Борусия (Дортмунд) падна жертва в мач за историята (видео + галерия)

Амбициозният тим на РБ (Лайпциг) записа блестящо първо домакинство в историята на германския елит, надхитряйки Борусия (Дортмунд) с 1:0 с гол в 89-ата минута. Попадението беше изработено от дебютантите Наби Кейта и Оливър Бърк, които бяха закупени със задачата да превърнат тима в съперник, с който всеки да се съобразява. Двамата се появиха към края на срещата и минута преди изтичането на редовното време комбинираха, за да може нападателят от Гвинея да забоде кълбото в мрежата на вестфалци пред погледа на изпълнения до краен предел с 42 959 зрители "Ред Бул Арена".

Това е и изобщо първи успех за клуба от Източна Германия в Първа Бундеслига, тъй като в откриващия кръг съставът завърши 2:2 с Хофенхайм.

РБ (Лайпциг) - Борусия (Дортмунд) 1:0

Акцентът на срещата трябваше да бъде свързан с Марио Гьотце, за когото това беше повторен дебют за Борусия. Германският национал започна като титуляр на любимата си позиция зад централния нападател и показа, че постепенно възвръща самочувствието си, което го беше напуснало в последните месеци на престоя му в Байерн (Мюнхен). Гьотце обаче се измори и логично беше заменен в 71-ата минута.

Наставникът на гостите Томас Тухел остави сред резервите Усман Дембеле и Шинджи Кагава, които впечатлиха с изявите си в двубоя с Майнц 05 в първия кръг, залагайки на нетолкова офанзивна схема.

Домакините от Лайпциг отново се опитаха да зарадват с открита и мъжка игра, подкрепяни от своите запалянковци. Разликата в класите обаче беше видна и превъзходството на Борусия позволи на тима да владее повече топката и да прекара голяма част от двубоя в половината на съперника. Независимо от това чистите голови положения не дойдоха толкова лесно. Чак в 19-ата минута Пиер-Емерик Обамеянг се озова на добра позиция, но насочи топката в аут. Само две минути по-късно новият нападател на РБ Тимо Вернер овладя отличното кълбото, но шутира слабо.

Липсата на реални възможности продължи да бъде единственото разочарование за зрителите в иначе атрактивната среща, като "биковете" се стремяха да не оставят никакви пространства за футболистите в жълто и практически успяваха.

За последните 20 минути на терена се появи привлеченият с рекорден за шотландски футболист трансфер (13 млн. лири) Оливър Бърк, когото сравняват с Гарет Бейл като стил на игра. 19-годишният офанзивен полузащитник пристигна в Лайпциг от Нотингам Форест и тази вечер записа своя дебют.

Тук някъде се появи и Усман Дембеле и още при първото си включване в предни позиции помогна на Лукаш Пишчек да центрира в наказателното поле, но там нямаше кой да засече.

Играчите на Ред Бул чакаха за контраатака и в 78-ата минута Вернер получи своята възможност да обере овациите, но ударът му беше отразен от Роман Бюрки. При последвалия корнер швейцарският вратар на Борусия беше преодолян след изстрел с глава на Марсел Халстенберг, но влезлият като резерва Рафаел Герейро беше застанал до гредата и спаси с крак.

Последва отговор на Дортмунд и в 83-ата минута Андре Шюрле намери напречната греда.

Срещата се доиграваше, когато в 89-ата минута домакините направиха отлична атака, при която Бърк асистира на взетия от Ред Бул (Залцбург) Кейта.

Вестфалци имаха последната възможност, когато в продължението Адриан Рамос засече с глава, но защитник в бяло се намеси и спря полета към мрежата.

"Жълто-черните" трябва бързо да забравят поражението и да се настроят за очакващото ги в сряда гостуване на Легия във Варшава в двубой от Шампионската лига.