Мъри прегази австралиец, Вердаско се срина срещу 87-ия в света (видео)

Поставеният под №2 и четирикратен финалист Анди Мъри преодоля без проблеми втория кръг на Откритото първенство на Австралия. 28-годишният шотландец отнесе представителя на домакините Сам Грот с 6:0, 6:4, 6:1 след само час и половина игра. Мъри реализира 7 пробива в мача и загуби веднъж подаването си. Олимпийският шампион от Лондон 2012 записа 35 уинъра и само 11 непредизвикани грешки по пътя към победата. Носителят на 2 титли от "Големия шлем" направи 10 аса и допусна 2 двойни грешки. В третия кръг Мъри ще играе с португалеца Жоао Соуса (№32), който елиминира колумбиеца Сантяго Хиралдо с 6:3, 7:5, 3:6, 6:1.

Мъри загуби само една точка на свой сервис в първия сет, в който не даде гейм на съперника си, но във втория 67-ият в ранглистата на ATP Грот бе малко по-равностоен на противника си. Австралиецът успя да стигне до 4:4 във втората част, но това бе всичко, за което му стигнаха силите в двубоя. Нов пробив на Мъри му позволи да спечели втория сет, а в третия шотландецът спечели още два пъти подаването на Грот и даде на съперника си само един гейм.

В същото време, №13 в схемата Милош Раонич продължава да показва отлична форма от началото на годината. Канадецът, който грабна титлата в Бризбън с победа срещу Роджър Федерер на финала, преодоля втория кръг в Мелбърн след трисетов успех срещу испанския ветеран Томи Робредо - 7:6 (6), 7:6 (5), 7:5. Победата не бе съвсем лесна, тъй като дойде след 2 часа и 55 минути игра, но Раонич заби 24 аса (срещу 0 за Робредо) и общо 75 уинъра (при 59 непредизвикани грешки) и си гарантира място в третия кръг, където ще срещне №21 Виктор Троицки. Сърбинът, който пък победи Григор Димитров на финала в Сидни, надигра с 6:4, 7:6 (5), 7:6 (4) американеца Тим Смичек.

Напред продължава и №10 в схемата Джон Иснър. Гигантът от САЩ се справи в три сета с испанеца Марсел Гранойерс - 6:3, 7:6 (6), 7:6 (2). Мачът можеше да се развие и по друг начин, ако 80-ият в ранглистата испанец бе спечелил тайбрека на втория сет, в който водеше с 4:1. Иснър обаче спечели 7 от следващите 9 точки и поведе с 2:0 сета, а в тайбрека на третата част прекърши доста по-лесно съпротивата на Гранойерс. Иснър наниза 20 аса днес и в първите си два мача на тазгодишното Открито първенство на Австралия все още не е дал на противниците си брейкпойнт. В първия кръг срещу поляка Йержи Янович американецът пласира 37 аса.

Поставеният под №23 французин Гаел Монфис пък развали рождения ден на сънародника си Никлоа Маю, като го победи със 7:5, 6:4, 6:1. В третия кръг Монфис ще мери сили с друг французин - Стефан Робер, който надви в петсетов маратон Раджийв Рам (САЩ) с 6:1, 6:7 (6), 4:6, 7:5, 7:5. Робер си помогна за победата с 23 аса.

Испанецът Фернандо Вердаско, който в първия кръг изненадващо елиминира сънародника си Рафаел Надал, пък напусна турнира още във втория кръг. Вердаско отстъпи с 6:4, 3:6, 3:6, 6:7 (4) пред Дуди Села (Израел), който е 87-и в световната ранглиста.