Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Борусия (Дортмунд) си го върна на Шалке с болезнен удар (видео)

Борусия (Дортмунд) си го върна на Шалке 04 за двете загуби през миналия сезон, побеждавайки с 3:1 насред "Фелтинс Арена" в дербито на Вестфалия от 10-ия кръг на Бундеслигата. Пиер-Емерик Обамеянг (14), Нури Шахин (51) и Якуб Блашчиковски (74) донесоха заслужения триумф на "жълто-черните". Младият Макс Мейер (63) пък отсрами домакините с единствения им гол. В 30-ата минута, при 1:0 за Борусия, Кевин-Принс Боатенг пропусна дузпа за Шалке.

С този успех финалистът в Шампионската лига продължава гонитбата с Байерн (Мюнхен), който след днешното 3:2 над Херта (Берлин) остана на върха с точка аванс. "Кралскосините" пък вече са на 11 точки зад регионалния си съперник от Рур.

Както винаги, двубоят не мина без познатото напрежение между феноветете. Началото закъсня, тъй като агитката от Дортмунд засипа терена с факли и бомбички. Вратарят на гостите Роман Вайденфелер се опита да успокои привържениците, но те започнаха да мятат предмети дори по него. Все пак след известно време феновете се успокоиха и първият съдийски сигнал прозвуча.

Треньорът на домакините Йенс Келер беше направил три промени в 11-те си в сравнение с играчите, които започнаха срещу Челси в Шампионската лига във вторник. Колегата му Юрген Клоп пък вкара само един нов футболист в сравнение с тима, който надигра Арсенал в Лондон.

Марко Ройс имаше първата възможност да реализира в 9-ата минута, но ударът му с левия крак не се оказа проблем за Тимо Хилдебранд. В 14-ата минута обаче вратарят се оказа безпомощен. Маркова атака на гостите на скорост изведе трима от тях пред вратата и Обамеянг опъна мрежата - 0:1.

Борусия продължи да диктува темпото и в 22-ата минута Ройс се откъсна сам срещу Хилдебранд, който обаче го изпревари и успя да избие топката. След още три минути стражът спаси два сигурни гола след удари на Роберт Левандовски и Обамеянг.

Шалке се осъзна и в 30-ата минута Кристиан Фукс беше фаулиран от Невен Суботич в наказателното поле. Зад топката застана бившият играч на гостите Кевин-Принс Боатенг, но шутът му беше отразен майсторски от Роман Вайденфелер.

Домакините излязоха надъхани за втората част, но рано-рано бяха сломени. В 51-ата минута направилият отличен мач Хенрик Мхитарян подаде към Шахин, който с безмилостен изстрел направи 2:0 за състава от Дортмунд.

В 60-ата минута дойде големият шанс на домакините да се върнат в двубоя. Адам Салай беше изведен сам срещу Вайденфелер, но Невен Суботич успя да се намеси в последния момент и предотврати сигурния гол. Секунди по-късно наставникът Йенс Келер вкара талантливия Макс Мейер и той набързо успя да намали резултата на 1:2.

Клоп обаче отговори също с ключова смяна. В 71-ата минута той вкара Куба Блашчиковски и след 180 секунди полякът реши всичко, възползвайки се от ново отлично подаване на Мхитарян.

Този гол окончателно отказа футболистите на Шалке, който до края на двубоя не успяха да сторят нищо смислено.