Очаквайте: Турнир на талантите U14: Зона София - Зона Велико Търново

България остана извън полуфиналите на Европейското за младежи

Националният волейболен отбор на България за младежи до 20 години не успя да се класира за полуфиналите на Европейското първенство, на което сме домакини в Пловдив и Варна. Момчетата на селекционера Владимир Алекно отстъпиха на световния шампион в тази възраст Полша с 0:3 (22:25, 22:25, 20:25) в последния си мач от Група 1 на шампионата, игран тази вечер пред около 1500 зрители в зала "Колодрума" в Града под тепетата.

Така младите български "лъвчета" завършиха на 3-о място в групата с 3 победи, 2 загуби и 9 точки, с което ще играят за разпределение от 5-о до 8-о място. Техен съперник ще бъди 4-ия от другата Група 2, който ще стане ясен след края на последната среща в нея между Русия и Турция. Световните шампиони от "Дружина полска" пък станаха победители в Група 1 с 5 победи от 5 мача и 14 точки и се класираха за полуфиналите, където очакват втория от Група 2, който ще бъде победителя от сблъсъка на "Сборная" и турците. Втори в Група 1 стана отборът на Украйна, който по-рано днес победи Германия с 3:0 и завърши с 4 победи, 1 загуба и 11 точки. На полуфиналите украинците ще играят с победителя от Група 2 - Италия. Утре (8 септември) е почивен ден на турнира, а шампионатът на Стария континент продължава в петък (9 септември) с полуфиналите в първата и втората четворка.

Българските момчета отстъпиха във важните разигравания след 20-а точка и загубиха първия гейм с 22:25. Втората част се разви по идентичен начин, която България загуби отново с 22:25. По този начин стана ясно, че българите няма да играят на полуфиналите. Това сломи бойния дух в редиците на българския тим, като на практика третият гейм бе без значение и за двата отбора. Полша спечели с 25:20, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатен за България стана Радослав Парапунов с 13 точки (2 блока и 52% ефективност в атака), а капитанът Пламен Шекерджиев завърши с 10 точки (1 блок, 50% ефективност в атака и 32% перфектно посрещане), но и това не бе достатъчно за успеха. За поляците Якуб Жобровски (3 блока, 2 аса и 43% ефективност в атака) и Бартош Кволек (1 блок, 1 ас, 63% ефективност в атака и 35% перфектно посрещане) реализираха 15 и 14 точки за победата.

БЪЛГАРИЯ - ПОЛША 0:3 (22:25, 22:25, 20:25)
БЪЛГАРИЯ: Николай Манчев 1, Радослав Парапунов 13, Пламен Шекерджиев 10, Цветелин Цветанов 2, Гордън Люцканов 5, Алекс Грозданов 3 - Станислав Драмов-либеро (Дилян Игнатов, Георги Михалев 1, Мартин Павлов 3, Преслав Йорданов)
Старши-треньор: Владимир Николов
ПОЛША: Лукаш Кожуб 4, Якуб Жобровски 15, Бартош Кволек 14, Томаш Форнал 7, Якуб Кохановски 6, Норберт Хубер 3 - Матеуш Масловски-либеро (Шимон Якубишак, Давид Вох 3, Лукаш Райхелт, Славомир Буш)
Старши-треньор: Себастиян Павлик.