България тръгна с обрат и 3:2 над Дания в Европейската лига

Волейболистите от националния отбор на България, водени от треньора Мирослав Живков, тръгнаха с победа участието си в Европейската лига. Момчетата на Миро Живков успяха да направят пълен обрат от 0:2 до крайното 3:2 (24:26, 22:25, 25:21, 27:25, 16:14) в първия си мач от първия турнир в Група А, игран тази вечер пред около 1500 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

Във втората си среща българите ще играят срещу тима на Албания, който по-рано днес загуби от Македония с 0:3. Мачът е утре (11 юни) отново от 18,00 часа, а преди това от 15,00 часа датчаните ще излязат срещу македонците.

Първият гейм на срещата започна малко по-добре за датчаните, които поведоха с 4:2 след блок-аут на Петер Бонесен и контра на Расмус Ниелсен. Постепенно България успя да изравни при 6:6 след две успешни атаки на Мартин Атанасов. Техническата пауза пък дойде при минимална преднина за Дания - 8:7 след аут на Атанасов. Играта продължи бъде равностойна до 12:12, след което българите дръпнаха с 13:12 след ас на Красимир Георгиев и 16:14 след силна атака на капитана Велизар Чернокожев. Последва ново равенство при 18:18 след атака на Ниелсен и контра блок-аут на Бонесен. Въпреки тайм-аута за Миро Живков, последва контраатака-пайп на Ниелсен и 19:18 за "червения динамит". Двата тима се "захапаха" в резултата до 24:24, но в крайна сметка Дания измъкна гейма след 26:24 след грешка от сервис на Чернокожев и поредна атака на Бонесен.

Втората част тръгна равностойно до 3:3, след което Дания дръпна с 5:3 след атака и ас на Расмус Ниелсен. Разликата се запази до 8:6 след атака през центъра на Симон Гаде. Играта продължи точка за точка до 14:12, след което последваха нова атака на Петер Бонесен и контра на Гаде и 16:12. България успя да изравни при 16:16 след страхотен блок на Иван Латунов и две грешки на Филип Йозари и даже поведе със 17:16 след силна контра на Златко Кьосев. Последваха атака в аут на Мартин Атанасов и блокада на Симон Гаде и 18:17 за Дания. Независимо от прекъсването за Миро Живков, разликата нарасна до 20:17 след два поредни аса на Йозари. Дания съумя да запази преднината си и да затвори гейма в своя полза при 25:22 след успешна атака на Йозари.

И третия гейм стартира напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за България - 8:7 след атака в аут на Петер Бонесен. Последва страхотен единичен блок на Краси Георгиев и 9:7. Датчаните успяха да изравнят при 10:10 след контра през центъра на Аске Сьоренсен. Прекъсването, което поиска Миро Живков, даде ефект и българите си върнаха преднината при 12:10 след атака на Велизар Чернокожев и аут на датчаните. Последва ново равенство при 12:12 след ас на Расмус Ниелсен. Равностойната игра продължи до втората пауза, която дойде при 16:15 за "трикольорите" след блок-аут на Чернокожев. За пореден път двата тима продължиха равностойно до 21:21, след което България отново дръпна с 23:21 след успешна атака на Мартин Атанасов и блокада на разпределителя Георги Манчев, който влезе в игра малко по-рано. Българите спечелиха гейма с 25:21 след нова атака на Атанасов и намалиха изоставането си на 1:2.

В началото на четвъртия гейм България поведе с 3:1 след технично отиграване на Златан Йорданов. След това последва равенство при 5:5 след атака на Расмус Ниелсен и грешка на разпределителя Георги Манчев. Първото техническо прекъсване пък дойде при 8:7 за българите след грешка от сервис на датския плеймейкър Аксел Якобсен. Последва обрат и 11:9 за Дания след два поредни аса на Симон Гаде. Играта продължи точка за точка до 14:12, след което България обърна до 15:14 след атака и блокада на Мартин Атанасов и блок на резервата Николай Къртев. Техническата пауза пък дойде при 16:15 за "трикольорите" след поредна отлична изява на Атанасов. Разликата нарасна до 18:15 след страхотен блок на Велизар Чернокожев и атака в аут на Расмус Ниелсен, което накара датският селекционер Микаел Троле да поиска тайм-аут. Постепенно "червения динамит" стигна до равенство при 19:19 след две грешки на българите. Резултатът се запази равен до 23:23, след което си двата тима си размениха по няколко мини обрата, за да се стигне до 25:24 за датчаните след аут на Атанасов. Последваха грешка от сервис на Якобсен и контра от втора линия на Атанасов и 26:25 за "лъвовете". България спечели гейма с 27:25 след силна атака на Велизар Чернокожев и вкара мача в тайбрека.

И петият решителен гейм започна равностойно до 6:6, след което България поведе с 8:6 след две атаки в аут на Расмус Ниелсен и Петер Бонесен. Последва контра блок-аут на Велизар Чернокожев и 9:6. Постепенно Дания стигна до равенство при 11:11 след силен ас на Ниелсен. Дания стигна до мачбол при 14:13 след ас на разпределителя Аксел Якобсен. Последваха грешка от сервис на Якобсен и контра на Мартин Атанасов и 15:14 за "трикольорите". В крайна сметка България спечели тайбрека с 16:14 след атака в аут на Бонесен, а с това и мача с 3:2.

Най-полезен за българския тим бе капитанът Велизар Чернокожев с 22 точки (2 блока и 43% ефективност в атака), а Мартин Атанасов добави още 17 точки (50% ефективност в атака и 35% перфектно посрещане) за победата. За датчаните Петер Бонесен също заби 22 точки (44% ефективност в атака), но това не бе достатъчно за успеха.

БЪЛГАРИЯ - ДАНИЯ 3:2 (24:26, 22:25, 25:21, 27:25, 16:14)
БЪЛГАРИЯ: Добромир Димитров 2, Велизар Чернокожев 22, Мартин Атанасов 17, Златко Кьосев 7, Иван Латунов 10, Красимир Георгиев 10 - Добромир Иванов-либеро (Николай Къртев 1, Явор Генов, Златан Йорданов 5, Георги Манчев, Петър Каракашев-либеро)
Старши-треньор: Мирослав Живков
ДАНИЯ: Симон Гаде 11, Аске Сьоренсен 12, Петер Бонесен 22, Расмус Ниелсен 14, Филип Йозари 12, Аксел Якобсен 7 - Симон Битш-либеро (Себастиан Микелсонс)
Старши-треньор: Микаел Троле.