Изненадата е факт: Лизицки детронира Серина на "Уимбълдън"

Германската тенисистка Забине Лизицки поднесе изненадата в 4-я кръг на "Уимбълдън", след като победи миналогодишната шампионка Серина Уилямс с 6:2, 1:6, 6:4. Това бе първи успех на 24-ата в света над лидерката в ранглистата от 3 мача, ето защо тя не успя да скрие сълзите си от радост след края на двубоя.

Двете тенисистки показаха много добра игра от самото начало на срещата и макар че всяка от тях взимаше сервисите си, както Лизицки, така и Уилямс срещаха много затруднения. Третият и четвъртият гейм продължиха повече от 15 минути, като двете отразиха по няколко брейкпойнта и все пак спасиха подаванията си. При 3:2 за германката Серина сервираше и поведе с 30:0, но загуби три поредни точки, а при последвалия брейкпойнт направи непредизвикана грешка и изпрати топката в аут и така първият пробив в мача стана факт. Лизицки успя да го затвърди, а при 5:2 направи още един, на нула, и затвори сета след 44 минути игра.

Вторият сет продължи 27 минути и мина изцяло под доминацията на 5-кратната шампионка. Германката успя да вземе само първия си сервис гейм, след което загуби шест поредни. Уилямс срещна затруднения само при подаването си за 5:1, но въпреки това с три реализирани пробива и нито една непредизвикана грешка, изравни резултата в сетовете.

В началото на третата част Серина направи пробив и набързо поведе с 3:0. Лизицки обаче го върна в петия гейм, но не успя да го затвърди и американката поведе с 4:2. Все пак германката показа характер и при следващото подаване на опонентката й стигна до два брейкпойнта и намали на 3:4. В осмия гейм Уилямс имаше три възможности за пробив, но Лизицки, макар и трудно, ги отрази и спечели подаването си. При 4:4 германката на два пъти имаше шанс да вземе сервиса на Серина и при втория си опит успя да го направи и да сервира за мача. Забине поведе с 40:30 и стигна до мачбол, който загуби, а впоследствие носителката на 16 титли от Големия шлем имаше и точка за пробив, но я пропусна. При втория си шанс да затвори мача обаче Лизицки не сбърка и така детронира миналогодишната шампионка.

22-годишната германка направи 35 уинъра - с 10 повече от именитата си съперничка, но въпреки че стигна до крайния успех, тя реализира с 3 точки по-малко от Серина Уилямс.

На 1/4-финалите Лизицки ще се изправи срещу естонката Кая Канепи, която по-рано днес елиминира Лора Робсън (Великобритания) със 7:6(6), 7:5. Кирстен Флипкенс (Белгия) пък за пръв път в кариерата си  достигна до четвъртфиналите на турнира след успех над Флавия Пенета (Италия) със 7:6(2), 6:3. Американката Слоун Стивънс отстрани Моника Пуиг (Пуерто Рико) с 4:6, 7:5, 6:1 и на четвъртфиналите ще мери сили с Марион Бартоли (Франция), която елиминира Карин Кнап (Италия) с 6:2, 6:3.