Цвети Пиронкова с втора загуба в групите на Турнира на шампионките

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова регистрира втората си загуба в група „Средец” на Турнира на шампионките в София. Пловдивчанката отстъпи с 2:6, 6:4, 0:6 срещу Елена Веснина (Русия) след 2 часа и 13 минути игра и така почти сигурно загуби шансове да се класира за втора поредна година на 1/2-финалите в „Арена Армеец”. Припомняме, че във вторник Пиронкова бе надиграна в два сета от бившата номер 1 в света Ана Иванович (Сърбия).

Веснина започна ударно мача с пробив още в първия гейм. Участващата с „уайлд кард” Пиронкова имаше брейкпойнт в шестия гейм, но не се възползва от него. При последвалото подаване на българката Веснина подходи по-агресивно и в крайна сметка след сериозна битка стигна до нов пробив за 5:2. Първият сет приключи при 6:2 с ас в актива на рускинята след цели 50 минути игра.

Във втората част пробивите бяха общо три. Двете тенисистки взимаха сервис геймовете си до 2:2, когато 25-ата в света рускиня нанесе своя удар. Радостта й от пробива обаче не продължи дълго, тъй като Пиронкова го върна веднага за 3:3. Деветият гейм бе напрегнат, но първата ни ракета удържа подаването си за 5:4. В гейм номер 10 Пиронкова пропусна два сетбола, но при третия Веснина й помогна. Рускинята направи двойна грешка и загуби частта с 4:6.

Третият сет започна със 7-минутно забавняне, тъй като Веснина се прибра в съблекалнята си, за да се преоблече. Това не се отрази добре на Пиронкова и тя не успя да спечели нито един гейм. При 0:5 заемащата 119-ото място в световнара ранглиста българка имаше три точки за пробив, но не реализира нито една от тях и записа втора загуба в тазгодишното издание. Това бе първи мач между пловдивчанката и 27-годишната Веснина.

Утре Пиронкова се изправя срещу шампионката от US Open през 2011 година Саманта Стоусър. И докато за българката двубоя е без значение, то Стоусър ще търси задължителна победа, за да продължи напред в турнира. По програма срещата между Цвети и Стоусър е последна за деня.