Ливърпул пребори големия фаворит за титлата, мечтата на "червените" става все по-реална (видео)

Ливърпул записа изключително драматична победа с 3:2 над отбора на Манчестър Сити, който до този момент бе считан от букмейкърите за основен фаворит за титлата в Премиър лийг. След днешния успех, който бе десети пореден за мърсисайдци, "червените" държат титлата в ръцете си, тъй като при четири победи в оставащите четири мача Ливърпул ще бъде шампион. Като изключително важен в битката за първото място се оказва по-следващият кръг (36-и), когато лидерът във временното класиране приема на "Анфийлд" Челси.

Днес възпитаниците на Брендън Роджърс изнесоха фантастични първи 45 минути, в които тотално надиграха своя съперник и заслужено взеха аванс от два гола след попадения на Рахим Стърлинг (6') и Мартин Шкъртел (26'). След почивката ситуацията се промени коренно, като далеч по-активният отбор бе Манчестър Сити. "Гражданите" стигнаха до равенство благодарение на Давид Силва (57'), който бе най-опасният играч на тима на Мануел Пелегрини, и автогол на Глен Джонсън (62'). Груба грешка на Венсан Компани обаче доведе до победното попадение на Филипе Коутиньо (78').

Мениджърът на мърсисайдци Брендън Роджърс заложи на същия стартов състав, който преди седмица победи Уест Хам. Това означаваше, че в центъра на отбраната отново бе Мамаду Сако, а негов партньор - Мартин Шкъртел. Възстановеният от контузия Даниел Агер остана на резервната скамейка. Луис Суарес, Даниел Стъридж и Рахим Стърлинг стартираха в атака. Ливърпул - Манчестър Сити

Капитанът на Манчестър Сити Венсан Компани започна като титуляр, въпреки че имаше известни съмнения дали ще е напълно готов за днешния сблъсък. Гаел Клиши замени Александър Коларов на левия бек, а Един Джеко започна на върха на нападението на "гражданите", докато Серхио Агуеро бе оставен на резервната скамейка за началото.

Двубоят имаше особено емоционален заряд, тъй като освен важността му днес феновете на мърсисайдци изразяват своята почит към 96-те жертви от "Хилзбъроу". Целият кръг в Премиър лийг и долните дивизии преминава под знака на 25-ата годишнина от една от най-големите трагедии в историята на футбола. Ливърпул - Манчестър Сити

Ливърпул започна много агресивно и още в шестата минута мърсисайдци вече бяха напред в резултата. Суарес изведе по прекрасен начин Рахим Стърлинг, който много спокойно овладя в наказателното поле, финтира на два път Компани, сменяйки посоките, и с удар в близкия ъгъл откри.

1/4 час след началото Стъридж пропусна страхотна възможност да удвои, след като получи много добро центриране от Стърлинг, но не успя да нанесе точен изстрел, пращайки топката встрани от вратата.

Неприятните новини за Сити не спряха дотук, след като в 19-ата минута Туре Яя трябваше да напусне терена, след като получи разтежение при опита си да нанесе удар към вратата на Ливърпул. Той бе заменен от Хави Гарсия.

В 26-ата минута Джо Харт изби силен изстрел на Джерард с глава, но при последвалия ъглов удар Мартин Шкъртел покачи на 2:0, след като изпревари Компани и на близката греда посрещна с глава центрирането на капитана на мърсисайдци.

Ливърпул - Манчестър Сити В 33-ата минута Един Джеко претендираше за дузпа, след като падна след съприкосновение със Сако. Контакт между двамата имаше, а бранителят не игра с топката, но босненецът падна твърде леко. Клатънбърг подмина ситуацията. До края на частта Коутиньо стреля неточно от чудесна позиция, а Давид Силва пропусна с глава. Компани бе много близо до гола, пращайки топката към опразнената врата, но Глен Джонсън първо блокира, а след това Миньоле улови. В заключителните секунди вратарят на Ливърпул се отличи със страхотна намеса, избивайки много опасен удар на Фернандиньо, който засече центриране на Навас.

Като цяло гостите погледнаха по-смело към вратата на мърсисайдци едва в последните десетина минути на първата част. Преди това доминацията на "червените" бе тотална, като играчите на Брендън Роджърс действаха много бързо и агресивно и печелиха почти всички единоборства със своите съперници.

В 56-ата минута Давид Силва вкара топката в мрежата на Миньоле, но попадението правилно бе отменено, тъй като преди центрирането на Милнър към него топката бе напуснала терена. Секунди след това двамата повториха упражнението, но този път всичко бе наред и испанецът намали. Ливърпул посегна към титлата след драматична победа над Манчестър Сити

Веднага след това Ливърпул направи бърза атаката, при която Стъридж нахлу в наказателното поле и падна след шпагат на Сабалета. Аржентинецът игра с топката, но нападателят на мърсисайдци настояваше, че е фаулиран и трябва да бъде отсъдена дузпа. Клатънбърг отново не посочи бялата точка. В 63-ата минута Манчестър Сити стигна до щастлив втори гол. Насри и Силва комбинираха добре в наказателното поле, испанецът центрира успоредно на голлинията, а при опита да пресече Глен Джонсън прати топката в собствената си врата.

Три минути по-късно домакините имаха нови огромни претенции за дузпа, след като Суарес падна в наказателното поле, след като бе избутан от Компани с ръце, но сигнал от главния рефер не последва.

В следващите минути и гостите искаха 11-метров наказателен удар за нарушение срещу Силва.  В 76-ата минута именно испанецът пропусна да направи обрата пълен. Агуеро центрира по земя отляво, а Силва засече, но топката профуча покрай вратата на Миньоле.

В 78-ата минута Венсан Компани направи невероятен подарък на Ливърпул, след като изчисти непохватно след един тъч пред вратата на гостите. Капитанът на "гражданите" подаде на Коутиньо, който мигновено стреля от 15-ина метра, пращайки топката в ъгъла на вратата на Джо Харт - 3:2.Ливърпул посегна към титлата след драматична победа над Манчестър Сити

В добавеното време домакините останаха с човек по-малко след червен картон на Хендерсън заради грубо влизане на халфа в краката на Насри. Телевизионни повторения пък показаха, че Мартин Шкъртел буквално боксира с ръка едно центриране в наказателно поле на домакините. Това обаче остана незабелязано.

Ливърпул е на първо място с пет точки пред Челси, който по-късно днес гостува на Суонзи, и седем пред отбора на Манчестър Сити. "Гражданите" все още са с два мача по-малко от мърсисайдци.