Федерер преклони глава пред блестящия Вавринка

Поставеният под номер 8 Стан Вавринка елиминира световния №2 Роджър Федерер на 1/4-финалите на "Ролан Гарос" след убедителна победа с 6:4, 6:3, 7:6 (4). Това бе първа победа за 30-годишния швейцарец срещу 33-годишния му сънародник на турнир от "Големия шлем" и общо трета от 19 мача между двамата. Вавринка ще играе на полуфиналите с победителя от срещата Кей Нишикори - Жо-Вилфред Цонга.

Вавринка се адаптира по-добре към трудните условия за игра, предизвикани от мнго силен вятър. Стан сервираше много силно през почти целия мач и Федерер често изглеждаше безпомощен в подаванията на своя сънародник. В един момент от мача Федерер поиска появата на физиотерапевт на корта заради проблем с дясната ръка. Вавринка направи 43 печеливши удара - с 15 повече от Федерер, като в същото време Стан допусна смо 2 непредизвикани грешки повече от Роджър - 28 срещу 26 за носителя на рекордните 17 титли от "Големия шлем".

Федерер много трудно измъкна още първото си подаване в мача, в което спаси и точки за пробив, но във второто бе пробит и това позволи на Вавринка да дръпне напред в резултата с 3:1. В шестия гейм Вавринка бе притиснат от съперника си, но отрази точки за пробив и поведе с 4:2. При 5:3 за Вавринка и сервис на Федерер Стан имаше сетбол, но Роджър все пак удържа подаването си за 4:5. В десетия гейм пък Федерер имаше брейкпойнт, но с блестящ удар от бекхенд Вавринка "матира" сънародника си в следващото разиграване, а след това се пребори за 6:4.

И вторият сет започна с труден сервис-гейм на Федерер, който трябваше да спасява две точки за пробив. Носителят на рекордните 17 титли от "Големия шлем" запази самообладание и не позволи да изостане рано с пробив във втория сет. Въпреки това, Вавринка изглеждаше по-стабилният тенисист на корта и при 3:3 реализира пробив. Вавринка затвърди с лекота пробива, а после отново спечели подаването на Федерер и вече бе само на сет от място на полуфиналите.

Третият сет трябваше да бъде решен с тайбрек и в него Вавринка направи решаващ мини-пробив при 3:3. Точката за 4:3 бе присъдена на Вавринка от съдията на стола Кадер Нуни, но решението му бе дискусионно, тъй като точката може би трябваше да се преиграе, след като след удар на Вавринка топката намери очертанията на корта, но първоначално бе отсъдена в аут. Така или иначе Вавринка получи три поредни мачбола при 6:3 и с агресивна игра реализира втория, гарантирайки си първо участие на полуфиналите на "Ролан Гарос" в своята кариера.