Бразилия отупа Италия в голова фиеста (видео)

Бразилия победи с 4:2 Италия в голямото дерби от група "А" на Купата на конфедерациите. И двата тима вече се бяха класирали за полуфинала в турнира, но срещата бе важна, за да определи кой ще завърши на първото място и това ще бъдат именно кариоките. Съперниците направиха вълнуващ двубой с цели шест попадения в двете врати. Данте изведе домакините напред в 45-ата минута, а Емануеле Джакерини изравни в 51-ата изравни. Неймар в 55-ата и Фред в 66-ата доведоха нещата до 3:1, а Джорджо Киелини върна още един гол за италианците в 71-ата минута. Крайното 4:2 пък бе оформено отново от Фред в 89-ата минута на двубоя. Така Италия продължава да няма победа над Бразилия от 1982 година насам.

Бразилия доминираше през първото полувреме и създаваше по-интересните положения, макар те да не бяха особено много. Още във 2-ата минута Хълк нахлу от ляво в наказателното поле и отправи изстрел от близка дистанция, но Джанлуиджи Буфон спаси. Следващата по-интересна ситуация дойде чак в 23-ата минута, когато Неймар се освободи в наказателното поле и стреля покрай вратата. Две минути по-късно Луис Густаво имаше добра възможност, но и той прати топката в аут.

И двата тима обаче действаха доста остро в единоборствата и още през първата част се наложи да бъдат направени три принудителни смени - две в състава на Италия и едва в този на Бразилия. Рикардо Монтоливо бе заменен от Емануеле Джакерини, а Кристиан Маджо влезе на мястото на Иняцио Абате за "адзурите", а Данте се появи вместо Давид Луиш в състава на "кариоките".

Именно резервата Данте откри резултата в мача в самия край на полувремето. Тогава топката бе центрирана в наказателното поле, където Хълк стреля с глава от близо, Буфон успя да спаси, но топката стигна до Данте, който от близо я прати в мрежата. В ситуацията обаче останаха съмнения за засада.

Второто полувреме започна доста по-бурно от първото. Още в началните секунди се стигна до положение пред вратата на Италия. Фред спря топката за Оскар, който отправи удар от границата на наказателното поле, но Буфон улови. Италия пък отговори с далечен изстрел на Антонио Кандрева преминал над вратата. В 51-ата минута обаче гостите стигнаха до изравняване на резултата. Буфон прати една топка в предни позиции, Кандрева успя да се пребори и с глава я продължи към Марио Балотели, който пък с пета намери Джакерини в наказателното поле и той със силен удар възстанови равенството в мача - 1:1.

Радостта на "адзурите" обаче бе кратка и в 55-ата минута Кристиан Маджо спъна Неймар на границата на наказателното поле и нападателя сам изпълни отсъденото нарушение, като с прекрасен изстрел не остави шанс за реакция на Буфон и отново даде преднина на своя тим.

В 61-ата минута и Марио Балотели показа, че може да изпълнява добре свободни удари, като стреля от около 30 метра, но изстрелът му бе доста добър и затрудни вратаря на съперника. В 66-ата минута обаче Марсело с прекрасен пас намери Фред пред наказателното поле, нападателят овладя на гърди, пребори се с Джорджо Киелини и от близо със силен удар заби кълбото за трети път в мрежата на италианците - 1:3.

В 71-ата минута пък "адзурите" отново намалиха изоставането си като при центриране от корнер се стигна до разбъркване в наказателното поле и Киелини успя да прати топката във вратата за 2:3. Тогава футболистите на Бразилия протестираха, че са чули сигнал от съдията и са спрели да играят, но всъщност сигналът на съдията е бил за дузпа, която той отмени след гола. В 80-ата минута "адзурите" можеха да стигнат и до равенството, но удар с глава на Маджо се отби от гредата.

В 89-ата минута Бразилия окончателно реши всичко в мача. Тогава Марсело отправи силен удар, който бе избит от Буфон, но топката попадна право в краката на Фред, който от близо оформи крайното 4:2.

Така Бразилия завършва на първото място в група "А", докато италианците завършват втори и почти сигурно ще трябва да се изправят срещу световния шампион Испания на полуфинала.

Италия - Бразилия 2:4
0:1 Данте (45)
1:1 Джакерини (51)
1:2 Неймар (55)