Голям резил! Японска катастрофа за националите (видео)

Националният отбор на България претърпя огромен резил в Япония. Селекцията на Ивайло Петев бе разбита с 2:7 от Япония в мач от "Кирин Къп" на "Тойота Стейдиъм" в Нагоя. "Лъвовете" не бяха допускали седем или повече голове в своята врата от 1947 година, когато са разбити с 0:9 от Унгария в Будапеща, което пък е втората най-голяма загуба в историята на "трикольорите".

Днешният резил на националите е първи с пет гола разлика от ноември 2008 година, когато отново в контрола отстъпихме с 1:6 на Сърбия в Белград. Тогава това се оказа и последната среща за Пламен Марков начело на отбора. Това може да се повтори и с Ивайло Петев след осмата по тежест загуба в цялата 92-годишна история на представителния тим на България, но не преди завръщането от Азия.

Михаил Александров (59) и Ивайло Чочев (82) бяха точни за "лъвовете", а Георги Миланов пропусна дузпа секунди преди края. Евентуално трето попадение би направило малко по-почетна разгромната загуба и би повторило поражението с 3:7 от 1940 година в Мюнхен срещу Германия.

Селекцията на Халилходжич направо разпиля Ивелин Попов и компания, като на почивката водеше с 4:0, а в 57-ата минута преднината бе 6:0. Оказаки (4), Кагава (27, 35), Йошида (38, 53), Усами (57) и Асано (87-д) вкараха в мрежата на Божидар Митрев.

Съставът на Ивайло Петев имаше амбиции да продължи възходящото си представяне, след като в предишните си две проверки постигна победи срещу Португалия (1:0) и Македония (2:0). Освен това "лъвовете" бяха в серия от три поредни победи заедно с евроквалификацията 2:0 над Азербайджан.
Любопитното е, че в досегашните 5 мача срещу "самураите" България нямаше загуба: балансът бе 4 победи и 1 равенство. Всички двубои бяха контроли и играни в Страната на изгряващото слънце. За последно двата тима се срещнаха през 2013 година, когато "лъвовете" се наложиха с 2:0 с попадение на Станислав Манолев и автогол на Макото Хасебе.

България не допусна гол в последните си 3 мача и това ясно показваше, че Петев залага на здравата защита като основа за добрите резултати на отбора. Срещу силния съперник днес нашите отново имаха план да разчитат най-вече на контраатаки. На вратата застана Божидар Митрев, а Живко Миланов бе преместен като ляв бек. Останалите в отбраната бяха Страхил Попов, Александър Александров и Георги Терзиев. Ивайло Чочев и Станислав Дяков действаха в средата на терена, пред тях игра Марселиньо, а на върха на атаката бе Димитър Рангелов. По двата фланга Петев заложи на Ивелин Попов и Михаил Александров.

Японците пък доказаха, че са в с отлична форма под ръководството на Вахид Халилходжич. В състава на босненския специалист блестяха футболисти, доказали се в Европа - Шинджи Оказаки стана шампион на Англия с Лестър, Шинджи Кагава е постоянна величина в Борусия (Дортмунд), а в защитата личаха имената на Мая Йошида от Саутхамптън и Юто Нагатомо от Интер. Първите трима вкара първите пет попадения и решиха набързо срещата в полза на азиатците.

Още в четвъртата минута Оказаки даде аванс да домакините с глава, като останаха съмнения за засада. Митрев спаси малко по-късно, като този път отрази удар на Сакай с глава. В 22-ата минута Рангелов с глава стреля, но Кавашима изби в корнер с една ръка.

Кагава с глава удвои в 27-ата минута. Десетката на домакините засече отлично центриране на Нагатомо и изправи на крака над 60 000 зрители. След центриране от фаул се стигна до меле пред вратата на Япония, но топката бе избита от голлинията, като рикошира в главата на Рангелов и излезе в аут.

Кагава вкара за 3:0 в 35-ата минута, когато майсторски се освободи от Страхил Попов и прати топката в мрежата на Митрев за трети път. За нещастие на "лъвовете" японците вкараха и четвърти гол. Това се случи в 38-ата минута, когато Моришиге с глава свали топката на метър от голлинията и Йошида също с глава прати за пореден път топката в мрежата на България.

На почивката Иво Иванов замени Александров в центъра на защитата, но проблемите продължиха. Така в 57-ата минута Япония вече водеше с 6:0. Първо Йошида вкара втория си гол в мача в 53-ата минута, когато засече центриране отдясно. 240-секунди по-късно резервата Узаки също се разписа с хубав удар.

Михаил Александров намали със сериозна доза късмет в 59-ата минута. Двамата треньори направиха доста смени, но опасностите останаха пред вратата на Митрев. Галин Иванов дебютира в 73-ата минута, Стефан Велев пък асистира на Ивайло Чочев, който вкара за 2:6 в 82-ата минута.

Асано от измислена дузпа в 87-ата минута направи загубата на България още по-тежка. В 89-ата минута друга резерва на "трикольорите" Георги Миланов пропусна дузпа. Галин Иванов бе фаулиран в наказателното поле, но Кавашима спаси с хубав рефлекс изпълнението на Миланов и България загуби със срамното 2:7.

След няколко дни на 7-и юни "лъвовете" излизат във втори мач в Япония, този път в Осака срещу Дания в битка за третото място на турнира, докато домакините ще търсят спечелване на "Кирин Къп" срещу Босна и Херцеговина.

ЯПОНИЯ - БЪЛГАРИЯ 7:2
1:0 Оказаки (4)
2:0 Кагава (27)
3:0 Кагава (35)
4:0 Йошида (38)
5:0 Йошида (53)
6:0 Усами (57)
6:1 Александров (59)