Приказката на Шафаржова продължава, чехкинята е на полуфинал без загубен сет

Поставената под № 13 Луцие Шафаржова за първи път в кариерата си се класира на полуфинал на "Ролан Гарос". Левичарката от Чехия надигра поставената под номер 21 Гарбинье Мугуруса със 7:6 (3), 6:3 в първия мач между тези две тенисистки и ще спори за място на финала с шампионката от 2008 година Ана Иванович. По-рано днес сръбкинята срази с 6:3, 6:2 Елина Свитолина (Украйна). Шафаржова продължава да няма загубен сет от началото на турнира.

Първата точка за пробив в мача се откри пред Мугуруса, при 3:2 в полза на испанката. Шафаржова обаче я отрази с превъзходен втори удар, а след това изравни за 3:3. Последва маратонски гейм, продължил над 10 минути, в който Мугуруса първо се измъкна от 0:40, благодарение до голяма степен на отлични сервиси, а след това спаси и още един брейкпойнт и в крайна сметка се пребори за подаването си за аванс от 4:3. При 5:5 Мугуруса бе притисната до стената, тъй като изоставаше с 15:40 на свой сервис. При 30:40 чехкинята атакува директно от ретур втория сервис на съперничката си, но топката излезе в аут. След това испанката измъкна подаването си и поведе с 6:5. Шафаржова взе лесно своето подаване след това и първият сет трябваше да бъде решен с тайбре. В него Шафаржова взе ранен аванс от 3:1 точки. Левичарката от Чехия бе по-стабилната тенисистка на корта, поведе с 6:2 и при втория си сетбол сложи край на тайбрека с уинър от форхенд.

Вторият сет започна чудесно за Шафаржова, която реализира първия пробив в мача и поведе с 2:0. Мугуруса обаче веднага върна пробива и изравни за 2:2, а в петия гейм дори имаше брейкпойнт, но Шафаржова спаси подаването си за 3:2. Нещо повече, в шестия гейм чехкинята проби, а след това, макар и трудно, поведе с 5:2. Мугуруса взе още един гейм, но не успя да стори нищо повече и за втора поредна година отпадна на 1/4-финалите в Париж. Шафаржова пък се поздрави с нова впечатляваща победа, след като на осминафиналите се справи с миналогодишната шампионка Мария Шарапова (Русия).

Шафаржова и противничката й на полуфиналите Ана Иванович са играли 8 пъти помежду си досега и чехкинята има 5 победи.