Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16)

Зенит смаза Севиля, но испанците отново гледат към трофея в Лига Европа (видео)

Победителят от последното издание на Лига Европа - Севиля, продължава защитата на трофея. Отборът на Унай Емери отстрани на 1/4-финалите Зенит след драматично равенство в Санкт Петербург - 2:2. Мачът отиваше към продължения, но резервата Кевин Гамейро вкара в 85-ата минута гола, който класира севилци на полуфиналите.

Зенит доминираше почти през цялото време, макар рано да изостана в резултата. Две невероятни грешки на вратаря на гостите Бето доведоха до обрат, а в края руснаците се втурнаха да решават всичко с трети гол, но бяха наказани.

Срещата започна по възможно най-лошия начин за питерци. Още в 5-ата минута загубена топка в средата на терена доведе до светкавична контра, а Луиш Нето закъсня с шпагата си и фаулира в наказателното поле Витоло. Авторът на един от головете в първия мач Карлос Бака не трепна от бялата точка и откри резултата.

Веднага последва мощен домакински натиск, но футболистите на Вилаш-Боаш трудно стигаха до чисти положения. В средата на полувремето най-активният в редиците на Зенит - Дани, беше близо до изравняването, но пропусна. В 30-ата минута Бака се отскубна, а излезлият да го пресрещне Лодигин остави вратата си опразнена, но Игор Смолников изби от голлинията.

Контрите на Севиля бяха много опасни и при поредната от тях Алейкс Видал навлезе на скорост в наказателното поле, но Николас Ломбертс успя да изчисти в корнер. В самия край на полувремето Севиля на два пъти оцеля след продължително разбъркване и изненадващ удар на Дани, срещнал гредата.

Интригата се върна веднага след почивката, и то благодарение на нескопосана изява на Бето. Стражът на Севиля изпусна топката след безобидно центриране на Олег Шатов и позволи на Рондон от около метър да опъне мрежата. Изравняването вдъхна още повече сили на домакините, които обсадиха вратата испанския тим. В 52-ата минута коварен шут на Смолников профуча покрай гредата, а секунди след това и бомбен шут на Хълк не попадна в целта.

След час игра, при една от редките контри на Севиля през втората част Бака се озова на добра позиция, но не можа да нанесе точен удар. В 65-ата минута обърканият Бето изрита топката в гърба на Рондон, но за негово щастие кълбото излезе в аут. Натискът на Зенит ставаше все по-яростен. В 72-ата минута стражът на Севиля отново се провали. Той позволи на Хълк да го прехвърли от около 40 метра, топката се отби от гредата и тупна зад голлинията. Така общият резултат от двата мача беше изравнен и всичко започна отначало.

След като буквално подари двата гола на домакините, Бето отчасти се реваншира с ключови намеси след удари на Хълк и Рондон. Зенит с всички сили търсеше трето попадение, но забрави за защитата си и наказанието не закъсня. В 85-ата минута чудесна атака на Севиля завърши с пас на Витоло към Гамейро и французинът с кинжален удар реши нещата в полза на тима от Андалусия.

ЗЕНИТ - СЕВИЛЯ 2:2 (0:1)
0:1 Бака (6) д.
1:1 Рондон (48)