в аут на Цецо Соколов. Последваха успешна атака на Соколов и аут на Пабло Бенголеа от аржентинците, който започна втория гейм като титуляр. Разликата леко нарасна до 11:9 след мощен ас на Соколов. Резултатът стана 13:10 след поредна атака в аут на Бруно Романути. "Гаучосите" намалиха до 14:15 след две атаки в аут на Светослав Гоцев и Тодор Алексиев, което принуди Камило Плачи да вземе тайм-аут. Последва сервис в аут на аржентинския разпределител Лучано Де Чеко и 16:14. Постепенно Аржентина изравни при 17:17 след грешка на българите и блок-аут на Родриго Кирога и даже дръпнаха с 19:17 след контра на Кирога и грешка в атака на Тодор Скримов. "Лъвовете" моментално изравниха при 19:19 след две силни атаки на Цецо Соколов. България съумя да поведе отново при 22:20 след атака в аут на Кирога и контра през центъра на Виктор Йосифов. Играта продължи точка за точка до крайното 25:23 след бомбена атака на Соколов.

В началото на третия гейм България дръпна с 3:1 след поредна успешна атака на Цецо Соколов и отлична блокада на Виктор Йосифов, но веднага последва равенство при 3:3 след грешка от сервис на Соколов и ас на Пабло Крер. Двата тима продължиха напълно равностойно до 8:7 за България след сервис в аут на Себастиан Соле от домакините. Играта продължи точка за точка до 10:10, след което последваха две атаки в аут на Тодор Скримов и Тодор Алексиев и 12:10 за Аржентина. Разликата се запази до 16:14 след блок-аут на Пабло Крер. Последваха два силни аса на аржентинския разпределител Лучано Де Чеко - 18:14 и тайм-аут за Камило Плачи. Предимството на "гаучосите" нарасна до 20:15 след контра блок-аут на Родриго Кирога. Резултатът стана 23:17 след нова успешна атаки на Кирога, след което Аржентина спокойно спечели гейма с 25:20 след грешка от сервис на Георги Братоев и намали изоставането си на 1:2 гейма.

След равностойното начало на четвъртата част, аржентинците поведоха с 6:4 след контра на Родриго Кирога и ас на Иван Кастелани. Последваха две грешки на Кастелани от сервис и в атака и 6:6. Последва спорна атака на Кирога и 7:6, след което първия съдия от Доминиканската република показа червен картон на Цецо Соколов за бурна реакция, което означава и точка - 8:6. Разликата нарасна до 11:7 след нова спорна атака, този път на Кастелани, и грешка при мрежата на Виктор Йосифов. Българите намалиха до 10:12 след блокада на Йосифов. Аржентина запази преднината си до 16:14 след успешна атака на Кастелани. Последваха технично отиграване и контра на Цецо Соколов и 16:16. Равенството се запази до 18:18, след което последва блокада на Тодор Алексиев и 19:18 за България. Прекъсването, което поиска Хавиер Вебер, даде ефект и "гаучосите" обърнаха до 20:19 в своя полза след атака през центъра на Пабло Крер и контра на Кирога. Последва нов обрат и 21:20 за българските момчета след два блок-аута на Алексиев и Соколов. Аржентинците направиха пореден обрат - 22:21 след грешка от сервис на втория разпределител на България Добромир Димитров, който влезе като резерва, и ас на втория плеймейкър на домакините Николас Уриарте, който също влезе като резерва. България моментално си върна предимството при 23:22 след поредна атака и блокада на Цецо Соколов. Разпределителят Георги Братоев направи ас и 24:22. В крайна сметка българите спечелиха гейма с 25:23 след бърза атака през центъра на Стоян Самунев.

Най-полезен в българския тим стана Цветан Соколов с невероятните 29 точки (2 блока, 1 ас и 65% ефективност в атака) за успеха. Капитанът Тодор Алексиев заби още 15 точки (4 блока, 42% ефективност в атака и 27% позитивно посрещане) за победата. За аржентинците над всички беше Родриго Кирога с 22 точки (1 ас, 68% ефективност в атака и 41% позитивно посрещане), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.

АРЖЕНТИНА - БЪЛГАРИЯ 1:3 (26:28, 23:25, 25:20, 23:25)

АРЖЕНТИНА: Лучано Де Чеко 3, Бруно Романути 3, Федерико Перейра 5, Родриго Кирога 22, Себастиан Соле 9, Пабло Крер 10 - Алексис Гонзалес-либеро (Николас Уриарте 1, Николас Бруно, Пабло Бенголеа, Иван Кастелани 10)
Старши-треньор: Хавиер Вебер
БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 5, Цветан Соколов 29, Тодор Алексиев 15, Тодор Скримов 12, Виктор Йосифов 7, Светослав Гоцев 2 - Теодор Салпаров-либеро (Добромир Димитров, Николай Пенчев, Стоян Самунев 2, Валентин Братоев)
Старши-треньор: Камило Плачи.