Отново сме в играта! (видео)

Националният отбор на България постигна много важна победа с 1:0 в европейската квалификация от група "Н" на стадион "Та Кали" срещу Малта и се върна в борбата за трето място. Антигероят от първата среща Ивелин Попов, днес бе герой, след като бе точен с красив удар от въздуха в 56-ата минута и донесе ценната втора победа за "лъвовете", които имат вече осем точки преди домакинството на Норвегия. Скандинавците пък завършиха у дома 0:0 с Азербайджан и вече имат само две точки преднина преди сблъсъка на "Васил Левски" за третото място.

В даденото продължение на първата част Илиян Мицански изпусна дузпа, след като прати топката в аут, а Станислав Манолев удари горната греда в 92-ата минута. Родните национали обещаха, че ще се реваншират за загубата от Турция през седмицата и го сториха заслужено, въпреки че в края рискуваха. Ивайло Петев заложи на същите 11 от контролата с южните съседи.

Домакините започнаха по-силно. Първо центриране от фаул бе спасено от Митрев, а в четвъртата минута Алфред Ефилонг проби през зоната на Бандаловски и след това стреля над гредата на "лъвовете", които са имат подкрепата на 300-400 българи по трибуните.

Станислав Манолев отправи първи изстрел далеч от целта в петата минута. Веднага след това "трикольорите" започнаха да пресират. В 19-ата минута Попов от фаул стреля над стената, но Хабер с плонж изби. Последваха равностойни минути преди да се наложи Митрев да спасява. Това се случи в 32-ата минута, когато Брифа проби по дясното крило, след което преодоля защитник и стреля силно.
В 41-ата минута Мицански се откъсна от защитата и сам срещу Хабер стреля от 15 метра, но стражът спаси.

В края на първата част отлично подаване на Попов изведе Влади Гаджев в наказателното поле. Кавалиери го повали и реферът Ставрев отсъди дузпа въпреки протестите на домакините. Зад топката застана Мицански, който стреля вдясно от вратата и топката излезе в аут.

Втората част започна с нов голям пропуск за България. Александров проби отдясно и центрира, но Попов от два метра не успя да засече топката във вратата, като само я отклони леко и тя излезе в аут.
Новото попълнение на Спартак (Москва) все пак даде преднина на "лъвовете" в 56-ата минута. Попето бе точен с удар от воле от 15 метра и полудя от радост предвид факта, че именно срещу островитяните пропусна дузпа и имаше кошмарни четири месеца. Голът е негов десети за България.

Мицански с глава пропусна да удвои в 58-ата минута, когато Хабер отново спаси. В следващите 15 минути домакините се откриха и започнаха да търсят изравняване. Петев пусна Георги Миланов и Ивайло Чочев, а извън игра излязоха Александров и Попов, който обра овациите на родната публика.
Домакините също направи своите смени и започнаха да играят по-офанзивно. Тимът на Петев бе видимо изморен и след излизането на Попов съвсем спря да атакува.

В 89-ата минута опасен фаул пред границата на наказателното поле бе пратен в ръцете на Митрев.
Във втората минута на продължението Манолев удари горната греда с красив удар, а при следващата атака меле пред нашата половина завърши без изравнителен гол и България записа втори успех в тази група, след като прекъсна серия от шест мача без успех.

МАЛТА - БЪЛГАРИЯ 0:1
0:1 Попов (56)

МАЛТА (4-4-1-1): Хабер; А.Мускат (62-Ерера), Агиус, П. Фенех, Фаила; Брифа (75-Шембри), М. Мифсуд (84-Коен), Р. Мускат; Камилиери,Ефилонг, З. Мускат

БЪЛГАРИЯ (4-2-3-1): Митрев, Бандаловски, А. Александров, Бодуров, Й. Минев, Гаджев, Дяков, Манолев, Попов (81- Чочев), М. Александров (75-Г. Миланов), Мицански (89-Василев)
Жълти картони: Агиус, Камилиери, Фенех, М. Александров
Съдия: Александър Ставрев (Македония)
Стадион:"Та Кали"