Ливърпул триумфира на "Олд Трафорд" в класика с три дузпи и червен картон (видео)

Ливърпул записа запомнящ се триумф с 3:0 над Манчестър Юнайтед в крепостта на големия си съперник - "Олд Трафорд". Три дузпи и червен картон белязаха 190-ото издание на голямото дерби на английския футбол. Капитанът на мърсисайдци Стивън Джерард реализира две от тях (34' и 48') и пропусна третата. Голмайсторът на Ливърпул Луис Суарес оформи класиката в 84-ата минута. Благодарение на успеха, който бе напълно заслужен, селекцията на Брендън Роджърс се върна на второ място във временното класиране - на четири точки зад лидера Челси, но и с мач по-малко. Така, освен че записаха дубъл над шампионите, мърсисайдци все по-смело поглеждат и към първото място.

Ливърпул спечели по-рано през сезона - с 1:0 на "Анфийлд", а след това "червените дяволи" надделяха със същия резултат в двубой за Купата на Лигата. Разликата между двата отбора към този момент вече e 14 точки.

Двамата мениджъри - Дейвид Мойс и Брендън Роджърс, бяха направили по една промяна в своите стартови състави. Капитанът Неманя Видич се завърна в центъра на отбраната на Манчестър Юнайтед на мястото на Крис Смолинг. Рахим Стърлинг пък стартира като титуляр за мърсисайдци. Филипе Коутиньо и Лукаш Лейва останаха на резервната скамейка за началото.

Още в третата минута Стъридж бе изведен в добра позиция, но стреля неточно. Малко след това Суарес претендираше за дузпа след две последователни единоборства с Фелаини и Фил Джоунс в наказателното поле. Марк Клатънбърг обаче нямаше достатъчно основания да отсъди 11-метров наказателен удар. В 28-ата минута гостите организираха качествена атака, при която Стъридж опита да изведе Суарес, пасът бе пресечен, но топката стигна до Джо Алън. Той обаче не успя да нанесе достатъчно силен изстрел и Де Хеа улови.

В 33-ата минута Ливърпул получи дузпа, след като Рафаел да Силва игра с ръка в наказателното поле в момент, в който Суарес преминаваше покрай него. В тази ситуация десният бек, който секунди преди това получи жълт картон заради грубо нарушение срещу Джерард, можеше да бъде декориран за втори път и да напусне принудително терена. Марк Клатънбърг обаче не взе такова решение. Джерард пък за пореден път изпълни безапелационно дузпата - 0:1.

Минута преди края на първата част домакините създадоха и първата голова възможност в свои актив. Рафаел проби отдясно и пусна към Рууни, който стреля силно от движение, но Миньоле изби.

Второто полувреме започна кошмарно за домакините. Джордън Хендерсън изведе по перфектен начин Джо Алън в наказателното поле. Халфът изпревари Джоунс и пое топката, но бранителят го избута в гръб. Алън падна, а Клатънбърг отсъди втора дузпа за Ливърпул. Джерард отново не сгреши - 0:2.

Няколко минути след това и домакините претендираха за дузпа заради това, че топката докосна ръката на Глен Джонсън. Малко по-късно и Рууни искаше наказателен удар заради нарушение на Шкъртел.

Четвърт час преди края Ван Перси пропусна страхотна възможност. Рууни проби отляво и центрира добре към холандеца, който бе изпуснат и засече с глава, но топката мина встрани от вратата.

В 78-ата минута гостите получиха право да изпълнят трета дузпа. Този път обаче главният рефер бе подведен от симулация на Даниел Стъридж, който се строполи на земята, след като Неманя Видич опита да изчисти с шпагат. Капитанът получи втори жълт картон и напусна терена преждевременно, бесен срещу решението. Този път обаче Джерард не успя да се разпише, стреляйки в гредата. Две минути след това гостите настояваха за четвърта дузпа заради нарушение на Карик срещу Стъридж.

В 84-ата минута Суарес излезе сам срещу Де Хеа, но вратарят спаси сигурен гол. Минута по-късно обаче уругваецът се разписа, след като Стъридж опита удар, топката стигна до Суарес, който стреля покрай Де Хеа - 0:3.

Ливърпул е на второ място с актив от 62 точки - четири по-малко от Челси. Лондончани обаче са с мач повече. Ман Юнайтед е на седма позиция с 14 т. по-малко от мърсисайдци.