Световната №4 спря устрема на Пиронкова на "Уимбълдън" (видео и галерия)

Първата ни ракета при дамите Цветана Пиронкова загуби с 6:4, 3:6, 3:6 от миналогодишната финалистка Агниешка Радванска на 1/8-финалите на "Уимбълдън". Това бе 10-ият мач между двете тенисистки, като световната №4 вече има 8 победи срещу 25-годишната пловдивчанка. Полякинята остана най-високо поставената тенисистка в схемата (под номер 4) след отпадането на миналогодишната шампионка Серина Уилямс, Виктория Азаренка и Мария Шарапова.

С отлична и уверена игра Пиронкова спечели още първото подаване на Радванска в мача, а след това затвърди пробива и поведе с 2:0. Цвети продължаваше да играе страхотно и реализира втори пореден пробив, а малко след това резултатът стана 4:0. Не без усилия, Радванска намали на 1:4, а веднага след това проби, след което направи резултата 3:4. Цвети прекъсна серията от 3 поредни спечелени гейма на полякинята и поведе с 5:3, а в следващия гейм имаше два сетбола в подаването на съперничката си, но Радванска се спаси и намали на 4:5. Цвети не трепна и затвори първия сет със своя сервис. Българката поведе с 40:0, Радванска намали на 40:30 след късметлийска точка, спечелена с помощта на мрежата, но Пиронкова реализира третия си сетбол в гейма и взе първата част.

Вторият сет обаче не започна добре за Пиронкова, която допусна ранен пробив и изостана с 0:3. Цвети намали на 1:3, а в петия гейм имаше брейкпойнт, но не успя да се възползва от него и Радванска дръпна с 4:1 в резултата. В следващото си подаване Пиронкова бе опряна до стената и трябваше да отразява брейкпойнт, но пловдивчанката се справи и запази шансовете си в този сет. При 30:30 в седмия гейм Цвети имаше шанс да стигне до брейкпойнт, но сгреши и изпрати топката в мрежата, а в следващата точка Радванска с мощен сервис направи резултата 5:2. Цвети намали на 3:5 с гейм на нула, а в следващото подаване на Радванска стигна до 0:30, но полякинята спечели 4 поредни точки, а с това и сета.

След края на втория сет Цвети взе медицински таймаут, като изглеждаше, че има проблем със стъпалото и палеца на десния крак. След кратка пауза третият сет започна със сервис на Пиронкова. Българката изостана с 0:40, но показа характер и спечели 5 поредни точки, а с това и гейма. Във второто си подаване в третия сет обаче Пиронкова отново бе притисната до стената от противничката си и този път не успя да се спаси - пробив за Радванска. Полската тенисистка почти не допускаше грешки и поведе с 3:1. В шестия гейм Цвети не бе далеч от връщане на пробива, но Радванска удържа подаването си, повеждайки с 4:2. Цвети така и не успя да заличи аванса от един пробив на съперничката си и при 3:5 сервираше за оставане в двубоя. Стигна се до 30:40 и при следващото разиграване световната №4 сложи точка на спора с отличен минаващ удар.

Срещата продължи 2 часа и 12 минути, като Пиронкова записа повече уинъри от съперничката си - 52 срещу 39 за Радванска. При непредизвиканите грешки обаче предимството на полската тенисистка бе сериозно - в целия мач тя допусна едва 11, докато българката регистрира 27. Цвети пласира 5 аса, а Радванска допусна същия брой двойни грешки, но 24-годишната полякиня все пак успя да прекърши съпротивата на нашето момиче и на 1/4-финалите ще играе с поставената под №6 На Ли (Китай). Бившата шампионка на "Ролан Гарос" разгроми с 6:2, 6:0 по-рано днес 11-ата в схемата Роберта Винчи (Италия).

За Пиронкова остава утехата от поредното чудесно представяне на кортовете на "Уимбълдън", където Цвети достигна до 1/2-финалите през 2010 година и до 1/4-финалите през 2011. Благодарение на трите си победи в Лондон, заемащата в момента 72-о място в световната ранглиста Пиронкова ще се завърне сред първите 60 след края на турнира.

СТАТИСТИКАТА НА МАЧА МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!