Леки колебания, но трисетова победа за Федерер във втория кръг

Световният №2 и шампион за 2009 година Роджър Федерер се наложи с 6:2, 7:6, 6:3 над испанеца Марсел Гранойерс в мач от втория кръг на "Ролан Гарос". В третия кръг 33-годишният швейцарец ще срещне победителя от двубоя между Маркос Багдатис (Кипър) и Дамир Джумхур (Босна и Херцеговина).

Федерер спечели лесно първия сет, но във втория допусна пробив в шестия гейм и Гранойерс поведе с 4:2. Швейцарецът обаче веднага върна пробива и се задържа в сета, който трябваше да се реши в тайбрек. В него Гранойерс взе само една точка и Федерер се доближи само на сет от победата. Третата част обаче не започна добре за швейцареца, който допусна ранен пробив и изоставане от 0:2. Последва обаче серия от 5 поредни гейма за Федерер, който затвори сета с 6:3 и това означаваше класиране в следващия кръг. Федерер записа 38 уинъра и 34 непредизвикани грешки в срещата, докато Гранойерс регистрира 17 печеливши удара и 26 непредизвикани грешки.

Междувременно, втория кръг преодоля и друг швейцарец - Стан Вавринка. Поставеният под номер 8 Вавринка загуби сет срещу сърбина Душан Лайович, но спечели мача с 6:3, 6:4, 5:7, 6:3. Негов съперник в следващата фаза ще бъде американецът Стийв Джонсън. Той отстрани украинеца Серхий Стаховски с 2:6, 6:3, 7:6 (5), 7:6 (6).

№12 в схемата Жил Симон също си осигури място в третия кръг. Французинът се справи със словака Мартин Клижан със 7:5, 6:2, 6:3. Руснакът Теймураз Габашвили пък разгроми аржентинеца Хуан Монако с 6:3, 6:4, 6:2.

В един от най-оспорваните и драматични мачове от началото на турнира ветеранът Бенямин Бекер (Германия) прекърши поставения под номер 32 Фернандо Вердаско в петсетов маратон с 6:4, 0:6, 1:6, 7:5, 10:8.