Нови два гола на Домо и две дузпи не бяха достатъчни за "синя" победа в зрелищен мач в Турция (видео)

Отборът на Левски пропусна да победи Лех (Познан) в петата си контрола на турска земя. "Сините" завършиха 2:2 с третия в Полша в Белек, като 26-кратните шампиони на България могат да съжаляват. Валери Домовчийски продължи да показва много висока резултатност, като отбеляза и двете попадения за столичани. Той можеше да вкара и хеттрик, но след като бе дал преднина в 9-ата минута от дузпа, пропусна от бялата точка в 33-ата минута при резултата 1:1. Три минути по-късно с глава обаче отново изведе Левски напред след хубав гол с глава. Попадението бе негово осмо тази зима под ръководството на Стойчо Стоев в пет мача. Преди това Удипарип изравни в 17-ата минута, а в 76-ата Йевтич оформи крайния резултат след много груба грешка на Емил Нину.

Двубоят предложи доста емоции, като освен двете дузпи за "сините" и четирите гола, срещата бе съпътствана с червен картон за поляците и две ситуации, в които футболистите бяха много близо до масово сбиване. Луис Енрикес пък получи червен картон в края на първата част, но след разбирателство между двата щаба бе заменен от свой съотборник.

Наставникът Стойчо Стоев направи три промени в състава за разлика от прекратения мач с арменския Улисес преди два дни, тъй като Владимир Гаджев, Стефан Велев и Борислав Стойчев са на лагер с националния отбор за контролата с Румъния. На тяхно място играха Георги Сърмов, Аймен Белаид и Борислав Цонев. Новото попълнение на "сините" Либан Абди бе на мача, но не взе участие.
Треньорът на Левски може да бъде доволен от видяното и от характера на своите, които бяха без петима титуляри и с груба от само 15 човека, като сред тях шестима са юноши.

Абди и Луис Педро
Още в 9-ата минута "сините" получиха поредна дузпа по време на предсезонната си подготовка. Този път нарушението бе срещу Божидар Краев, а Домовчийски отбеляза. Поляците стигнаха до изравнителен гол много бързо. Това се случи в 17-ата минута, когато пробив по дясното крило завърши с центриране към Убипарип, който от непосредствена близост разстреля Боян Йоргачевич.

В следващите минути футболистите на Лех изцяло взеха инициативата. Само в рамките на броени секунди Йевтич пропусна да се разпише, останал очи в очи с вратаря, а след това попадение на поляците не бе зачетено заради нарушение в атака.

"Синята" реакция не закъсня и в 32-ата минута пробив на Луис Педро бе спрян с нарушение в наказателното поле и съдията отново отсъди дузпа. Този път обаче ударът на Домовчийски бе отразен с вещина от Гостомски. Четири минути след това обаче Домо се реваншира, след като засече центриране на Мигел Бедоя и с много хубав удар с глава направи 2:1. Това бе негов осми гол в предсезонната подготовка, а за сравнение през есента бе отбелязал седем.

Интересните моменти не липсваха и до края на полувремето двата тима на два пъти бяха близо до масово сбиване, в каквото футболистите на Левски бяха замесени в предишната си контрола. В 38-ата минута пък Луис Енрикес бе изгонен заради нарушение срещу Борислав Цонев. В крайна сметка обаче Бернарек влезе на негово място и численото равенство се запази.

След почивката Ковначки тества рефлекса на Йоргачевич с далечен удар, но вратарят сигурно улови. В 63-ата минута Борислав Цонев изработи отлично положение за Луис Педро, който обаче от малък ъгъл не бе точен, а можеше също така да комбинира с останалите сами Бедоя и Домовчийски. Минута по-късно Аймен Белаид отправи удар с глава след центриране от корнер, но кълбото излезе в аут.

26-кратните шампиони продължиха да владеят инициативата и спокойно вървяха към победата, но в 76-ата минута Нину допусна груба грешка, поляците се възползваха и Йевтич от непосредствена близост изравни.

В 90-ата минута Бедоя можеше да донесе победата на "сините", но би твърде слабо и вратарят спаси.

ЛЕВСКИ - ЛЕХ 2:2
1:0 Домовчийски (9-д)
1:1 Убипарип (17)
2:1 Домовчийски (36)
2:2 Йевтич (76)

ЛЕВСКИ (4-1-4-1): Боян Йоргачевич, Роман Прохазка, Емил Нину, Аймен Белаид, Веселин Минев, Мигел Бедоя, Георги Сърмов (46-Радослав Цонев), Божидар Краев, Луис Педро (85-Галин Ташев), Борислав Цонев (78-Сашо Александров), Валери Домовчийски (75-Илия Димитров)

ЛЕХ: Мачей Гостомски, Бари Дългас, Лукаш Тралка, Герго Ловренчиш, Войо Убипарип, Дарко Йоветич, Каспер Хамалайнен, Паулус Арахуури, Давид Ковначки, Луис Енрикес, Марчин Камински
Резерви: Ясмин Бурич, Томаш Кедиора, Карол Линети, Симон Павловски, Марчин Гаврон, Никлас Зулчиак, Симон Древняк, Кадар Тамаш, Давид Холман, Кеба Сесай, Якуб Серфин, Дариуш Формела, Антонийс Черномори, Ян Бернарек, Кейта Мухамед, Заур Садаев