Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Подарихме лесна победа на Бразилия заради тънки сметки (видео + галерия)

Българският национален отбор по волейбол загуби с 0:3 (15:25, 19:25, 22:25) двубоя си срещу Бразилия от Световната лига по волейбол, игран в Кордоба, Аржентина. Нашите не успяха да вземат дори гейм на олимпийския шампион в този мач, но основната причина за това бе, че селекционерът Пламен Константинов прецени да заложи в този двубой на резервните си играчи и да съхрани силите на титулярите за следващите две срещи със Сърбия и Аржентина, в които ще се нуждаем от две победи, за да се класираме за следващата фаза на турнира.

Първият гейм стартира много лошо за нашия отбор. Момчетата видимо изглеждаха притеснени и до първата техническа почивка нямаха записана дори една точка в актива си - 0:8. Всъщност първата ни точка дойде едва за 1:9.
България загуби от Бразилия с 0:3
Постепенно обаче играчите се поуспокоиха и успяха да влязат в мача, като при второто техническо прекъсване вече губехме с 6:16, а след това успяхме да докараме нещата и до 12:19. В това време силни минути имаше дебютантът в турнира Жани Желязков с няколко добри сервиса и блокади. В крайна сметка обаче нашите така и не успяха да стопят голямото си изоставане от началото на мача и геймът отиде на сметката на Бразилия с резултат 25:15 в тяхна полза.

Във втория гейм нещата изглеждаха доста по-добре и след размяна на точки в началото успяхме дори да поведем с 8:6 на първата почивка, а след това и с 9:6.
Последва обаче рязък спад в играта ни и бразилците взеха пет поредни точки, за да обърнат нещата до 11:9 в тяхна полза. След това съперникът ни продължи да набира скорост и на втората почивка вече водеше с 16:13.

Грешно съдийско отсъждане в решаващ момент от гейма доведе до преднина от 19:15 за Бразилия. Нашите поискаха видеоповторение, което дори показа, че има докосване на мрежата, но въпреки това точката бе присъдена на “кариоките”, които записаха и още една след това директно от сервис за 20:15. До края на гейма опитните бразилци не изпуснаха комфортната си преднина и спечелиха с 25:19.България загуби от Бразилия с 0:3

И в третия гейм стояхме напълно равностойно в началото и на първата почивка губехме само с една точка - 7:8. В игра се появиха и някои от по-опитните ни играчи като Цветан Соколов, Ники Николов и Теодор Салпаров, които раздвижиха играта ни и успяхме дори да поведем в резултата с 10:9, но на следващото техническо прекъсване отново губехме с 14:16 след някои елементарни грешки. В следващите минути обаче нашите отново се активизираха и успяха да си върнат преднината в резултата за 18:17.

Една спорна ситуация, решена с видеоповторение, което показа докосване на мрежата от Цветан Соколов, обаче върна преднината на “кариоките” за 20:19. Въпреки това “лъвовете” не се смутиха и продължиха да държат съперника в напрежение до последната секунда, но класата на Бразилия си каза думата и с 25:22 олимпийският шампион затвори гейма и мача в своя полза.
Най-резултатен за победителите бе Уолъс Да Соуза с 15 точки, още 11 добави Лукас Сааткамп, а с 10 завърши Рикардо Лукарели.

За нашия тим пък Жени Желязков наниза 11 точки, а с по 7 завършиха Тодор Скримов и Теодор Тодоров.

БЪЛГАРИЯ - БРАЗИЛИЯ 0:3 (15:25, 19:25, 22:25)