"Старите кучета" Рибери и Робен са по-гладни от всякога (видео)

Застаряващите Франк Рибери и Ариен Робен показаха колко ценни могат да бъдат за Байерн (Мюнхен), след като вкараха два от головете за домакинския успех с 3:0 над Херта (Берлин) в среща от 4-ия кръг на Бундеслигата. До този мач това бяха двата единствени тима с пълен актив от точки, но до дерби не се стигна и шампионите вече са еднолични лидери с 12 точки. Общо пък под ръководството на Карло Анчелоти мюнхенци имат седем успеха от седем възможни.

33-годишният Рибери (16') и с година по-младият Робен (72') забиха прекрасни попадения, за да демонстрират, че нямат никакво намерение да отстъпват титулярните си места. За холандеца това беше първа поява в Бундеслигата през сезона заради поредната травма, която го застигна. Тиаго Алкантара (68') също украси с гол поредния си силен мач.

Шампионите бяха възстановени от грипната епидемия, която ги атакува преди дни. От болните само Матс Хумелс не попадна сред титулярите, като вместо него Карлето заложи на Жером Боатенг и Хавиер Мартинес. Младите сензации Ренато Санчес, Кингсли Коман и Йошуа Кимих седнаха на пейката.

Единствената изненада в състава на Херта беше, че Пер-Килян Шелбред остана резерва за сметка на 19-годишния бразилец Алан, за когото това се превърна в неприятен дебют в германския елит.

Байерн щурмува вратата на "Старата дама" още от първата секунда и до третата минута можеше спокойно да води с два гола. Първо Роберт Левандовски насочи с глава точно под гредата, но Руне Йорщайн се намеси, а секунди след това Томас Мюлер се оказа сам срещу вратаря, но с левачката шутира комично в аут.

Следващата чиста възоможност дойде в 15-ата минута, когато Марвин Платенхарт блокира топката с тяло точно пред голлинията. Атака обаче не беше завършила и след ново пренареждане Рибери майсторски залъга няколко защитници и простреля Йорщайн за 1:0.

Французинът пропусна да вкара за 2:0 от много добра позиция в 26-ата минута, а в 32-ата минута Левандовски излезе очи в очи със стража на Херта, но не уцели вратата.

Едва в 37-ата минута гостите напомниха, че са на терена. Тогава те атакуваха по лявото крило, последва центриране към наказателното поле, където Александер Есвайн и Ведад Ибишевич не успяха да намерят начин да се справят според правилата и босненецът се оказа в положение на засада, а пред него беше само Мануел Нойер.

Втората част обаче далеч не започна като първата и опасностите пред вратата на Херта ги нямаше. Берлинчани бяха по-смели и опитваха атаки. Така в 61-ата минута влезлият секунди по-рано Валентин Щокер стреля силно към Нойер, който изби встрани.

Това събуди домакините и те веднага се втурнаха напред и Филип Лаам застраши Йорщайн.

В 65-ата минута запалянковците на Байерн станаха на крака, за да приветстват Ариен Робен, който се появи в игра в Бундеслигата за първи път от март насам. Досега той лекуваше контузии. На холандеца му трябваха само секунди и той веднага създаде напрежение сред защитници в синьо-бяло, като нахлу в наказателното поле и падна на земята, искайки дузпа, която обаче съдията не отсъди. Атаката продължи с влизане в полето на Тиаго, който пусна пас на празна врата към Левандовски и полякът реализира, но голът не беше зачетен правилно заради засада на нападателя.

Гостите обаче не успяха да си поемат дъх, тъй като веднага след това взетият под наем от Ливърпул Алан загуби топката пред наказателното поле и Тиаго реализира за 2:0.

Нахъсаният Робен не се беше появил просто за да запише първо участие и в 72-ата минута реализира за 3:0 от любимата си ситуация с левия крак в далечния ъгъл, с което всичко вече беше ясно.

В следващия кръг Байерн гостува на закъсалия Хамбургер ШФ, а Херта също ще играе на чужд терен - срещу Айнтрахт във Франкфурт.