Байерн не се затрудни със Щутгарт, автогол успокои баварците (видео)

Байерн (Мюнхен) победи с 3:1 като гост Щутгарт в среща от 29-ия кръг на Бундеслигата и дръпна с 8 точки пред преследвача си Борусия (Дортмунд), който утре излиза в дербито на Рур срещу Шалке 04. Баварците записаха 12-а поредна победа срещу "швабите" за първенство и общо 15-а във всички турнири. Поражението остави тима на Юрген Крамни само на 5 точки над зоната на изпадащите.

Джосеп Гуардиола направи няколко интересни промени в състава на Байерн, които не бяха неочаквани предвид минималната победа срещу Бенфика с 1:0 и предстоящия тежък реванш в Лисабон. Почивка получиха Филип Лаам, Томас Мюлер, Тиаго Алкантара и Дъглас Коща, а на техните места започнаха Рафиня, Чаби Алонсо, Марио Гьотце и Хуан Бернат. Защитата бе съставена от трима - Йошуа Кимих, Хавиер Мартинес и Дейвид Алаба, а освен Гьотце, в предни позиции действаха Франк Рибери и Роберт Левандовски.
Наставникът на Щутгарт Юрген Крамни разчиташе на върха на атаката на Артьом Кравец, а по двата фланга му помагаха Даниел Дидави и Филип Костич. Сред резервите бе нападателят Борис Тащи, който се спряга за бъдещ български национал. Той се появи на терена четвърт час преди края, но не направи нищо запомнящо се.

Байерн започна във високо темпо и принуди домакините да се бранят. В 3-ата минута Гьотце проби отдясно и центрира по земят към Рибери, но стражът на Щутгарт Пжемислав Титон реагира бързо и попречи на французина да открие резултата. Малко по-късно пред звездата на "швабите" Даниел Дидави се откри великолепен шанс да се разпише, но той го пропиля. Във въпросната ситуация защитниците на Байерн действаха разконцентрирано след едно центриране от фаул и позволиха на Нидермайер да продължи топката с глава към непокрития Дидави. Острието на Щутгарт отправи удар, но той бе твърде лек и Мануел Нойер успя да избие.
Малко преди тази ситуация Гуардиола реши да смени Видал с Томас Мюлер. Причината бе, че чилиецът вече имаше жълт картон, а футболистите на домакините всячески го провокираха в опит да си изпусне нервите и да остави отбора си с човек по-малко.

Байерн контролираше събитията на терена и на няколко пъти пропусна да вкара втори гол. В 35-ата минута Левандовски от малък ъгъл стреля неточно, а това бе един от малкото случаи, в които полякът получи възможност да шутира към вратата.

В началото на втората част натискът на баварците продължи и попадението не закъсня. В 52-ата минута Чави Алонсо прати топката с глава в наказателното поле, там Рибери остави кълбото за Алаба и той го провря под плонжа на Титон. За австрийския национал това беше първи гол за сезона. Щутгарт обаче върна интригата десетина минути по-късно след груба грешка на Левандовски. Той се забави да изчисти топката при едно разбъркване пред Нойер и хитрият Дидави от паднало положение я насочи във вратата.

Гуардиола реагира на случващото се, като пусна в игра Тиаго на мястото на неубедителния Гьотце. Испанският национал се включи много добре и веднага стреля към Титон, но право в ръцете му. В 78-ата минута отново бившият футболист на Барселона опита техничен изстрел и уцели напречната греда. Титон съвсем леко докосна с пръсти топката и именно неговата намеса запази резултата непроменен.
Всичко в мача приключи в 89-ата минута. Тогава Левандовски умело задържа топката и я предостави на Дъглас Коща. Бразилецът се промъкна между двама съперници и с много прецизен удар направи безпомощен Титон.

В следващия кръг Байерн приема Шалке, а Щутгарт гостува на Аугсбург.