Италия даде две жертви в Сплит в битката за върха, майсторски удар спаси "адзурите" (видео+галерия)

Хърватия и Италия завършиха 1:1 в дербито в групата на България от квалификациите на Евро 2016. Марио Манджукич откри за домакините в 11-ата минута, а в 36-ата Антонио Кандрева изравни с прекрасно изпълнение от дузпа. Селекционерът на "Скуадра адзура" Антонио Конте направи две принудителни смени след травми на Джанлуиджи Буфон и Лоренцо Де Силвестри.

Срещата в Сплит бе директна битка за първото място, като при победа домакините щяха да вземат аванс от 5 точки пред конкурента си. През есента двубоят между двата отбора в Милано завърши 1:1. Сблъсъкът на "Полюд" се игра пред празни трибуни. Причина затова бе наказанието, което УЕФА наложи на "ватрените" след мача им с Норвегия (5:1) през пролетта. Тогава местните запалянковци отправяха расистки обиди към съперниците, а имаше и множество бомбички и димки, заради което последва суровата санкция.

Хърватия - Италия 1:1

Селекционерът на хърватите Нико Ковач заложи на 4-2-3-1, като атаката на тима водеше Манджукич, а зад него действаха Иван Перишич, Матео Ковачич и Ивица Олич. Като вътрешни полузащитници Ковач разположи Марсело Брозович и звездата на Барселона Иван Ракитич. Конте пък започна с нетипичното за италианците 4-3-3. Грациано Пеле бе в центъра на нападението, а по фланговете го подпомагаха Кандрева и Стефан Ел Шаарауи. Тримата в средата бяха Марко Пароло, Клаудио Маркизио и световният шампион Андреа Пирло. Защитата пред капитана Буфон бе в състав Де Силвестри, Леонардо Бонучи, Давиде Астори и Матео Дармиан. Традиционно Ювентус бе клубът с най-много представители сред титулярите на "Скуадрата" - 4 футболисти.

Домакините започнаха мача изключително силно и още в седмата минута се стигна до дузпа в тяхна полза. Зад топката застана Манджукич, но мерникът на нападателя на Атлетико Мадрид изневери и СуперДжиджи спаси. Малко след това италианците стигнаха до попадение чрез Ел Шаарауи, но то бе отменено заради засада. Докато "адзурите" оспорваха съдийското решение, играчите на Хърватия осъществиха бърза контра, която завърши с пас отдясно на Ракитич към Манджукич. Този път голмайсторът на сгреши - 1:0. Гостите от своя страна претендираха за засада, а най-бурно реагира Буфон, което му донесе жълт картон. Повторението обаче показа, че голът е напълно редовен.

Атаките по крилата на "ватрените" продължиха да са опасни и в 18-ата минута Олич пропусна от чиста позиция да покачи на 2:0. Ветеранът, който беше в редиците на Хърватия още на Мондиал 2002, не успя да засече подаване отляво на Манджукич. Скоро след това дойде нова беля за Конте. Италианският треньор трябваше да прави принудителна смяна, след като Де Силвестри контузи много лошо дясното си коляно. Десният бек на Сампдория усука крака си и напусна на носилка терена. На негово място влезе бранителят на Милан Матия Де Шилио.

В 32-ата минута Ел Шаарауи бе близо до изравняването, но пропусна от десетина метра. Фараона получи отличен пас, но стреля слабо в ръцете на Даниел Субашич. Четирикратните световни шампиони постепенно вдигнаха оборотите и това им донесе дузпа в 36-ата минута. Зад топката застана Кандрева, който матира хърватския вратар с прекрасен удар в стил "Паненка" или "лъжичка", както в Италия наричат това изпълнение. Домакините отговориха с опасна акция отдясно, но Брозович изгуби топката в собствениците си крака, а накрая се намери и на тревата.

Почивката донесе нов проблем за селекционера на гостите, който трябваше да заменя принудително втори играч - Джиджи Буфон. Славният вратар контузи коляното си и под рамката застана резервата Салваторе Сиригу. През второто полувреме качеството на продукцията спадна и това доведе до по-малко опасности пред двете врати. В края Дарио Сърна напусна терена след втори жълт карто, а наставниците на двата тима приеха равенството с усмивка. В началото на септември "Скуадрата" приема Малта и България, а Хърватия гостува на Азербайджан и Норвегия.

1:0 Манджукич (11)
1:1 Кандрева (36 - дузпа)