Казийски и Халкбанк взеха "българското" дерби в ШЛ срещу Томис с 3:1 (ГАЛЕРИЯ)

Волейболният вицешампион на Турция Халкбанк (Анкара), който е воден от българския треньор Радостин Стойчев и където играе българската звезда Матей Казийски, спечели "българското" дерби в Група "F" на Шампионската лига. Възпитаниците на Радо Стойчев обърнаха и надделяха като гости над първенеца на Румъния Томис (Констанца), който е воден от Мартин Стоев и където играят бившия разпределител на България Андрей Жеков, либерото Владислав Иванов - Лимона и бившия играч на Марек Дмитрий Бахов с 3:1 (25:23, 19:25, 25:23, 25:15) в мач от 2-ия кръг в групата, игран тази вечер пред около 1500 зрители в спортната зала в Констанца, сред които и много български фенове. Първи съдия на срещата пък бе българинът Игнат Митев.

Така волейболистите на Халкбанк излязоха начело в класирането с 6 точки след 2 победи от 2 мача, докато момчетата на Стоев са 3-ти с 3 точки след 1 победа и 1 загуба, колкото има и 2-ия - полския Ястржембски Венгел. В 3-ия кръг турският тим гостува на австрийския Хипо Тирол (Инсбрук), а румънците са отново домакини, но този път на Ястржембски. Срещите са съответно следващия вторник (5 ноември) от 21,25 часа българско време и в сряда (6 ноември) от 18,00 часа българско време.

Мачът тръгна много добре за домакините от Томис, които успяха да поведат с 6:5. Веднага последва обрат и Халкбанк дръпна с 8:7. Двата отбора продължиха напълно равностойно до края на първия гейм, който момчетата на Радо Стойчев успяха да измъкнат с минималното 25:23. Воденият от Мартин Стоев тим започна много мотивирано във втората част и успя да поведе първо с 5:2, а след това с 16:11 благодарение на отличната игра на испанския национал Исраел Родригес, египетския диагонал Реда Хайкал и центъра Андрей Спину. Разликата нарасна до 18:12, а при 20:16 контузия получи центъра Серджу Станчу, който бе заменен от бразилеца Жоао Карлош Масинатори. Все пак шампионът на Румъния затвори гейма при 25:19 и изравни на 1:1.

Волейболистите на Томис продължиха с добрата си игра и в началото на третия гейм като поведоха с 8:5. Румънците запазиха преднината си до 16:15, след което Халкбанк обърна до 21:18 в своя полза. Въпреки мъжката борба на Томис, вицешампионът на Турция спечели гейма с 25:23. Триото Матей Казийски - Османи Хуанторена - Митар Джурич продължи да се откроява в четвъртата част и благодарение на него Халкбанк дръпна с 8:5 и 16:11. В крайна сметка възпитаниците на Радо Стойчев взеха гейма с убедителното 25:15 след поредна успешна атака на Казийски, а с това и мача с 3:1.

Звездата и капитан на Халкбанк Матей Казийски стана най-резултатен със 17 точки (2 аса, 50% ефективност в атака, 33% позитивно и 22% перфектно посрещане), а гръцкият диагонал Митар Джурич добави още 14 точки (1 блок и 57% ефективност в атака) за победата.

От друга страна Андрей Жеков, Дмитрий Бахов и Владислав Иванов също играха цял мач за Томис. Жеков завърши с 3 точки (2 аса), а бившият играч на Марек Юнион Ивкони се отчете с 10 точки (1 ас, 53% ефективност в атака, 45% позитивно и 32% перфектно посрещане). Българското либеро пък приключи с 53% позитивно и 34% перфектно посрещане). Най-полезни за шампиона на Румъния станаха египетският диагонал Реда Хайкал (2 блока, 2 аса и 50% ефективност в атака) и испанският национал Исраел Родригес (1 блок, 4 аса, 45% ефективност в атака, 35% позитивно и 25% перфектно посрещане) съответно с 18 и 15 точки, но и техните усилия не помогнаха за успеха.
ТОМИС: Реда Хайкал 18, Серджу Станчу 5, АНДРЕЙ ЖЕКОВ 3, Андрей Спину 12, ДМИТРИЙ БАХОВ 10, Исраел Родригес 15 - ВЛАДИСЛАВ ИВАНОВ-либеро (Жоао Карлош Масинатори 5, Разван Танасеску, Драгош Павел)
Старши-треньор: МАРТИН СТОЕВ
ХАЛКБАНК: МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 17, Османи Хуанторена 12, Рафаел Де Оливейра 2, Емре Батур 13, Митар Джурич 14, Ресул Текели 7 - Нури Сахин-либеро (Джан Айвазоолу, Бурутай Субашъ)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ.

ГАЛЕРИЯ от мача ТОМИС - ХАЛКБАНК 1:3 - ТУК!!!