Казийски с 12 точки, Халкбанк с 3 от 3 в ШЛ

Волейболният вицешампион на Турция Халкбанк (Анкара), който е воден от българския треньор Радостин Стойчев и където играе българската звезда Матей Казийски, записа трета поредна победа Шампионската лига. Възпитаниците на Радо Стойчев надиграха категорично като гости австрийския Хипо Тирол (Инсбрук) с 3:0 (25:19, 25:22, 25:21) в мач от 3-ия кръг в групата, игран тази вечер пред около 1300 зрители в зала "Олимпия".

По този начин волейболистите на Халкбанк продължават да са еднолично начело в класирането с 9 точки след 3 победи от 3 срещи. В следващия 4-ти кръг турският тим връща домакинството на Хипо Тирол. Двубоят е чак на 5 декември (четвъртък) от 18,00 часа българско време.

Срещата започна малко по-добре за домакините от Инсбрук, които поведоха с 2:0. Халкбанк моментално изравниха при 3:3 след силна атака на гръцкия диагонал Митар Джурич и технично отиграване на Матей Казийски. Двата тима продължиха равностойно до първата техническа пауза, която дойде при минимална преднина за турците - 8:7 след блок-аут на кубинската звезда Османи Хуанторена. Последва пусната топка на бразилския разпределител Рафаел Де Оливейра и 9:7. Постепенно разликата нарасна до 13:9 след сервис в аут на Александър Бергер и технично пускане на Казийски. Въпреки тайм-аута за наставника на Хипо Тирол Щефан Хъртиански, последва блокада на Ресул Текели и 14:9. Второто техническо прекъсване пък дойде при резултат 16:11 след контра блок-аут на Хуанторена. Преднината на Халкбанк стана 19:13 след нова грешка на домакините. Момчетата на Радо Стойчев запазиха предимството си до 22:17 след нова отлична блокада на Батур, след което спокойно взеха гейма с 25:19 след сервис в аут на американеца Андрю Хайн от Хипо Тирол.

Втората част тръгна равностойно до 3:3, след което Халкбанк дръпна с 6:3 след контра на Османи Хуанторена, силен ас на Матей Казийски и блокада на Ресул Текели. Въпреки тайм-аута за Щефан Хъртиански, техническото прекъсване дойде при 8:4 след блок-аут на Митар Джурич. Двата тима продължиха напълно равностойно до втората пауза, която дойде при 16:12 за гостите от Турция. Разликата се запази до 19:15, след което последваха атака на Джурич и блокада на Ресул Текели - 21:15 и тайм-аут за Щефан Хъртиански. Постепенно Хипо Тирол успяха да намалят изоставането си до 19:22 след атака наа влезлия като резерва Лоренц Корайман и контра блок-аут на Александър Бергер, а след това до 21:23 след контра на латвиеца Янис Педа. Независимо от прекъсването за Радо Стойчев, последва атака в аут на Текели и 22:23. Все пак той се реваншира с ас за крайното 25:22 за Халкбанк.

Третият гейм стартира по-добре за Хипо Тирол, които поведоха с 3:1 след атака на Янис Педа и контра на Андрю Хайн. Последваха две страхотни атаки на Матей Казийски и 3:3. Домакините си върнаха веднага преднината при 5:3 след атака през центъра на Хайн и аут на Казийски. Постепенно Халкбанк успя да обърне до 11:7 в своя полза след силни изяви на Казийски и Османи Хуанторена и няколко грешки на австрийския тим. Двата тима продължиха точка за точка до 14:10, след което последва технично пускане на Рафаел и 15:10. Втората пауза пък дойде при резултат 16:11 след бъркана топка на Педа. Постепенно Хипо Тирол намалиха изоставането си до 15:18 след нова атака на Александър Бергер и ас на чешкия център Михал Рак. Въпреки тайм-аута за Радо Стойчев, домакините стопиха разликата до 18:19 след атака в аут на Казийски и контра на Лоренц Корайман. Все пак Халкбанк спечели гейма с 25:21 след силна контра на Хуанторена и грешка в атака на Педа, а с това и мача с 3:0.

Капитанът и звезда на Халкбанк Матей Казийски игра стабилно цял мач и завърши с 12 точки (1 блок, 2 аса, 41% ефективност в атака, 47% позитивно и 35% перфектно посрещане) за успеха. Гръцкият диагонал Митар Джурич (2 блока и 71% ефективност в атака) и кубинецът Османи Хуанторена (2 блока, 1 ас, 83% ефективност в атака, 73% позитивно и 27% перфектно посрещане) добавиха съответно 14 и 13 точки за победата. За тима на Хипо Тирол капитанът Александър Бергер реализира 14 точки.

ХИПО ТИРОЛ (ИНСБРУК, АВСТРИЯ) - ХАЛКБАНК (АНКАРА, ТУРЦИЯ) 0:3 (19:25, 22:25, 21:25)
ХИПО ТИРОЛ: Тамас Кашап 3, Роналд Хименес 3, Александър Бергер 14, Янис Педа 6, Андрю Хайн 8, Михал Рак 8 - Ерик Шоджи-либеро (Александър Туш 1, Лоренц Корайман 9)
Старши-треньор: Щефан Хъртиански
ХАЛКБАНК: Рафаел Де Оливейра 3, Митар Джурич 14, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 12, Османи Хуанторена 13, Емре Батур 6, Ресул Текели 6 - Нури Шахин-либеро (Джан Айвазоолу, Керем Ясар, Бурутай Субашъ, Хюсейн Коч)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ.