Няма кой да го спре! Джокович е непоклатим на трона в Пекин

Лидерът в световната ранглиста Новак Джокович (Сърбия) защити титлата си на турнира в Пекин, след като на финала не остави шанс на Рафаел Надал (Испания) и го победи с 6:2, 6:2 след час и 30 минути игра. Така сърбинът завоюва рекордната шеста купа в изданието след тези през 2009 г., 2010 г., 2012 г., 2013 г. и 2014 г., както и общо осма за сезона след триумфите на Australian Open, "Уимбълдън", US Open  и "Мастърс"-ите в Рим, Монте Карло, Маями и Индиън Уелс. Днешният трофей е и 56-и за Ноле в надпревара от ATP. От своя страна, Надал пропусна шанс да стане шампион в състезанието за врори път след успеха през 2005 година. Испанецът не успя да увеличи и броя на титлите си през сезона, като той остава със своите три от Хамбург, Щутгарт и Буенос Айрес.

Новак и Рафа се изправиха за 45-и път един срещу друг, като това е най-продължителното съперничество в "Оупън ерата". Рафа има крехко предимство от 23 победи срещу 22 за сръбския му опонент. За последно Краля на клея спечели срещу Джокович на миналогодишния "Ролан Гарос". След това Надал записа две поражения срещу световния номер 1 - в Монако, както и на тазгодишното Открито първенство на Франция по тенис.

Двубоят не започна по най-добрия начин за носителя на 14 титли от Големия шлем. Надал прояви колебание още в първия си сервис-гейм и бе пробит за 0:1. Поставеният под номер 1 в схемата Джокович затвърди аванса си и преднината му стана 2:0. Сърбинът бе по-стабилен при разиграванията от основната линия, а и в редките случаи, в които двамата тенисисти се оказваха в близост до мрежата. Рафа, който е 8-и в света в момента, взе на нула подаването си за 2:3, а след това имаше и два брейкпойнта в шестия гейм. Краля на клея обаче не се възползва от шанса си и опонентът му запази разликата - 4:2. В седмия гейм и при свой сервис Надал водеше с 40:0, но допусна обрат при подаването си. Джокович пропиля точка за пробив, но при втората си възможност в този гейм все пак реализира брейк и преднината му стана 5:2. Без проблеми и след 41 минути игра сърбинът затвори частта при 6:2 със сервис-гейм на нула.

Във втория сет доминацията на Новак продължи. Носителят на 10 трофея от "Голямата четворка" бе по-стабилен при продължителните разигравания, както и при началния си удар. При свой сервис и пасив от 0:30 в третия гейм на втората част Надал поиска медицински таймаут заради проблем с десния глезен. След краткото прекъсване испанецът продължи участието си във финалния сблъсък, но бе пробит за 1:2. Въпреки проблясъците в представянето на испанеца, той трудно намираше начин да се противопостави на опонента си. В четвъртия гейм Рафа изненада неприятно Джокович с печеливш ретур, но въпреки това Ноле взе гейма си - 3:1. В следващия гейм сърбинът си заслужи аплодисментите на публиката с чудесен диагонал на мрежата, а след това и с безпогрешен прехвърлящ удар. Това логично даде нови възможности за пробив пред Джокович и той не сгреши - 4:1. До края на тази втора част най-добрият тенисист в света запази концентрация и не позволи изненади. Сервирайки за победата, Ноле пропусна два мачбола, но при третия бе безмилостен. След точно 90 минути престой на корта и с ас сръбският представител оформи крайния резултат - 6:2, 6:2.

Джокович си осигури 500 точки за световната ранглиста, както и 654 725 долата от наградния фонд. Той може да се похвали и с впечатляващата серия от 29 последователни победи на Откротото първенство на Китай. През този сезон Новак има 68 успеха и едва 5 загуби. Балансът на успехите му срещу съперници от Топ 10 на ранглистата през 2015-а също е показателен - 23 срещу 4.

Следващият турнир в програмата на Ноле и Рафа е "Мастърс"-ът в Шанхай през следващата седмица.