Дания завърши с 3:0 над Албания във Варна

Националният волейболен отбор на Дания завърши с победа в първия турнир от Група А на Европейската лига. След двете драматични загуби от България и Македония с по 2:3, волейболистите на "червения динамит" успяха да бият Албания с 3:0 (25:18, 25:22, 25:19) в последния си мач на турнира, игран този следобед в зала "Конгресна" в ДКС във Варна.

Така датчаните завършиха турнира на 3-о място с 1 победа, 2 загуби и 5 точки. Албания пък остана на последното 4-о място без нито една победа и нито една спечелена точка. Тази вечер от 18,00 часа е последната среща на турнира между България и Македония, която ще определи победителя в първия турнир от Група А.

В началото на първата част играта бе равностойна, резултатът бе изравняван четири пъти, а при първото техническо прекъсване Дания водеше с 8:7. След прекъсването резултатът бе изравняван три пъти, след което символичните домакини в срещата поведоха и при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:12 за Дания. До края на гейма датчаните нямаха никакви проблеми и го спечелиха с 25:18.

През втората част датчаните започнаха по-добре и успяха да поведат с 3 точки при 5:2, но допуснаха изравняване при 5:5. След нови две равенства първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:7 за Албания. След прекъсването резултатът бе изравняван 4 пъти, след което Дания поведе с 2 точки. Албания успя да изравни при 15:15, но при второто техническо прекъсване символичните домакини водеха с 16:15. Датчаните успяха да поведат с 4 точки при 20:16 и въпреки че допуснаха албанците да намалят пасива си до точки при 22:21 спечелиха втората част с 25:22.

След две равенства в началото на третата част Албания успя да поведе в резултата. Последваха нови две изравнявания, а при първото техническо прекъсване символичните гости водеха с 8:7. След прекъсването играта бе много оспорвана и равностойна, резултатът бе изравнен при 9 равни, последваха нови 6 изравнявания, а при второто техническо прекъсване албанците имаха предимство от 1 точки - 16:15. След прекъсването резултатът бе изравняван три пъти, последно при 18:18, след което датчаните реализираха 6 поредни точки и в крайна сметка спечелиха гейма с 25:19 и съответно мача с 3:0.

Най-полезен за датския тим стана Расмус Ниелсен с 15 точки (1 ас, 70% ефективност в атака и 18% перфектно посрещане), а Петер Бонесен добави още 10 точки (1 ас и 53% ефективност в атака) за победата. За албанците Гузменд Хусай (1 блок, 2 аса, 38% ефективност в атака и 14% перфектно посрещане) и Антон Кафарена (1 блок, 45% ефективност в атака и 6% перфектно посрещане) завършиха с по 11 точки.

ДАНИЯ - АЛБАНИЯ 3:0 (25:18, 25:22, 25:19)
ДАНИЯ: Симон Гаде 2, Аске Сьоренсен 8, Петер Бонесен 10, Расмус Ниелсен 15, Аксел Якобсен 1, Мадс Мьолгаард 7 - Симон Битш-либеро (Николай Овергаард)
Старши-треньор: Микаел Троле
АЛБАНИЯ: Герт Лиша 2, Енеа Челати 7, Газменд Хусай 11, Антон Кафарена 11, Асменд Кула 7, Крешник Малай 5 - Алтин Горенча-либеро (Алви Шурджи, Джерджи Барди, Арбер Трока)
Старши-треньор: Йован Мелка.