Фантастичен Никола Гьоргиев с 43 точки! Македония измъкна драматично 3:2 над Дания във Варна

Националният волейболен отбор на Македония записа втора поредна победа в Европейската лига. Македонците обърнаха и надделяха много трудно и драматично над Дания с 3:2 (25:27, 25:21, 18:25, 25:20, 20:18) във втория си мач от първия турнир в Група А, игран този следобед в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

Така Западните ни съседи, които са финалисти в Европейската лига през 2015 година, имат 2 победи от 2 мача и 4 точки. "Червеният динамит" пък допусна втора загуба, но има 2 спечелени точки. По-късно тази вечер България излиза срещу Албания. Утре (12 юни) в последните срещи от турнира Дания ще играе срещу албанците, а Македония ще спори с българските "лъвове". Двубоите са съответно от 15,00 и 18,00 часа в зала "Конгресна".

Македонският тим започна по-добре срещата и поведе в резултата, но позволи на Дания да изравни при 5:5. Последва още едно равенство, а при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:6 в полза на символичните гости. След две изравнявания в резултата след прекъсването Македония с добра игра на мрежата успя да поведе с 5 точки при 15:10, а при второто техническо прекъсване водеше с 16:12. След прекъсването датчаните успяха да намалят пасива си до само точка при 16:17, но с добра серия Македония отново успя да поведе с 4 точки при 20:16. Дания обаче успя да изравни резултата при 24:24, а след това и да обърне резултата в своя полза и спечели първата част с 27:25.

Втората част започна много оспорвано, а след три поредни равенства Дания поведе с 2 точки. Последва ново равенство, но символичните гости отново поведоха с 2 точки. Македонските играчи показаха няколко добри отигравания и не само изравниха при 7:7, но и водеха с 8:7 при първото техническо прекъсване. След 9:7 за символичните домакини датският отбор направи серия от 5 поредни точки и поведе с 12:9. Македония изравни при 12:12, последваха нови три равенства, а при второто техническо прекъсване символичните домакини водеха с 16:15. Последваха 4 изравнявания на резултата, след което Македония поведе и заслужено спечели гейма с 25:21.

В началото на третата част играта отново бе равностойна, но след 3 равенства датчаните успяха да реализират три поредни точки и при първото техническо прекъсване водеха с 8:5. След прекъсването македонският тим на четири пъти успяваше да намали изоставането си до само точка, но при второто техническо прекъсване Дания отново водеше с 3 точки - 16:13. До края на третата част символичните гости не срещнаха проблеми и взеха третия гейм с 25:18.

След три равенства в началото на четвъртата част Македония успя да поведе с 3 точки при първото техническо прекъсване с 8:5. Символичните домакини успяха да поведат с 5 точки при 10:5, а при второто техническо прекъсване водеха с 16:12. До края на четвъртия гейм Македония поддържаше аванса си и спечели гейма с 25:20, с което мачът щеше да се реши с тайбрек.

Играта в началото на петия гейм бе изключително оспорвана, а резултатът се движеше точка за точка. След 5 равенства в резултата Дания успя да поведе с 8:5. Македония успя да изравни при 13:13. След пет изравнявания в резултата Македония успя да вземе тайбрека с 20:18 и съответно мача с 3:2.

Фантастичен мач за македонците изигра капитанът и звезда на отбора Никола Гьоргиев, който заби невероятните 43 точки!!! (1 блок, 2 аса и 53% ефективност в атака) за победата. За тима на Дания Петер Бонесен реализира 25 точки (1 ас и 40% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.

МАКЕДОНИЯ - ДАНИЯ 3:2 (25:27, 25:21, 18:25, 25:20, 20:18)
МАКЕДОНИЯ: Филип Деспотовски 5, Никола Гьоргиев 43, Александър Ляфтов 12, Васе Михайлов 7, Гьоко Йосифов 9, Ристо Клопчески 5 - Дарко Ангеловски-либеро (Гьорги Гьоргиев 3, Деян Симовски 1)
Старши-треньор: Зарко Ристовски
ДАНИЯ: Симон Гаде 10, Аске Сьоренсен 9, Петер Бонесен 25, Расмус Ниелсен 9, Филип Йозари 11, Аксел Якобсен 3 - Симон Битш-либеро (Мадс Мьолгаард 1, Щеен Сьоренсен 7)
Старши-треньор: Микаел Троле.