България с първа загуба в Европейската лига - 1:3 от Македония (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България, водени от треньора Мирослав Живков, допуснаха първа загуба в Европейската лига. Момчетата на Миро Живков отстъпиха на Македония с 1:3 (29:31, 25:15, 21:25, 21:25) в последния си мач от първия турнир в Група А, игран тази вечер пред малко над 1000 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.
България - Македония 1:3
Така "лъвовете" завършиха турнира на второ място с 2 победи, 1 загуба и 5 точки. Македония пък стана победител с 3 победи от 3 мача и 7 точки. По рано днес отборът Дания би Албания с 3:0 и завърши 3-и с 1 победа, 2 загуби и 5 точки, докато албанците са без нито една победа и спечелена точка. Вторият турнир в Група А на Европейската лига е следващия уикенд в македонската столица Скопие.
Първият гейм на срещата започна малко по-добре за македонците, които поведоха с 3:1 след сервис в аут на Красимир Георгиев и грешка на Мартин Атанасов. Последва равенство при 4:4 след атака на Атанасов и отлична блокада на разпределителя Георги Манчев. България дори дръпна с 6:4 след ас на Атанасов и аут на Александър Ляфтов. Последва нов обрат и 8:7 за Македония след грешка в атака на Краси Георгиев и ас на Гьоко Йосифов. Две грешки на македонците и късметлийско отразена топка на българския разпределител Георги Манчев, която падна в полето на съперника и 10:8 за "трикольорите". Последва ново равенство при 11:11 след атака в аут на Атанасов. България отново поведе при 14:11 след ас на влезлия като резерва Николай Къртев и контра на Жани Желязков. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:14 за българите. Стигна се до поредно равенство в резултата при 17:17 след атака на Никола Гьоргиев и блок на Йосифов. Равенството се запази до 20:20, след което "лъвовете" отново поведоха с 22:20 след страхотен блок на Къртев и аут на Ристо Клопчески. Нова атака на Никола Гьоргиев и ас на резервата Деян Симовски - 22:22 и тайм-аут за Миро Живков. Двата тима се "захапаха" в резултата до 29:29 като си размениха и по няколко геймбола, за да се стигне до крайното 31:29 за Македония след грешка в атака на българите и силен ас на Ляфтов.
В началото на втората част България поведе с 6:3 след грешка от сервис на Никола Гьоргиев последван от блокада на Николай Къртев и силна контра от втора линия на Мартин Атанасов. Разликата нарасна до 8:4 след блок на Жани Желязков. Въпреки усилията на македонците, "лъвовете" запазиха преднината си и дори я увеличиха на 12:7 след технично отиграване при мрежата на Желязков и блокада на Иван Латунов. Независимо от тайм-аут за македонския селекционер Зарко Ристовски, последва мощна контра на Мартин Атанасов и 13:7. След силни изяви на сервис на Деян Симовски и в атака на Никола Гьоргиев Македония намали до 14:11. Втората техническа пауза дойде при резултат 16:12 за България след успешна атака на Златко Кьосев, който започна като титуляр гейма. Последваха контри на Къртев и Кьосев и ас на Латунов и 19:12. В крайна сметка българите спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:15 след контра на Жани Желязков и изравниха на 1:1.
Третият гейм също тръгна добре за македонските волейболисти, които поведоха с 4:2 след атака и контра през центъра на Гьоко Йосифов. Разликата продължи да расте до 6:3 след ас на Васе Михайлов и 8:4 след атака в аут на Златко Кьосев. Резултатът стана 13:7 след атака в аут на Мартин Атанасов и отлична блокада на Михайлов от македонците, което накара Миро Живков да вземе тайм-аут. Въпреки това, техническата пауза дойде при 16:11 за Македония след нова атака на Гьоко Йосифов. Последваха две грешки на македонците и технично пускане на Атанасов и 16:14. Две грешки на "трикольорите" и 18:14. Постепенно България успя да изравни при 20:20 след две атаки на влезлия като резерва Краси Георгиев. Силна атака и два поредни аса на Никола Гьоргиев и 23:20 за македонците. Македония без проблеми спечели гейма с 25:21 след грешка в атака на Кьосев.
Четвъртата част стартира равностойно до 4:4, след което Македония дръпна с 6:4 след атака на Никола Гьоргиев и блока на Гьоко Йосифов. Две бързи атаки през центъра и блокада на Николай Къртев и 7:6 за България. Последваха нова атака на Гьоргиев и ас на Йосифов и 8:7 за македонците. Нов обрат и 9:8 за "лъвовете" след страхотен блок на Мартин Атанасов. Равностойната игра между двата тима продължи до 13:13, след което Западните съседи дръпнаха отново с 15:13 след атака на Гьоргиев и ас на Васе Михайлов и с 16:14 след контра на Йосифов. Разликата леко нарасна до 19:16 след ас на македонския разпределител Филип Деспотовски. Преднината на македонците стана 22:17 след нови поредни атаки на Гьоргиев. В крайна сметка Македония спечели гейма с 25:21 след атака през центъра на Гьоко Йосифов, а с това и мача с 3:1.
Най-полезен за българския тим бе Жани Желязков със 17 точки (4 блока, 1 ас и 44% ефективност в атака), но и това не бе достатъчно за успех. Над всички за македонците отново бе капитанът и звезда на отбора Никола Гьоргиев със страхотните 33 точки (1 блок, 2 аса и 55% ефективност в атака) за победата.
МАКЕДОНИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:1 (31:29, 15:25, 25:21, 25:21)
МАКЕДОНИЯ: Филип Деспотовски 2, Никола Гьоргиев 33, Александър Ляфтов 8, Васе Михайлов 6, Гьоко Йосифов 12, Ристо Клопчески 6 - Дарко Ангеловски-либеро (Гьорги Гьоргиев, Деян Симовски 2, Иван Андонов 1, Филип Николовски)
Старши-треньор: Зарко Ристовски
БЪЛГАРИЯ: Георги Манчев 1, Жани Желязков 17, Мартин Атанасов 12, Явор Генов 7, Иван Латунов 6, Красимир Георгиев 3 - Добромир Иванов-либеро (Николай Къртев 13, Златко Кьосев 5, Добромир Димитров, Велизар Чернокожев 3, Яни Георгиев 1)
Старши-треньор: Мирослав Живков.
ГАЛЕРИЯ от мача МАКЕДОНИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:1 - ТУК!!!