Казийски и Халкбанк започнаха с победа в ШЛ след 3:1 над Ястжембски Венгел (ГАЛЕРИЯ)

Турският волейболен отбор Халкбанк (Анкара), който е воден от българския треньор Радостин Стойчев и където играе българската звезда Матей Казийски, започна с победа участието си в тазгодишната Шампионска лига. Възпитаниците на Радо Стойчев обърнаха и надделяха над полския Ястжембски Венгел с 3:1 (34:36, 25:16, 25:17, 25:20) в първия си мач от Група "F", игран тази вечер пред около 2500 зрители в зала "Башкент" в турската столица Анкара.

Във втория кръг волейболистите на Халкбанк гостуват на шампиона на Румъния Томис (Констанца), който е воден от Мартин Стоев и където играят бившия разпределител на България Андрей Жеков, либерото Владислав Иванов - Лимона и бившия играч на Марек Дмитрий Бахов. Срещата е следващата сряда (30 октомври) от 18,00 часа българско време.

Срещата започна малко по-добре за гостите от Ястжембски, които успяха да дръпнат с 8:6 и 16:14 благодарение на по-добрата игра на блокада. Двата отбора продължиха напълно равностойно, направиха си по няколко миниобрата, за да се стигне до 24:24. Халкбанк и Ястжембски се продължиха да се борят за всяка топка до последно и се "захапаха" в резултата до 34:34, но в крайна сметка поляците измъкнаха много трудно гейма с 36:34.

Втората част започна равностойно до 4:4, след което Халкбанк поведе с 6:4 след грешка на Симон Ван Де Вуурде от гостите и контра през центъра на Емре Батур. Техническата пауза пък дойде при резултат 8:5 за домакините след силна контра на Матей Казийски. Разликата нарасна до 10:6 след задържана топка на Михал Масни, което накара италианският наставник на Ястжембски Леонардо Бернарди да вземе тайм-аут. Въпреки това, последва контра на кубинската звезда Османи Хуанторена и 11:6. Преднината на Халкбанк стана 13:7 след нова грешка на Масни. До второто техническо прекъсване резултатът стана 16:9 след атака през центъра на Ресул Текели. Предимството на турския тим нарасна до 19:10 след атака в аут на полския национал Михал Кубяк и нова силна контра на Казийски. Волейболистите на Халкбанк спокойно затвориха гейма при 25:16 в своя полза след контра на влезлия като резерва Бурутай Субашъ и изравниха на 1:1.

И третият гейм стартира равностойно до 6:6, след което Халкбанк поведе с 8:6 след две контри на Матей Казийски. Постепенно Ястжембски успя да изравниха при 10:10 след атака на Михал Ласко и грешка на турците и дори поведоха с 12:11 след отлична блокада на холандеца Роб Бонте. Прекъсването, което поиска Радо Стойчев, даде ефект и домакините обърнаха до 14:12 в своя полза след атака на Османи Хуанторена последвана от блокади на Ресул Текели и Казийски. Техническата пауза пък дойде при резултат 16:12 след атака в аут на Бонте от гостите. Последваха нов блок на Текели, контра блок-аут на Митар Джурич и атака в аут на Симон Ван Де Вуурде и 19:12. Разликата нарасна до 21:12 след мощен ас и силна контра от втора линия на Хуанторена. Това позволи на Радо Стойчев да пусне в игра някои от резервите, но все пак Халкбанк без проблеми спечели гейма с убедителното 25:17 след блок-аут на Джурич.

И четвъртата част започна равностойно до 5:5, след което поляците от Ястжембски поведоха със 7:5 и 8:6. Постепенно Халкбанк успя да изравни при 10:10 и дори да дръпнат с 11:10 след силни изяви на Матей Казийски и Османи Хуанторена. Разликата се запази до 14:13, след което последваха две отлични блокади на Емре Батур и Казийски и 16:13. Последва веднага равенство при 16:16 след ас на Симон Ван Де Вуурде и грешка на Митар Джурич. Халкбанк успя да си върне преднината при 19:17 след атака в аут на Михал Ласко и контра блок-аут на Хуанторена. Възпитаниците на Радо Стойчев запазиха преднината си и спечелиха гейма с 25:20, а с това и мача с 3:1.

Звездата и капитан на Халкбанк Матей Казийски стана най-полезен с 23 точки (3 блока, 1 ас, 61% ефективност в атака, 100% позитивно!!! и 59% перфектно посрещане), а Османи Хуанторена добави 21 точки (3 аса, 58% ефективност в атака, 83% позитивно и 46% перфектно посрещане) за победата. За тима на Ястжембски Михал Ласко завърши с 19 точки.
ХАЛКБАНК: МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 23, Османи Хуанторена 21, Рафаел де Оливейра 3, Емре Батур 7, Митар Джурич 15, Ресул Текели 9 - Нури Сахин-либеро (Джан Айвазоолу, Бурутай Субашъ 1, Хюсейн Коч)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
ЯСТЖЕМБСКИ: Михал Ласко 19, Кжиштоф Гиерчински 7, Ален Пайенк 13, Михал Масни, Симон Ван Де Вуурде 15, Михал Кубяк 13 - Дамиан Войташек-либеро (Томас Ярмоц, Роб Бонте 3, Дмитро Филипов, Якуб Попивчак-либеро)
Старши-треньор: Леонардо Бернарди.

СНИМКИ: CEV.LU

ГАЛЕРИЯ от мача ХАЛКБАНК - ЯСТЖЕМБСКИ ВЕНГЕЛ 3:1 - ТУК!!!